( asch | 2019. 04. 18., cs – 17:22 )

Azt, hogy mit engedélyeznek, az szerintem a tervező kamufaktorán múlik. De szerintem ezt a kandallós dolgot beveszik simán. Teljesítményben bőven elég a hőtechnikai számítások szerint egy családi házhoz egy közepes tűzterű kandalló is. Amit nehezebben lehet elhinni, az az hogy el is tudod vezetni a hőjét mindenhova, de szerintem ezen nem fognak kötekedni.

A modern kandallóbetétek között van ami teljesen zártnak minősül, és külső levegőt kell belevezetni neki. Ezzel kell tervezni előre, hogy milyen keresztmetszet hány kanyarral, milyen távon mehet. Nekünk emiatt külső falon van (lesz), csak azt kell áttörni, és kb 40 cm hosszú egyenes csövön keresztül tud bejönni a levegő. Ez jó, de egyéb szempontok szerint nem ideális, jobb volna "középen", mert akkor minden irányba jól fűt. Persze a szobát is jobb így berendezni, hogy a szélén van.

Ha bentre vezeted, akkor esetleg óriási keresztmetszetek kellenek, plusz nem árt hőszigetelni, mert télen a kinti fagyos levegő áramlik benne. Ezért eléggé bele tud zavarni a rétegrendbe, ha például padlóban kell vezetni! Létezik négyszögletű kerresztmetszetű cső, de annak nagyobb az ellenállása is! Ezt mindenképpen hozzáértővel ki kell számoltatni! Legjobb, ha a kandalló terve betét típusa, kémény típusa, kéménycsatlakozás, kéménytisztító nyílás, bevezetések módja, helye, stb mind előre meg van tervezve, addig ne történjen kapavágás se!

Én emellé a zárt mellé sem fogok szagelszívót tenni, tudtommal csak úgy engedélyezik, ha van egy reteszelő rendszer, ami csak akkor engedi a szagelszívót működni, ha a kandalló hideg. Egy ismerősömnél beszereltettek egy ilyet cserépkályha+szagelszívó rendszerbe, enélkül nem kapott engedélyt.

(Ha belegondolsz, pont begyújtáskor lehet, hogy nincs huzat, visszafelé jön a füst, és az érzékelő esetleg be sem melegszik, hogy reteszeljen. De aki begyújtáskor nem veszi észre, hogy dől a füst, az tényleg hülye. Annak már több esélye van, hogy elalszol a tűz mellett, közben elromlik, és megöl. Talán CO+CO2 érzékelőt tenni mellé a legésszerűbb védelem.)

Nekünk sparheltünk is van (az már be is lett szerelve a kandallóval ellentétben), ez is olyan, hogy kintről veszi a levegő nagyrészét, de a másodlagos levegő az bentről jön, ezért ez nem minősül teljesen zárt rendszernek. (Ezért sincs szagelszívó. Vendég már volt, aki szóvá tette a kajaszagot, de minket sose zavart még amióta együtt élünk, nálunk ez nem issue.)

Ebből van az előző széria, ami már nem kapható: https://wamsler.hu/termek/15883/W2-90-fekete Annyira szeretjük, hogy szinte minden nap begyújtottam, mindig találtam rá valami indokot. Van aki rákattan, van aki meg ráún. Előre nem lehet tudni. Én kandallóból is olyat szereltetek be, ami bírja a strapát, ha esetleg minden nap begyújtanék. Nem jelentős az árkülönbség, a többi "sallang" ára több, mint a betété.