( Hevi | 2021. 03. 11., cs – 19:48 )

Idéznék fentebbről:

Netán akkor képzést kéne nekik nyújtani, ha már sikeresen rá lett lőcsölve az üzemeltetés egy része is a fejlesztőkre...?

Már ugye azért hozom fel ezt megint, mert úgy látszik, hogy a devOps/üzemeltetés még mindig ellenségként és nem kollégaként kezeli a fejlesztőket. Úgy tűnik, mintha a sysadmin azt hinné, hogy ő valami külön kaszt, aki nem ereszkedik le az alja nép közé (aka. "fejlesztők").

Vajon hogy történhettek meg az általad hozott példák? A sysadmin/devOps übermentsh közösség azt hitte, hogy ha lepasszolja az üzemeltetés egy részét a pórnépnek, akkor azzal már nem is kell foglalkozni? Hány standupon vagytok jelen, ahol felteszitek a kérdést: "srácok/lányok, lesz-e ma változtatás a környezetben? Tudunk-e segíteni"? Hány codereview-t nézett át az a csodálatos devOps csapat, hogy ilyen ne fordulhasson elő? Kötelező-e egy pipa a devOpsosoktól mielőtt kimegy élesbe az environmentet érintő változás? Ha igen, akkor hogy csúszhatott át egy olyan változtatás, ami 80.000 dollárnyi kárt okozott a cégnek? Ha nem, akkor miért nem? Tényleg évente csak egyszer néznek rá a magasságos devOpsosok a környezet statisztikáira? Nincs folyamatos monitorozás, hogy a fentebb említett diszkrepanciákat kiszűrjék? Miért nincs? Azt már meg se merem kérdezni, hogy készítettetek-e DSL-t a fejlesztők számára, hogy megkönnyítsétek számukra a karbantartást?

Miért nem vállal felelőséget a devOps az általa managelt dolgokért? Miért mindig a fejlesztőkre mutogatnak? Ha a fejlesztő lepasszol egy jar-t az üzemeltetésnek, akkor az a baj. Ha a fejlesztő saját maga bizergálja a környezetet, akkor az a baj. Az üzemeltetés legnagyobb szerencséje, hogy vannak az un. "fejlesztők", akikre folyamatosan lehet mutogatni, hogy eltakarják a saját hiányosságaikat.

Erről jut eszembe egy keserédesen vicces történet, melyben mint valaki aki a Payment Systemsben dolgozik, nem férhettem hozzá, nem is nézhettem rá a teszt/éles környezetek beállításaira (Docker adoptálása előtti idők). A kód "az én gépemen működött", teszt környezetben működött, productionben nem. Mondom a sysadmin/devOps kollégának, hogy ugyanmár nézze már át a konfigokat, mert lokálban megy, a teszt környezetben megy, élesben nem megy, ez nekem environmental problemnek tűnik. "Hát az nem lehet, a prod konfig jó, a kóddal van valami baj". Ez ment egy ideig, majd ugye debug a fejlesztői gépen, docker image készítése (hiszen a devOpsosok nem tudtak nekem egyet adni, mert hát akkor láthatnám a konfigot(!!) (szerintem csak lusták voltak)), stb, stb.

Mondanom se kell, ~1 hónapnyi debug után kiderült, hogy igen, a probléma nem a kóddal van; kiderült, hogy a prod environment félre lett konfigurálva, levágta a header nagy részét, így nyilván nem érkezett értelmes adat az appba.

A docker image és az abban lévő env egyszerűen azért lett a fejlesztők felelőssége mert a managementnek tele lett a töke azzal az ezeréves dumával hogy "a környezet jól van beállítva, a kóddal lesz valami probléma".

Szóval igen, a sysadminok/devOpsosok egy jó része kurvára önelégült és arrogáns, ami még nem is lenne akkora baj, de a tetejébe még lusták is. Lusták a fejlesztőkkel együtt dolgozni, fennhordják az orrukat, hogy "hát még ezt se tudja ez a barom", de fail-safe (vagy egyáltalán konzisztens) környezetet már képtelen beállítani. Lusták továbbképzést tartani. Lusták code-reviewolni. Lusták odamenni a fejlesztőhöz elmagyarázni és megkérdezni, hogy "figyu, ez a változtatás ezt és ezt fogja okozni, biztos hogy ezt akarod? Nem gond ha igen, csak gondoltam rákérdezek, mert észrevettem a legújabb changelogban".

Nem ártana, ha a sysadmin/devOpsosok leszállnának a magas lóról és elkezdenék cég más dolgozóit nem leküzdendő akadályokként, hanem esetleg kollégaként kezelni, lehet, hogy úgy hatékonyabb lenne az együttműködés, és sysadmin/devOps nemtörődömsége nem okozna 80.000 dolláros kárt a cégnek.

De, hogy ne csak a levegőbe beszéljek, itt egy példa a jó dev-devOps együttműködésre.

Én értem, hogy a sysadminból körülbelül így válik devOps, de azért nem ártana egy kis people-skillst is növeszteni, mert a sysadminok arroganciája és lustasága komoly veszteségeket tud okozni a cégeknek.