( sz332 | 2022. 01. 16., v – 17:02 )

Hú, ezt most teljesen átérzem. Van ez az agilis őrület, amit a fejlesztők se nem akarnak úgy valójában, csinálni se tudják normálisan, de cserébe 2 évet vannak max egy cégnél, aminek az az eredménye, hogy teljesen elveszik a cél (az, amit meg kellett volna csinálni) és lesz egy rakás izé (ezt a fejlesztők forráskódnak hívják, én általában gányolásnak) ami valamit/valahogy csinál. Aztán jönnek az új emberek, és próbálják onnan folytatni, ahol PHPPistike meg JávaJóska abbahagyta. Követelmény, use case, tracing, semmi nincs, és nem értik, hogy miért lassul be az egész projekt, és a végén dől össze mint a kártyavár.

Az egyébként külön érdekesség, hogy lehet agilisan modellezni, már 15 éve írtak róla könyveket, de valahogy ez sem ment át a népnek.

Az általad említett eszközök (figma, drawio, miro, stb.) nem modellező, hanem rajz eszközök, ez az, amit nem igazán képesek se a fejlesztők, se a UI/UX-es emberek megérteni. Pont a lényeges: model validáció, transzformáció, execution, projekt egyben tartása funkciót nem tudják ellátni.

A fillérb.ást sosem értettem, egy ilyen termék fullos licenszszel nagyjából 2-3 napi bérből kijön, és egy megfelelő termékkel nagyon jól és hatékonyan lehet dolgozni.

Visual Paradigm egyébként ilyen szempontból elég jópofa, én otthoni projektekre szoktam használni, alapvetően elég korrekt, kis projektre szerintem rendben van. A cégnél MagicDraw/SysML-t használunk, az tud nagy projekteket is egyben kezelni (amikor egy éve néztem, akkor tartottunk 600 ezer model elemnél, és 3000 diagramnál).

A Gaphor célja alapvetően egy UML/SysML/stb. open source modellező (nem rajzoló) alkalmazás, amely kényelmesen használható, jelenlegi állapotában elsősorban kisebb projektekre. A teljes UML megvalósítást valószínűleg nem mostanában fogjuk megugrani (tekintve hogy van 800 oldal az UML specifikáció) viszont már most használható, egy egyetemi feladathoz már megfelelő.

Ha ismered a többi open source terméket, akkor tudod, hogy azok mennyire kényelmetlenek, nehézkesek, legyenek modellezésileg bármennyire korrektek (Eclipse Papyrus és társai...)