( Raynes | 2021. 08. 25., sze – 01:22 )

Fent van. Eddig nem tudom, hogy tetszik-e. Ami jó benne, hogy tényleg minimalista, x86_64-es telepítés után Wi-Fi driverestől, mindenestől tty-ban 29 mega memóriafogyasztást mutat, X11 + fvwm-mel 87 mega. Igaz x86_64-es Gentoo-val már voltam dwm-mel 96 megánál, és ott feh is volt háttérképpel, systemd azon se volt. Az Intel Wi-Fi firmware-t kézzel kellett a rendszere másolni, mivel az OpenBSD jogi okból nem terjesztheti. Amúgy ment minden elsőre, Intel Wi-Fi, Intel GPU gyorsítás, touchpad működik (bár utóbbi néha lebénul, gondolom palm rejection miatt, ami még nincs beállítva).

Ami nem tetszik benne: lassú. Mind a kernel, mind a boot (az init szekvenciálisan tölt be mindent, így ha egy service is várakozik, akkor a többi addig tölteni se kezd el), mind a fájlrendszer. Ezek köré a Linux köröket fut sebességben, minden téren, ugyanazon a hardveren (i5-2520M, 16 GB RAM, SATA3 SSD). A másik, ami nem tetszik, az a minimalizmus egy túlzó foka, ami a produktivitást öli meg. Se framebuffer konzol, se színek, se rendes konzolfont nem tölthető be, FAQ és man-jaik sokkal gyengébbek pl. a linuxos man-okhoz, meg Arch/Gentoo Wiki-jeihez képest. A ksh shell tudása is nagyon minimális, még egy alap Bash-sel összehasonlítva is. Egy csomó jó, hasznos linuxos és bashos megoldásnak nincs is párja, pl. lsblk, free, bash read -sn, stb.. Nagyon lyukkártya és abakusz érzése van tőle az embernek.

Az is igaz, hogy sok mindent nem lőttem be, kshrc, saját xinit, normális konzolbeállítások nincsenek kikísérletezve, lehet belakva azért kényelmesebb lesz ez, mint amilyennek out of the box tűnik. Legalábbis remélem. Egyelőre még csak elég fapados a rendszer, a bspwm-et is nehéz volt belőni sxhkd-vel, st-vel, feh-vel, polybar-ral, nehéz volt rávenni a xenodm-et, hogy ezt indítsa, végül a ~/.xsession-be kellett beleszerkeszteni, máshogy nem ette meg. Közvetlenül nem lehet normál felhasználóval xinit-et indítani, pedig az még jobb lenne. Fontok, hang sincs még beállítva.