( yoursoft | 2021. 01. 27., sze – 19:39 )

Megint kecsesen átugrasz dolgokat. Belinkeltem egy videót, megnézted azt a néhány percet?

Ha megnézted volna nem beszélnél hülyességeket. Próbáltál már egy hektárt felásni? :-) Az ásót nem csak talajforgatásra lehet használni tudtad? :-) Tehát attól, hogy már nem tudom mikor volt ásó, még nem jelenti azt, hogy arra használták, amire elsőre gondolsz. Nézd meg azt a néhány percet. Ha annak nem hiszel, keresd fel az ott említett weboldalt. Kutass az interneten. Ha meg annak sem hiszel menj el egy terápiára. :-)

A generációkra előre gondolkodás egyértelmű. Nagyapám is megbeszélte apámmal, hogy venne egy földet itt és itt, ilyen és ilyen. Mit szól hozzá? Pedig akkor még 7 éves volt apám. Van Neked egyáltalán gyekeked?
Ha nem a haszonra törekedsz elsősorban hanem, hogy a gyerekednek is maradjon megélhetése nem pusztítod le. Sőt próbálod úgy tovább adni, hogy Neki könnyebb legyen. Nem hiába volt az egykézés is. Meg olyannal összeházasítani, aki ugyancsak egyke és jó földjeik vannak. Nem indenhol volt éhenhalás közeli helyzet. Nekem az egyik nagyszülői ág Berettyóújfaluból jött. Ott olyan jó minőségű földek vannak még mindig, hogy nem volt akkora küzdés mint itt Pest megyében a homokban. Most már ott is kezd gond lenni, mert hiába fekete a föld, ha nincs víz. De azért szépen lassan itt is felküzdötték magukat a nagyszüleim. Munkával, a földet táplálva, míg 45 után el nem vették Tőlük a földeket. A másik oldalról is azt mondták, hogy földet eladni bolondság. Bár ott kevesebb küzdéssel sokkal többet tudtak elérni. De amikor beköszöntött a szocializmus ott is már csak a házi kertek maradtak. Nagyapám is elment inkább a vasúthoz, mert ott többet lehetett keresni mint a TSZ-ben. Így én már csak az otthoni kertjeiket láttam. Pl. a Berettyóújfalusi nagyapám abszolút nem forgatta a földet, csak elültette amire szüksége volt. Emlékszem, hogy így is vödör nagyságú fokhagyma bokrokat szedett ki és a többi termése is jó volt. Nálunk a homokban ugyanaz a fokhagyma jóval kisebb termést hozott, pedig apámék műtrágyázták. Ásták, rotálták már a földet.

Több ok is van, de a legfőbbek a földdel való kapcsoalt hiánya, a bizonytalanná vált jövő kép (a "most" számít) és a profit. A profitból következnek a nagy cégek lobbi érdekei. Meg nem jól mutat a tőzsdén ha az eladások csökkennek. Egy olyan technológia ahol minimális a külső input, az output meg majdnem megegyezik, az a mostani rendszerben nem előny. A GDP-t is kevésbé növeli. A népesség is megnőtt ~8 milliárdra, nem mindegy, hogy 9.5 tonna terem hektáranként, vagy 10 tonna. Ha átállsz az új technológiákra, az is kb. 5 év mire beáll. Tehát a "most" miatt ezt sem lehet csak ha bevállalod, hogy 5 évig nagy valószínűséggel rosszabb lesz a bevételed. Valamennyit bele is kell fektetned. Pl. fel kell törnöd az eketalpat. Más vetőgép kell stb. Tehát ezeket az új technológiákat nem fogják erőltetni.

Csigák, Mint írtam nem állt be a rendszered. Nálunk tavaly nem volt már sok, pedig előtte lerohantak a spanyolok is. De ezt még nem állíthatom, hogy idén sem lesz. Pláne, hogy én idén meg is fogom alaposan bolygatni a dolgokat a kertben. Azt nem tudom minek volt köszönhető. Én a békákra gyanakszom, akiket tavaly nem zavartak el a gyerekek a tavakból. De az is lehet, hogy csak 1 éves anomália. :-) Vannak élhető tavaid?
Nálam vastag mulcs van (5-10 cm). Faapríték főleg, a falevelek és a könnyebben korhadó (pl. szőlővessző) már elkorhadtak benne, így kezd vegyes lenni (fekete komposzt szerű anyag és fadarabkák). Az első években tényleg nagyon szerették a csigák. Pocok nincs, gondolom azok között meg a macskáink vágnak rendet. Hátul ahol kevésbé mászkálnak a cicák és nincs takarás, ott vannak pockok.