( locsemege | 2021. 12. 05., v – 19:58 )

Összetett a dolog, mert nem szupravezető a tekercs, nem végtelen a membrán mozgásának úthossza. Az a lényeg, hogy elvileg a feszültséggel a membrán sebessége volna arányos, nem pedig a pillanatnyi helyzete. Ugyanakkor azért írtam mögé a kiegészítést, mert jön majd valaki, hogy kipróbálta, és azt tapasztalta, hogy 1.5 V DC-re kimozdul 0.5 cm-t, míg 4.5 V DC-re 1.5 cm-t, tehát nyilván hülyeséget beszélek, mert a tapasztalat nem hazudik.

Igen, csak ekkor már a membrán nyugalomban van, és az áram arányos lesz a feszültséggel, az árammal meg az erő, s ha a kitérés függvényében lineárisan nő a visszatérítő erő, valóban ez lesz a tapasztalat. És ekkor van az, hogy egy ilyen szkeptikus embernek nem fogom tudni elmondani, hogy pedig de, inkább a sebességgel arányos a feszültség.

Amúgy meg kicsit ez is, az is, mert nem hanyagolható el a tekercs ellenállása, a megmozgatott levegő mozgatásához szükséges erő, a membrán rögzítéséből fakadó visszatérítő erő.

Mondom, ha rákötsz konstans 20-at, akkor megy a végtelenségig előre, kimegy a Naprendszerből. :) Ha 40-et mondasz neki, ugyanezt csinálja, csak kétszer gyorsabban. Csak ugye, nem végtelen hosszú az az út, ahol a membrán mozoghat, hanem néhány mm. Meg amiket fent még mondtam.