( Raynes | 2021. 12. 13., h – 08:37 )

Ezeket én is tudom, amiket leírtál, de nem magyarázza meg a hibát. A memtest86-nak 64 bites módba kéne váltania, hiszen egy bare metal progam, ami egyben saját magának egyfajta OS-e/kernele is. Ebben kéne lennie kódrésznek, ami közvetlenül kezeli a memóriát, és nem BIOS hívásokkal, meg ha kell, át kéne billentenie a 32 bites UEFI-jű gépeken, meg BIOS bootnál is 64 bites módba kapcsolja a procit a memtest85 indulása után közvetlenül.

Az ismertetett hiba elég sokrétű is. Nem csak az a baj, hogy 32 bites korlátba ragad be, hanem hogy ezt súlyosbítandó, a usert nem tájékoztatja erről, hogy így csak 4 giga memóriát tud tesztelni, és még erre jön rá újabb súlyosításnak, hogy még le is fagy, se szó, se beszéd. Eleve az nagy baj, hogy a BIOS-ra bíz bármit is, azokban sose szabad megbízni, mert lehet elavult verzió, 32 bites limites, valami hiányos funkciójú Libreboot, stb.. Ezért van az, hogy a modern OS-ek is nagyban tesznek a BIOS beállításaira, és maguk kezelik a hardvereket, low level szinten, nem hívogatják a BIOS-t, vagyis ha egy mód van rá, elkerülik, hogy építsenek rá.

Ennek a 32 bitezésnek már mindenhol ki kellett volna halnia, kb. 10 éve, 64 bites rendszerek már 17 éve megfizethetők, ennyi idő elégnek kellett volna hogy legyen, hogy mind a gyártók, mind a fejlesztők, mind a userek felkészüljenek a 64 bites létre, de az UEFI is jelen van már 10+ éve. Nem szabad tovább senkinek haladékot adni, mert csak halogatásra, meg lustulásra használják. És nem, nem a mesterséges elavultatás miatt, hanem vannak emberek, akik kényszer nélkül nem fejlődnek, nem váltanak, nem haladnak a korral, mások meg szívhatnak miattuk. Ez a 32 bit már hosszú évek óta csak a lusta fejlesztők, meg néhány kivételes 32 bites Atom procijú ultramobil gép meg néhány 32 bites UEFI-jű kínai szutyok, és pár kevés RAM limites (vagy odaforrasztott fél-egy giga RAM, vagy régi chipset nem kezel többet 2 gigánál) gép miatt él túl, lélegeztetőgépen van tartva. Ez ilyen, egy ponton túl csak a kényszer segít, most pl. a MS dobta a Win11-gyel a 64 bitet, nagyon helyeslem (de csak ezt a vonatkozást), bár a halogatók Win7-8.1-n 2023-ig, Win10-en 2025-2029-ig is kihúzhatják 32 biten. Emkészem anno a Internet Explorer uralma, és az olyan szutykok, mint a Java/Flash pluginek is csak nagy techcégek nyomására haltak ki, akik erőltették a szabványokat az oldalaikon, kierőszakolva a váltást, fejlődést. Ha ölbe tett kézzel vártak volna, meg polkorrektkednek, hogy á, hagyjunk mindenkit azt használni, ami jól esik neki, adjunk még időt, extra legacy support, stb., akkor még mindig ott tartanánk, hogy csak IE-vel böngészhető a web, IE specifikus hack kell minden oldal kódjába, meg mindenféle proprietary szutyok plugin (Java, Flash, Silverlight, QuickTime, ActiveX) meg mindenfajta kétes kódekpakk kellene mindenhez.