( zeller | 2020. 10. 14., sze – 21:33 )

Nagyon nem mindegy, hogy az idő 92%-ában nem kell számítani arra, hogy 2.4GW-ot komplementer erőművel válts ki, ezt fogd már fel! Kell a legnagyobb egyben működő blokknyi tartalék, amit évi kb. 30 napon keresztül kell igénybe venni az atomerőmű mellett - és kell 2.4GW, amit évi ~720 óránál hosszabb ideiga megújuló mixed jelentős volatilitása miatt részben vagy teljesen üzemeltetni kell. Sőt a volatilitás miatt jóval gyorsabb indíthatóságot kell tudnia.mint az atomerőművi blokk tartalékolására épített komplementer erőműnek.

"a megújuló LCOE ugyanis kisebb, mint az atomenergia LCOE, ha ez utóbbiba beletesszük a minden egyéb költséget is, amit amúgy ki szoktak hagyni," - a megújulóhoz ugye hozzászámoltad a rendelkezésre tartott komplementer erőművet (amit hőntartva kell járatni a kellően gyors indíthatóság miatt), annak a széndioxid-kibocsátását (kvóta költsége) is? Mert ezt nagyon nem szoktam látni megújulós számítások esetén... Pedig kéne.

A németeknél a rendszerszintű gondolkodás oda vezetett, hogy széndioxid-kibocsátásban, illetve annak csökkentésében  európa egyik sereghajtója lett a német "zöld energiaforradalom" - azzal együtt, hogy rettenet költségekbe verik magukat a megújulók támogatásával, a villamos energia így is kifejezetten drága náluk. Szóval köszi, de n+1 új/felújított szenes/lignites erőművet nem kérnénk...

"Kis túlzással bárhol fúrsz kutat, lesz termálvíz, kicsit tovább kellene fúrni, kiemelkedő lehetőségeink vannak ezen a téren..." - Ja. Ha simán felhozod, akkor a hőcserélőt igen sűrűn kell cserélned/pucolnod, mert a termálvizek nem arról híresek, hogy alacson lenne az oldottanyag-tartalmuk - sőt. És azt bizony ott fogja kirakni, ahol lehűtöd. A lehűtött termálvizet meg szépen vissza kell préselni ugyanabba a rétegbe(!), ahonnan felszínre hoztad. Ja, és a csőherélőből kikerült mindenféle sóknak is kell valami helyet találni.