( Dolphy | 2022. 01. 06., cs – 07:27 )

A Ringier ügyvezetője azt mondta, arra kérte a szerkesztőségeit világszerte: covidügyben támogassák a kormányokat

Óriási sajtószabadság-botrány robbant ki a németnyelvű médiában, miután nyilvánosságra került egy még 2021. február 3-án rögzített online beszélgetés, amelyből kiderült, hogy a svájci Ringier-médiavállalat ügyvezetője, Marc Walder gyakorlatilag kormánypártiságra utasította a náluk dolgozó összes újságírót:

„Minden országban, ahol jelen vagyunk – és örülnék, ha ez köztünk maradna –, a kezdeményezésemre azt mondtuk, hogy híradásainkkal a kormányokat akarjuk támogatni, hogy mindannyian jól vészeljük át a válságot. (…) Tennünk kell azért, hogy a politika – cselekedjen akár elég gyorsan, keményen vagy épp kevésbé – ne veszítse el a nép bizalmát. A média nem üthet éket etéren a kormány és a társadalom közé.”

Walder egy olyan, meglehetősen általános kérdésre adta ezt a választ, amely azt tudakolta, hogy miben látja a média felelősségét a járvány alatt. A CEO konkrétumokat is hoz: a jó példa szerinte a Ringier tulajdonában álló svájci Blick bulvárlap, amely példásan együttműködött a kormánnyal a szigorítások kommunikálásában (a videót publikáló lap azt írja: kormányszócső lett), addig a rossz példa a német Bild, amely szokásos szerepét, a kispolgárok szócsövét felvéve elég keményen leplezi le és támadja az értelmetlen intézkedéseket. Walder szerint azért fontos együttműködni a kormányokkal, mert a pandémiában a tömegek által fogyasztott, azoknak orientációt kínáló média felelőssége is jelentősen nagyobb.

Amikor a videót publikáló Nebelspalter portál szembesítette Waldert az őket egy autoriter rezsim médiapolitikájára emlékeztető szavaival, megkérdezték többek közt azt is, hogy nem sérti-e a szerkesztőségek függetlenségét a menedzsment kérése. A Ringier válasza: nem. Mint írták: „Marc Walder és a Ringier-csoporthoz tartozó lapok főszerkesztői között régóta folyamatos és konstruktív párbeszéd folyik.” (Ilyen lapok például a legolvasottabb szlovák hírportál, az Aktuality.sk, a lengyel Onet.pl, a szerb Blic, a lengyel Fakt, a román Libertatea, a magyar Blikk bulvárlapok, azaz eszerint olybá tűnik, térségünk legbefolyásosabb lapjainak nem adatott meg a szerkesztőség függetlensége az elmúlt két év legfontosabb és legmegosztóbb témájában.)

A válasz nem volt túl meggyőző, Walder mondatait a svájci közmédiában megszólaltatott szakértőtől kezdve a Neue Zürcher Zeitungon át Gabor Steingartig a független újságírás szerepfelfogásával összeegyeztethetetlennek tartják, és felhívják a figyelmet arra, hogy sem a tulajdonos, sem a kiadóvállalat menedzsmentje nem szólhat bele a szerkesztőség és annak felelős vezetője által összeállított médiatermék tartalmába (a magyar médiatörvény is ezt írja elő elvileg, a cáfolatért elég ránézni csak a KESMA-lapokra). Az üggyel kapcsolatban a legkeményebben az NZZ fogalmaz:

„Amit a CEO mond, az az újságírás csődjének kinyilvánítása. Nincs enyhítő körülmény, Walder ugyanis láthatóan tisztában van azzal, mit tesz. Az információ bizalmas jellegét érintő kérés arra utal, hogy tudatában van annak, hogy éppen saját üzletének értékeit árulja el. Az újságírás első feladata ugyanis az igazság keresése. Aki azonban, mint Walder, a médiában a kormányokat akarja támogatni, nem tud eleget tenni ennek a feladatnak. Ahelyett, hogy kritikával figyelné a kormányt, annak cinkosává teszi magát.”

Európa legjobb napilapja szerint tehát az újságírás nem arról szól, hogy olyannak írjuk le a világot, amilyennek látni szeretnénk, hanem olyannak, amilyen. Igazuk van. A felvételnek külön aktualitást ad a svájci kormány népszavazásra bocsátott javaslata: február 13-án arról döntenek majd a polgárok, hogy adjon-e nagyobb anyagi támogatást az állam a magánkézben lévő médiacégeknek, így a Ringier-nek is.

A Ringier Magyarországon is aktív: a portfóliójukba tartozik többek közt a Blikk és a Noizz.hu, természetesen megkerestük a kiadó sajtóosztályát a kérdéseinkkel, hogy vajon a CEO direktívája náluk is érvényesült-e, egyáltalán szóltak-e nekik. Ha válaszolnak, természetesen visszatérünk az ügyre.