( oattila | 2019. 09. 19., cs – 13:11 )

"Például a globális átlagos hőmérséklet egy jól jegyzett és viszonylag egyszerű számadat, nem lehet vitatkozni:"

Épp most van az index-en "klíma hetek", minden napra jut több ilyen témájú cikk is. Ezek között volt egy amiben volt egy érdekesség:
https://index.hu/tudomany/til/2019/09/15/globalis_lehules_a_2._vilaghab…

"Ha valaki ránéz a világ globális átlaghőmérsékletének 20. századi alakulását mutató grafikonra, elég fura dolgot lát a görbén: a stabilan emelkedő vonal a második világháború alatt és után meredeken beszakad, és csak a nyolcvanas évekre éri el újra az 1940-es szintet ..."

Ami igazán meglepett, ennek az egyik magyarázata:

"A háború után aztán a britek visszavették a feladatot. Csakhogy a mérési módszereik különböztek: az angolok kimerték a tengervizet vödrökbe, és abban mérték meg a hőmérsékletet, az amerikaiak meg leengedték a hőmérőt a vízbe. Előbbi a vödröket érő szél miatt egy picit alacsonyabb hőmérsékletet mér, és ez az 1945 utáni adatokat rendre lefelé torzította, mert miután visszakerült a britekhez a mérés, nem korrigálták az eltérő módszerből adódó különbségeket a számokban."

Nem gondoltam volna, hogy a globális átlaghőmérsékletet ennyire tudja befolyásolni, hogy szélben húznak fel egy vödör vizet. Furcsa.