( _Franko_ | 2021. 01. 27., sze – 10:50 )

Helyette itt egy Facebook cikkje a mostani fenntarthatatlan helyzetről: https://www.facebook.com/arterigazdalkodas/posts/1305383706309072/

Ezt ismerem, idéznél belőle, ahol azt bizonyítja, hogy régen előre gondolkodtak és nem nyúltak a folyókhoz, ha lettek volna eszközeik rá. A fokgazdálkodással tudtak élni a primitív eszközeikkel. Ha lettek volna gőzgépeik, akkor sokkal korábban feladják, hogy a mocsarak helyett szántóföldek legyenek. Elfelejted újra-és-újra, hogy jóval kevesebben éltek akkoriban és jóval szerényebben is éltek, a természettel szemben nem volt más a hozzáállás, csak eszköztelenebb és főleg kisebb létszámú volt az emberiség.

De most már szeretnélek Téged is megkérni, hogy mutass konkrétumokat.

Milyen konkrétumokat? Hogy régen ugyanolyanok voltak az emberek? Tehát az ókorban hülyék voltak, a középkor elején hülyék voltak, aztán - MAGIC - feleszméltek, hogy előre kell gondolkodni, aztán az ipari forradalomtól kezdve ismét hülyék voltak?

Hoztam példákat, mikben tekintettek előre az akkori emberek és arra is, hogy ezt most ugyanezekben az esetekben a mostani rendszerben nem tesszük. Te meg ezeket még eddig nem cáfoltad meg.

Az ember akkor is ember volt, a pszichológiája nem változott évezredek óta, ha akkor ment volna le egy Marshmallow-teszt, ugyanaz lett volna az eredménye: most egy, mint később kettő. Neked kellene igazolnod, hogy régen előre terveztek, de nem bizonyítottál ebből semmit, szépén szorulsz vissza a generális állításodból oda, hogy vannak nyomai ennek, de az is magyarázható eszköztelenséggel, mint tudatos tervezéssel, amikor a töredékét se értették a komplex ökoszisztéma működésének.

Manapság például vannak tudományos alapjai a no-till talajművelésnek, mint komplex talajélet-rendszernek, aminek nincs nyoma tudatos és tervezett módon a régimúltban. Ha bárhol is volt no-till talajművelés, az nem tudatos és tervezett volt, hanem az eszköztelenség volt az oka.