Tény, hogy bloat a TB, de ez van, ha az ember normálisan akar e-mailezni, akkor ahhoz mindenképp bloat kell egyelőre. Amiben az a vicc, hogy az e-mail eredetileg egy szög egyszerű, plain text alapú megoldás, és mekkora bloatot csináltak belőle. Pedig nekem egy CLI megoldás is megfelelne, checkmail, downloadmail, sendmail parancsokkal, mindent shellben, scriptelhetően, minden e-mail egy egyszerű letöltött szövegfájl, ebből tudnék építkezni. Nem, nem kell SQL adatbázis, meg GUI, meg címjegyzék, és extra spamfilter. Legalábbis nekem nem. Csak kezeljen IMAP, POP3-at, meg SSL-t, és többi megoldom (GPG titkosítás, HTML-es mail-ek, stb. külön programmal). OpenBSD-n van hasonló, de az csak szerveroldalra gyúr, meg levélküldésre.
Egy ideig használtam neomutt-ot, az majdnem jó volt, de sok minden csak egy szálon, szekvenciális tud benne futni, és pl. a levelek lekérése a szerverről elég lassú, és addig nem tölt be a mailkliens, míg ez meg nem történt, így meg agyrém lassú az indulása. Így hosszú távon nem bizonyult használhatónak. Alpine-t még nem próbáltam. Az aerc is majdnem ott lenne a használhatóság határán, egy egész kevés hiányozna hozzá, de az a kevés hiányzik sajnos. Így addig marad a Thunderbird.
Esetleg még egy olyan megoldás is jó lenne nekem terminálban, ahol egy IMAP mailszervert fel lehetne úgy csatolni, mint egy hálózati meghajtót szokás mountolni, vagy eleve szerverről lekéréskor/vagy szinkronizáláskor, mountolás nélkül egy előre bekészített mappastruktúrába bemásolni, és ott lennének benne a plain text levelek, onnan lehetne böngészni (fzf-fel vagy Vifm-mel), mintha fájlok lennének, az IMAP mappák meg sima mappák. Levélküldés meg úgy menne, hogy az ember bemásolná ide (helyesebben a Send vagy Sent mappa alá) a kész mailt plain text fájlként. Backupnál meg csak az ember az egész felcsatolt mappastruktúrát lementeném tömörített tar-ral. Levéltörlésnél meg elég lenne vagy csak simán törölni, vagy a Trash mappába mozgatni. Levelekben keresés mehetne simán rekurzív grep-pel, a szinkronizálás meg egy syncmail paranccsal, így minden megoldható lenne a Unix-filozófia mentén.