( yoursoft | 2021. 01. 28., cs – 09:12 )

Megnéztem, nem csak ezt, kutattam is.

És erre ha kutattál is mindenféle ellenérvek megfogalmazása nélkül átugrod és figyelmen kívül hagyod a linket a válaszban?

Ez mire is bizonyíték a természethez való hozzáállás kapcsán? Évezredek óta létezik az öröklés fogalma, ahol van öröklés, ott nincs természetpusztítás?

Az akkori emberek generációkra előre néztek. Nekik fontos volt, hogy a gyereküknek ha lehet jobb legyen mint Nekik volt. Azzal, hogy nem tudod Te sem tervezni, hogy 10 év múlva vajon milyen világban hogyan fogsz megélni. Ez öli meg az előre tervezést. Ezért a most számít. Ami 5 éven túl van, mint pl. egy átállás más gazdálkodási módra lemondások árán, az már kiesik a mostból.
Ugyanez tapasztalható a legtöbb természeti népnél is. Tudom szerinted mindegyik vadember volt, aki ha betévedtek a területére legyilkolta az odaévedteket. De az indiánok is a mai USA területén igyekezetek előre gondolkodni. Erre szolgált pl. az öregek tanácsa. Nemhiába vannak Tőlük idézett szólások amivel a fehér ember tevékenységét kritizálták. Ők segítették a fehér embereket a kezdeti időkben, hogy ne haljanak éhen. De ez valahogy feledésbe merült és jól meghálálták Nekik. Ennyit a vademberségről.

Aminek esetleg érdemes lenne utána járni: Kína jó példa lehetett volna a fenntartható gazdálkodásra. Ez a birodalom több évezreden keresztül működőképes maradt, ami nem mondható el más birodalmakról. Amíg a nyugatiak azt a rendszert is szét nem bomlasztották. Szerintem ugyanúgy elműködött volna további évezredekig, hacsak be nem tett volna valami klímakatasztófa, pl. egy szupervulkán.

Mert most direkt pusztítják a földeket? Tudod mit? Én is direkt pusztítom a földet. Ettől gondolom jobban fogod érezni magad, én meg leszarom, hogy mit gondolsz rólam.

Nem hiszem, hogy direkt pusztítanád a földet. Az igazság az, hogy látva a törekvéseidet (kertészkedés, vízhasznosítás stb.) szomorú is lennék, ha direkt pusztítanál. Ez nem az emberek rosszindulatán múlik. Voltak idők, amikor tudatlanságból tettük ezt. Pl. Mezopotámiában. Vagy nálunk is a folyószabályozásokkal, amit már az előtte működő rendszer elrontása indukált: A fokok megszüntetése mocsarasodáshoz vezetett.
Most a rendszer olyan, amiben kénytelen vagy élni, hogy akármit teszel a környezet pusztulásához járulsz hozzá. Nem tudom merre lehetne kilépni ebből, vagy hogyan lehetne hatni a rendszerre, hogy máshogy működjön. Ha megpróbálsz kilépni a rendszerből éhezni fogsz. Ennek oka több rétű, de a legfontosabb, hogy hiába akarnál visszatérni régebbi művelési módokhoz, 1. Az utóbbi dőkben azok sem voltak tökéletesek, ami együtt működő rendszer volt, az már csak nagyon nagy erőbefektetéssel lenne visszaállítható, a generációk által felgyülemlett tudás java része elveszett. 2. már nem tudnál ugyanúgy csinálni semmit (pl. a termőföldek leromlottak azóta, árterületekre házak épültek, mert "olcsó" volt a telek).

A megoldás pedig arra felé lenne, amiről már itt jó ideje vitatkozunk és szerintem nagyon közel áll sokmindenben a gondolkodásunk, de mégis vitatkozunk mert Te is ugyanúgy érzed ezt a tehetetlenséget: A régiből átvenni ami jó volt és még lehet alkalmazni ötvözve az új tudásainkkal a mostani helyzetre igazítva. De nincs igazán kiforrott, követendő példa.
Bár ekkor is felmerül egy csomó kérdés: Pl. Mit eredményezne az, ha a hektáronkénti 10 tonna hozam lemenne 9.5 tonna alá vagy még esetleg jobban alá? Ha mindez 5 éves távlaton belül akár lemenne 5 tonna / hektárra is egyes esetekben?