( Raynes | 2022. 05. 09., h – 19:03 )

Nekem is ez a meglátásom, de nem csak a gamer laptopok irányában, hanem általános tendenciaként figyeltem meg, hogy az „üzleti” és „nem üzleti” gépek között a rés annyira lecsökkent, hogy ma már szinte nem is létezik. Régen muszáj volt az „üzleti” kategóriáért a felárat kipengetni, mert a nem üzletiek annyival gyengébb perifériákkal, szarabb kijelzővel, kevesebb bővítési lehetőséggel jöttek. Ma már viszont minden gyártó a végletekig olcsósított, vékonyított mindent, szinte semmi nem bővíthető (talán már csak a RAM és az M.2 SSD az), mindennek dedikált gombok nélküli sima touchpadje van, szigetes, süllyesztett, lapos, jellemzően Fn-lock-kal szórakozós billentyűzete lett, másik irányból akármilyen kijelzővel lehet kérni, meg, billentyűzet háttérvilágítása is alap. Régen esetleg az üzletin volt TPM, meg hardveres lemeztitkosítási lehetőség, de ezeket a Win11 követelményei miatt megint megkapja ma már sminden nem üzleti gép is, hiszen már a prociba van beépítve.

Pl. nekem ThinkPad-ek meg Latitude-ok után lett egy IdeaPad-om, és azokhoz képest semmivel nem gyengébb, nem ócskább anyagfelhasználású, simán pariban van a mostani üzleti gépekkel. Jó, pl. ujjlenyomatolvasó meg egyéb baromság nincs rajta, de az nálam pont előny is volt, mert nem használnám.

Így ma már azt kell nézni egy notin, hogy jó legyen, nem azt, hogy üzleti, gamer, sima konzumer, bármelyiket meg kell fontolni ha az igényeket egyébként lefedi. Dedikált GPU-val viszont én vigyáznék, egyrészt extra meghibásodási pont, extra hőterhelés, extra aksileszívás, plusz ha Nvidia, az Linux alatt szívás lehet, menni megy, de a kernelfrissítést megkeseríthető, meg ha integrált GPU-val párosul, akkor extra konfigozással kell szórakozni, hogy váltani lehessen a kettő között, ami frusztráló tud lenni a usernek, ha Linuxban nem annyira skilles még, normi szinten van. Nem mondom, hogy baj, ha van benne, de ha nincs rá igény CAD vagy játék, stb. miatt, akkor nem ajánlom, hogy kifejezetten erre menjen rá a kolléga. A másik, hogy én az AMD-t se zárnám ki, azok is piszok gyorsak, sok magosak, elég combos iGP-vel, simán megfontolandó, sokszor még energiatakarékosabbak is. Intelt csak akkor erőltetném, ha pl. annyira Thunderbolt kell, vagy valami céges management engine-es ökörködés, ami AMD-vel nem kompatibilis, stb..

Ezt a régi beidegződést le kell vetkőzni, hogy az ember a márkát nézni, meg hogy üzleti legyen, meg hogy neve legyen. Ma már a ThinkPad, Elitebook, meg a többi buzzword se garancia a minőségre, egy tucat mindegyik, annyira kiegyenlített a piac. Lassan már az is többet számít, hogy egyáltalán lehessen kapni, mert mostanában a normális laptop sokszor csak papíron létezik, nehéz megvenni, megtalálni megfelelő kiépítésben, hogy legyen is valahol ténylegesen készleten. Ezzel nem azt mondom, hogy a vételt nem kell megfontolni, mert ma is van gép, amit simán kerülni kell, TN paneles 768-900p-s csodakijelzők, meg olyan gépek, hogy biliműanyagból van, és lehet hajtogatni, meg 5 perc alatt szétolvad a thermal throttling ellenében is, ezeket a szutykokat nyilván nem szabad megvenni.