( Raynes | 2022. 05. 05., cs – 19:09 )

Ezzel még egyet is értenék, ha ez nem fordítva lenne. A gyártók (és virtuális gépek fejlesztői) UEFI támogatása azért gyatra, mert a sok őskövület OS, fejlesztő kiszolgálja azon lustaságukat, hogy elég a Legacy / CSM BIOS módot támogatni. Addig meg nem fognak mást rendesen támogatni, nincsenek rászorítva, ők várják el, hogy mások alkalmazkodjanak hozzájuk. Plusz sok konzervatív user is azért bootol még BIOS boottal teljesen szabályosan UEFI kompatiblis hardveren, mert „csak”, mert azt szokták meg.

Plusz azok a gépek, amiken a soványnak épp nem nevezhető Fedora alap spinek (Gnome 4x, KDE 5.x) jól futnak, azok úgyis támogatják az UEFI bootot és fordítva, azok a hardverek, amik nem (C2D, C2Q, ezeknek megfelelő Athlon x-akárhány proci, az még határeset kategória), azokon meg már a Fedora úgyis bloat (sok a procinak, meg RAM limitbe lehet futni), és élből valami soványabb disztró való rájuk, AntiX, Sparky Linux, alapabb WM-es Debian, MX, stb.

Én egyébként mindenkit bátorítani szoktam, hogy UEFI bootot használjon, és szakítson a Legacy boottal, ha a hardvere támogatja. Az UEFI boot és a hozzá dukáló GPT több szemponból kulturáltabb: az UEFI önmagában is egy boot manager, kiválthatja a GRUB-bal ökörködést (helyette systemd-boot vagy EFI stub boot is elég), az egyes OS-ek nem írják át egymás alatt az első szektort, hanem a bootindító kódjuk megfér egymás mellett az EFI partíción .EFI fájlok formájában. A GPT ezen felül azért is jó, mert több partíciót támogat, 128-ig, nem kell elsődleges, kiterjesztett, logikai partíciófajtákkal, bootflagekkel, stb.-vel szórakozni. GPT-nél még sorban sem kell a partícióbejegyzéseknek tárolva lennie, és átnyúlhatnak partíciók egymáson. Plusz jó pár gép van, ami gyorsabban bootol UEFI-vel, mivel ebben a módban a gép induláskor kihagy egy csomó hagyományos BIOS POST tesztet, meg gyorsabban detektálja a lemezeket, bootolható rendszereket, néha így több másodperc is lefaragható a bootidőből. NVMe SSD-kről bootolásnál is kötelező az UEFI boot.

Innen nézve szerintem ilyen modern gépekre való bleeding edge rolling disztróknál teljesen jó, ha nyomják a 64 bit és UEFI only témát. A secure boottal és TPM-mel nem értenék egyet, azok túlzottan MS-os módszerek már, de a másik kettő ma már abszolút alap. Akinek meg régi gépe van, sok másik konzervatív disztrót talál magának, Debian, Slackware, Alma/Rocky, de Archot, Arch32-őt és Gentoo-t is bármikor fel lehet tenni bármilyen bootmódban, régebbi architektúrákra is.