( RaptoR | 2021. 06. 01., k – 12:55 )

Minél több a tüskefehérje, annál több az antitest.

E kijelentésedből is arra következtetek, hogy egzaktul 0 szaktudásod van az immunrendszer és az mRNS oltás működéséről, és a naiv, hétköznapi, avagy "józan paraszti ésszel felfogható" elképzeléseket próbálsz alkalmazni rá és alátámasztani így a mondanivalód. Először is: az immunrendszer baromira nem a józan paraszti ész szerint működik. Nem lehet így egyszerűen kijelenteni, hogy ha "több antigén -> több antitest". Egy halom dologtól függ, illetve sok szempontból különbözik egy oltás által kiváltott és a vírus által kiváltott immunitás folyamata.

A SARS-CoV-2 vírus a fertőzés során megpróbál észrevétlen maradni, amit úgy ér el, hogy blokkolja a fertőzött sejtek citokin gyártását, így nem tudják jelenteni a központi immunrendszernek a patogén jelenlétét a szervezetben, illetve a szomszédos sejtek sem kapcsolnak át "védekező üzemmódba". Előbb-utóbb azonban kiderül a fertőzés ténye, de ekkor már sok esetben késő, hogy a "gyors és célzott választ" adjon az immunrendszer, így beindítja a durvább eszközöket, amik pl. a tüdőgyulladást is szokták okozni, miközben megpróbálják elpusztítani a fertőzött sejteket a tüdőben. De eközben pár "futár" sejt nagy bőszen viszi a vírusmintákat a nyirokcsomókban csücsülő T-sejtekhez, hogy valamelyik ismerje fel már ezt a patogént és kezdje meg a B-sejtek segítségével az antitestek gyártását. Antitesteket termelő B-sejtekből is van (legalább) kétféle: egyik a "gyorsan, de sokat" gyártó rövid életű, a másik az "emlékező" típus, ami hosszútávon, de kisebb intenzitással termeli az antitesteket.

Oltás esetén egészen más a helyzet. A vakcina által indukált antigén nem akar rejtőzködni az immunrendszer elől, hanem épp ellenkezőleg; úgy optimalizálják, hogy könnyen felismerje az immunrendszer és termeljen ellene antitesteket. Ezen felül oltás esetén "békeidőben" végezheti a munkáját az immunrendszer, nem kell bevetnie a komolyabb, de másodlagos károkat is okozó durvább védekezési mechanizmusait, amik a súlyos eseteknél jelen vannak. Így nem csoda, hogy a vakcina által kiváltott antitestek száma magasabb, mint egy súlyos esetnél. Más a két helyzet. Nem lehet ilyen egyszerűen azzal magyarázni ezt, hogy "az oltás biztos több antigént indukált".

 

Ja az meg gondolom megvan, hogy a tüskefehérje önmagában is káros a vírus nélkül

Meg. És neked megvan, hogy az mRNS vakcinák által termelt tüskefehérje nem kóvályog összevissza a szervezetben, hanem a termelő sejtek felületére csatlakozik és ott várja meg, amíg rátalál az immunrendszer?