( asch | 2021. 02. 04., cs – 19:55 )

> Direkt linkeltem egy ilyen közérthető oldalt, hogy bárki tudjon a paraméterekkel játszani, ne kelljen leprogramozni külön a modellt egy kis demonstrációhoz.

Ja, erre nem válaszoltam. Szóval azt értem, hogy esetleg ki lehet mutatni azt, hogy kevesebb csepp megy át egyik ember arcáról a másikra, ha maszk van rajtuk. Ez hihető lehet.

De a világ úgy működik, hogy ha egyetlen dolgot megváltoztatsz, annak számtalan egyéb - előre nem várt - hatása is lehet. Ezek a hatások is mind ki vannak mérve? Például hogy milyen hatása van az immunrendszerre a maszkviselésnek? A nyálkahártyák állapotára és egyebekre?

És annak, hogy nem éri fény az emberek arcát?

És annak, hogy nem látják ez emberek egymás arcát? A tudatunkon keresztül visszahat ez vajon az egészségünkre? Lehetséges? Lehetetlen?

Ameddig ezek nincsenek hitelt érdemlően kimérve, kimutatva, addig én a magam részéről nem tekintem ezt a kérdést sem lezártnak és eldöntöttnek. Egy ilyen léptékű változtatáshoz több éves mindenre kiterjedő követésre, és placebo kontrollra (apropó, a maszk esetén mi volna a placebó?) volna szükség ahhoz, hogy biztosak lehessünk a dolgunkban. Ez volna a tudomány standardja körülbelül. Az nem tudomány, hogy rajzolunk nyálcseppeket egy szűrőre, és azt mondjuk, hogy innen már a vak is látja.