( pink | 2021. 03. 07., v – 12:12 )

Így van, hőszigetelni kell.
Máris csökken a különbség a különböző fűtési módok fajlagos költsége között így egyre kevésbé van szükség nagy beruházásigényű, komplikált, kockázatos megoldásokra.

Lehet, hogy üzemórára levetítve a split klíma se bír ki többet, nehéz ezt megmondani. Mindenesetre ezekkel már nagyon sok év gyártási tapasztalat van, ez szerintem mindenképp lényeges. Valamint egy nagyságrenddel kevesebbe kerülő eszköz amortizálódik le, mint mondjuk egy talajszondás hőszivattyú esetében, azért ez sem mellékes. És nyáron egyben klíma is.

Nekünk a ház alapvetően padlófűtéses, ehhez jön hozzá néhány pici kiegészítő radiátor (egy másik, szintén kevert körön) azokon a helyeken, ahol a számítás szerint szükséges lehet. Nyolc centi hőszigetelésre számoltattuk ki a fűtést, végül 12 cm került fel.
Egyelőre van fánk és fűrészporunk gyakorlatilag ingyen, így most ezzel fűtünk, custom made kazánban. Komfort megoldásként villamos fűtéssel szeretnénk jövőre kiegészíttetni (mármint villany melegíti a vizet).
Gázkazánnak is van külön kémény és hely, de egyre kevésbé hajlok rá, hogy bevezettessük. Pont a megbízhatóság és a karbantartási költségek miatt.
Most azt vizsgálom, mekkora az energiaigény és hogy mi tud visszahozni a villany költségén (kapcsolt villanyról táplálás, napelem, fődémre még plusz szigetelés).
A cél, hogy reggel ne kelljen begyújtani, illetve ha nem vagyunk itthon is legyen temperáló fűtés.

Azok az ismerősök, akiknél valamilyen advanced rendszer van (melegvizes napkollektor, faelgázosító kazán, hőszivattyú), gyakorlatilag hasonlóan vélekednek: megtérülne, ha nem romlana mindig el valami.
A faelgázosítót is inkább a kényelem miatt szeretik, a megtérülésben mindegyikük kételkedik a karbantartási és javítási költségek miatt (elektronika, elrepedő fúvóka).