( gee | 2022. 01. 10., h – 10:36 )

Azzal nincs is bajom, hogy ne lehessen nappalira is rákötni, ha ez a szolgáltatónak gondot okoz.

ha mindennap fürdesz, mosogatsz, akkor az egy fix hőmennyiség

Hát, azért ez se igazán fix. Az év nagy részében a napkollektorok felmelegítik a vizet annyira, hogy nem kell ráfűtenem. De még az sem igaz, hogy ezek szerint mondjuk májusban sose használom a bojlert, mert ha van 3 borús / esős nap, vagy ugyan hét ágra süt a nap, de épp nálunk alszik mondjuk 6-8 vendég, akik szintén fürdenek naponta minimum kétszer, akkor elfogy a nap által melegített víz, és rá kell durrantani a fűtéssel.

Az belefér, hogy lecsavarod, ha elutazol egy hétre, de az nem, hogy amikor éppen kell meleg víz, akkor megnézed, hogy van-e éjszakai áram, és ha van, akkor arra kapcsolsz egy átfolyós bojlert, ha nincs, akkor meg a nappalira.

Egyébként miért nem fér bele? Ha van egy éjszakai áramról működő fűtőtestem, de nappal fázom és egy kis fűtőszálas ventilátort bekapcsolok, az belefér. Ugye? Miben más ez attól, mintha a fűtőtestet kapcsolnám ilyenkor a nappali áramra? (A ventilátor úgy van méretezve, hogy a biztosíték által engedélyezett áramerősségnél egy kicsivel vesz fel kevesebbet, kb. 3kW a teljesítménye). Az éjszakai áramról működő radiátorban 3kW-os a fűtő rész.

Egyébként konkrétan az előző lakásom elektromos fűtése úgy volt megoldva, hogy két kapcsoló volt az elektromos radiátoron. Az első az az éjszakai áramot kapcsolta és állandóan be volt kapcsolva (fűtési szezonban), a másik a nappali áramot, és ritkán kellett használnom. Egy fűtőtest, a két kapcsoló a vezérlőpanelen egymás mellett szépen. (Nem Magyarországon, Angliában).