De, az simán kezdő, épp ezért nem pedzegettem meg pl. az alternatív initrendszeres, meg telepítő nélküli disztrókat. Mivel a kérdéséből adódik, hogy nem ismeri a desktop disztrókat, értsd, a desktop részével nincs tisztában. A server nem desktop. A Win10-re meg azért tértem ki, mert ő is feltüntette az egyik lehetőségként, hogy bár baja van vele, mégis megtartaná, erről a részéről beszéltem le. Mindenképp jó döntés váltani. 7 éve léptem meg, és mai napig bánom, hogy nem sokkal hamarabb.
Egyébként meg aki nem kezdő, az tudja, hogy a disztró kb. mindegy. Lényegében csak frissítési metodika, tárolók, csomagszám, külső, nem hivatalos tárolós megoldásban különböznek. Ez hogy mi a default, milyen felület, milyen téma, milyen alkalmazáskészlet, ez a legsokadlagosabb, mert bármelyikre fel lehet tenni és ugyanolyra bekonfigurálni ugyanazt megoldást, workflow-t.
Kezdésnek ezért ajánlottam inkább systemd-s, telepítős, full DE-s, kezdőbarát, mainstream disztrókat. Elsőre kb. mindegy is, csak boldoguljon vele, aztán majd később kialakul, hogy milyen felületet és megoldást preferál, az úgyis változni fog a menet közben jelentkező igények mentén. Pl. én KDE-vel kezdtem, meg eleinte a Qt-s ökoszisztémát preferáltam, és idő közben ez szép fokozatosan változott meg egyre minimalistább WM-ekre, meg terminálos megoldásokra, meg jelentkezett idő közben az igény, hogy Linuxon fontos a frissesség.
Így a végére eszembe jutott még egy szempont: a fő Ubuntu kiadást nem is a felülete miatt nem ajánlom. Vagyis amiatt sem, mert igaz már rég nem Unity, de továbbra is hasonló a koncepciója. Hanem a Snap-on alapuló megoldások általános erőltetése miatt. De ez a többi Ubuntu kiadásban nincs benne, de a Unity-szerű Gnome felület, se a Snap, így az Ubuntu-vonal nem vetendő el teljesen. Jó, Minten meg Fedorán ott a Flatpak, de nem kötelezően van jelen.