( mb | 2020. 10. 14., sze – 22:02 )

Tényleg az a világhoz való alaphozzáállásod, hogy sok-sok ország energetikai szakemberei mind-mind balfaszok, csak te tudod jól?

Nekem mondjuk rémlik egy ITER projekt, amit valamiért finanszíroz az emberiség. Azt mondjuk nem vágom, hogy egy fúziós erőmű mennyire gyorsan szabályozható, de azért megpróbálom beleilleszteni a világképedbe:

a) TFH lassan szabályozható: ez esetben ugyanazok a hátrányai mint az atomerőműnek. Tehát teljesen felesleg finanszírozni.
b) TFH gyorsan szabályozható: ez esetben a világodban úgy férhet el, mint egy komplementer erőmű, mert a nap/szél energia az úgy tökéletes ahogy van.

Egyelőre még nem látom meggyőzően a projekt helyét a te energiamixedben, de az tény, hogy valakik valamiért finanszírozzák.

Amúgy tényleg érdekel, hogy ha ennyire menő az atomenergia, akkor miért zárja be mindenki a régi erőműveit és miért nem építenek tömegével helyettük újat?

Azért az atomenergia eléggé összeforr a politikával is, a német atomerőmű bezárás mögött inkább politikai okokat vélek felfedezni. Én egyébként emiatt nem vagyok annyira atomerőmű párti. A németek viszont annyit értek el, hogy függenek az időjárástól is (megújulók), és az orosz gáztól is (komplementerek).

Ha valamilyen technológia mellé kellene leraknom a voksom, akkor én egészen biztosan a smart gridre szavaznék. Ehhez pedig nem kellene más szerintem, mint hogy a villamos energia árát az aktuális előállítási költség / fogyasztási igény határozza meg, azaz a mezei felhasználó is legyen valamilyen tudatosságra ösztönözve. A többit pedig majd megoldja a piac.