( _Franko_ | 2020. 02. 29., szo – 10:22 )

Amúgy de, elvi szintű probléma van a monolitikus RDBMS-ekkel, elértük azt a sebességet ahol már elvileg sem tudja sem az RDBMS sem az alatta levő storage kiszolgálni a szükséges mennyiségű egyidejű írási műveletet. Itt nem a 10-20-100 "üzleti" TPS-ről van szó hanem az ehhez szükséges technikai tranzakciók összességéről.

Tudom nagyjából, hogy mennyi és milyen tranzakció szükséges banki rendszerekben.

Azt látni kell h a "monolitikus RDBMS"-ekről leszállni nem megy egyik napról a másikra.

Egyrészt ne tegyünk úgy, mintha tegnap este derült volna ki, hogy milyen jellegű terheléseket fognak kapni a banki rendszerek.

Másrészt ezek a dolgok egyenes következményei annak, hogy az üzlet és a bank többi része általában a történelem ködébe vesző kezdetek óta nem beszél értő módon egymással, ha mégis, akkor eltúlzott végletekben képesek csak beszélni ("ha nem csináljátok meg azonnal, akkor naponta csilliárd pénztől esünk el" vs "ha megcsináljuk, akkor összeomlik a picsába az egész"), ami nem lendíti előre a helyzetet, pláne, hogy ha veszed a bátorságot és megkérdezed, hogy mégis mire alapozzák ezt a kijelentést, akkor kiderül, hogy valójában semmire, se korrekt üzleti terv nincs a módosítási igény mögött, se korrekt mérési jegyzőkönyv vagy hatástanulmány nincs a másik oldalon.

Az üzleti terület legtöbbször tényleg olyan módosításokkal jön, amire ha megkérdezem, hogy erre adnátok hitelt lenn a fiókban, akkor szemlesütve sertepertélnek, pontosan tudják, hogy vaktában tapogatóznak, ahhoz értenek, hogy kitalálnak valamit, aztán csilliárd pénzből nyomnak egy marketing kampányt, majd lesz valahogy. Közelében nincsenek olyan mérési metodikáknak, amelyeket egy molyfing startup használ a felhasználói monitorozására. Ott ülnek csilliárdnyi adaton és képtelenek belőle bányászni.

Az IT meg általában olyan, mint zeller és SchTamas, hogy minden változáson teljesen kétségbe van esve, reflexből fekszenek keresztbe és hisztiznek mindenek, hogy mivel lehet majd kiszolgálni ezt a hatalmas igényt, meg nem egyszerű, meg a csillagok állása és a napfolttevékenység és kockázat és bla-bla-bla, de nem tudnak előkapni semmilyen mérést vagy tervet, hogy ez ezt fogja okozni, ha aláteszünk fél csilliárd pénzt és felveszünk nyolc embert, akkor viszont menni fog.

Ezek a problémák nem technikai problémák, technikailag a magyarországi bankrendszer bármelyik bankjánál van lényegesen nagyobb terhelésű telepítés, bármilyen rendszert is használnak, el kell menni tanulmányútra, körülnézni a nagyvilágban, hogy mi a helyzet, tanulni soha nem árt...