( kroozo | 2023. 03. 14., k – 09:55 )

Én úgy értettem, hogy amit írtál, az azt akarja mondani, hogy az a) megoldás a helyes. Ha csak azt, hogy nem az a kritérium,  akkor egyébként de :)

"Az egymással érintkező nyelvek mindig adnak át egymásnak, és vesznek át egymástól közszavakat is, tulajdonneveket is.

a)Az idegen eredetű közszavak idő múltával jövevényszavakká válhatnak, azaz olyannyira meghonosodhatnak, hogy más nyelvből való származásuk feledésbe merül. A jövevényszavakat ezért mindig magyarosan írjuk.

Az olyan szavakat, amelyeknek más nyelvi eredete még többé-kevésbé nyilvánvaló, idegen szavakként tartjuk számon. Ha egy latin betűs írású nyelvből átvett, általános fogalmat jelölő idegen szó közkeletűvé válik, eredeti írásmódját a magyar kiejtést tükröző formával váltjuk fel. Az idegen szavakat tehát attól függően írjuk már magyaros vagy még idegen írásmód szerint, hogy mennyire haladtak előre a jövevényszóvá válás útján."

Szóval onnantól írjuk magyar fonetika alapján, hogy elég sokan használják. És ha a többség füle úgy dönt, hogy márpedig az kálciumot mond, akkor az lesz a "magyar kiejtést tükröző forma". Szóval de, az dönti el, hogy a környezetedben a többség hogy beszél. Saját tapasztalatom is az egyébként, hogy a kálcium erősen nyerésre áll, az orvosszakma és környéke miatt nem nyert még teljesen, de szerintem előbb-utóbb fog.

 

(fogalmam sincs, mit néz linknek az editor)