( bra | 2023. 06. 02., p – 11:10 )

Most akkor válaszolsz kérdésedre adott reakcióra, vagy nem? :)

De lásd, hogy kultúrember vagyok, én válaszolok: nem tudom. Semmilyen gazdasági végzettségem nincs, és ilyen rendszerek működésében is korlátozottak a tapasztalataim, illetve az ismereteim.

Bővebben: úgy gondolom, hogy az ország lakossága van annyira sérülékeny, hogy ha egyenlően rájuk verték volna a megemelkedett energiaárakat, az sokaknak fájt volna. Valószínűleg megoldották volna, megoldották az emberek máskor, ennél jóval ínségesebb időkben is, de fájt volna.

Viszont rövidebb ideig fájt volna, könnyebb lett volna kijönni belőle, és nem okozott volna ekkora inflációt. Összességében tehát nekem ebben a formában inkább kártékonynak tűnik.

Elmondom azt is, hogy mi történt a szűk környezetemben: nekünk negyedannyi lett az energiaköltségünk a télre a korábban szokásoshoz mérten, mert volt pénzünk alkalmazkodni.

A környéken viszont kevésbé szerencsések élnek, ők elkezdtek mindennel fűteni, tudnék pár képet mutatni arról, hogy mi volt itt, mindenesetre az idő nagy részében egy szippantás után kültéri tartózkodásra alkalmatlannak ítéltem a levegőminőséget.

Ha teljesen piaci árak lettek volna, ezek az emberek ugyanúgy gumival, vagy ki tudja mivel fűtöttek volna (mert ha jó esetben eddig gázzal, vagy villannyal fűtöttek, a limiten úgyis túlestek), nekem pedig csak feleződött volna a rezsiköltségem, azaz összességében véve vsz. több jött volna be, amit akár a szerencsétlenekre is lehetett volna fordítani.

Persze egyénként akár legitimnek is gondolhatjuk azt mondani, hogy ha ő ennyire nyomorult, hát fűtsön gumival, de már ez a kismintás példa is mutatja, hogy az én orrom alá füstöl a rohadt gumival, azaz nekem megérné a rezsiköltségem felét, hogy télen is tudjunk levegőt venni.

Bonyolult dolgok ezek, és én nem is mondom, hogy tudom a megoldást, csak azt érzem, hogy a jelenleginél lehetne azért jobban csinálni.

Szóval: szerintem rossz. Összességében mindenki rosszabbul járt vele.

Ha te máshogy gondolod, kérlek vezesd le, hogy miért magasabb itthon az infláció, miért tankoltam Romániában több, mint 100 forinttal olcsóbban, és jár át pár ismerősöm Szlovákiába bevásárolni, mert ott alacsonyabbak az élelmiszerárak?