> Mit értesz kihúzás alatt? Az a folyamat, a pluginek böngészőkből kiirtásának a folyamata évek óta tart. Nem tudok most utánanézni alaposan, de érzésre olyan 5-6 éve legalább. Előbb hírek voltak, később fokozatos blokkolás.
Igen, de mint mondtam, az átlagjúzer nem olvas ilyeneket.
> Ráadásul nem is a Mozilla kezdte az egészet.
Az mindegy, hogy ki kezdte, mert most nem az volt a téma, hanem az, hogy miért esik a róka részesedése. Hát többek között azért, mert ilyeneket csinálnak ők is.
> A vicces, hogy kb az első iPhone megjelenése óta komolyan kellett volna venni a a plugin nélküli böngészők támogatását, és ha lehet nem építeni 3rd party addonokra, ha egyébként webes alapon megoldható egy feladat a mobil támogatás végett. Az pedig több mint 10 év.
10 évvel ezelőtt az iPhone tulajok még kisebbségben voltak a desktop felhasználókhoz képest. A desktopon pedig bevett szokás volt a beépülők használata, éppen avégett, hogy amit nem lehet a webes technológiákkal ésszerűen megoldani, azt meg lehet a beépülőkkel. Az más kérdés, hogy a beépülők minősége is csapnivaló volt, de még mindig nem okozott annyi kárt, mint a JS. A web azóta lett teljesen használhatatlan, amióta JS.
> Értem én, hogy használják, de a kérdés az, hogy van-e rájuk szükség?
Ellenkezőleg. Az a kérdés, hogy használják-e és nem az, hogy szükséges-e. Egy csomó mindenre nincs ennyi erővel szükség, mégis használják, tehát piac. A Mozilla ezt a piacot bombázta le, saját magának.
> Szerintem nincs, és szerintem ebben az esetben a bank az, aki szopatta a felhasználókat, nem a böngésző (készítői)
Szerinted. A userek szerint meg de. Az igaz, hogy a bank szopatja a felhasználókat, ez nem is kérdés. De ez a Mozillát nem mentesíti semmi alól.
> Én arról beszéltem, hogy egy HTML-hez hasonló leírónyelv mennyire alkalmas egy alkalmazás UI leírására. És arra reagáltam, hogy szerinted nem való alkalmazás fejleszésre. Az, hogy böngészőben fut-e vagy sem, részletkérdés.
HTML-hez hasonló? Ez nem túl pontos megfogalmazás. A HTML egész konkrétan nem alkalmas UI tervezésre, még a böngészőn belül is csak igen korlátozottan. A JS pedig csak HTML-t tud használni a böngészőben. Ennek megfelelően teljesen irreleváns, hogy egy másik XML alapú leírónyelvben lehet-e böngészőfüggetlen UI vázat csinálni vagy sem.
> Csak épp a fodító jobb minőségű kódot tud előállítani, megfelelően kiegészíteni a generált JS kódot a szükséges ellenőrzésekkel, típuskonverziókkal, stb.
A "szükséges ellenőrzésekkel és típuskonverziókkal". Mert ha egy fordító csinálja ezt automatikusan és nem egy ember kézzel, akkor biztos nem lesz a végeredmény lassú és memóriazabáló. A JS pont ezért szar, mert ilyen gányolásokat kell benne csinálni, hogy emulálod a típusokat...
> Értem, hogy a JS szar, ennyi erővel minden tud szar lenni, és midnenben lehet szar kódot írni. De jót is.
Még ha teljesen el is vonatkoztatunk a JS-től, mint nyelvtől, akkor is ott van a böngészőnkénti eltérő implementáció. Még arra is fel kell készíteni a kódot, hogy realtime eldöntse, hogy most melyik részt futtassa, amelyik a króm alá való, vagy a bugróka alá, vagy a szopszplórer alá, ez sem lesz lassú... És ha a user "trükkös" és átveri a mechanizmust, ami alapján a JS dönt a futtatandó kódrészlet felől, akkor meg még rossz kód is fog futni és nem fog működni az egész.
> Btw, elég nehéz komolyan venni valakit, aki az érvelésében bugróka/exploder/mozzarella/suxplorer kifejezéseket használ.
Akkor ne vegyél komolyan. Személyeskedni könnyű; én is írhatnám műszaki érvek és az azokat alátámasztandó linkek helyett, hogy nehéz komolyan venni valakit, aki szerint a JS jó bármire is, de mi értelme lenne ennek; miben támasztana alá bármit, amit mondok?
> Értem én, hogy van egy véleményed, kulturáltan is el lehet mondani.
Egy élettelen dolog (egy böngésző) nevének a kifigurázásában mi a kúltúrálatlanság? Vagy a vulgáris szavak használata zavar? Az érdekes lenne, mert azokat te is használtad...
> Az pedig kicsit se vicces, hogy én beszélek arról, hogy mi van most, te pedig megcáfolod azzal mi volt három éve.
De könyörgöm, az volt a téma, hogy a Firefox eldobta a XUL-t! Ezt három éve tette és nem most! Miért a mostani helyzet alapján elemezzek egy műszaki döntést, amit három éve hoztak? Pontosan ezzel lehetett cáfolni az állításodat: a WE nem volt jelen minden major böngészőben, amikor a Mozilla meghozta az ominózus döntést, tehát az API implementáltságának a penetrációjára hivatkozni téves érv!
> De ami tény az tény, rosszul tudtam, hogy a WE webes szabvány, még nem az, nem teljesen. Ez viszont nem változtat azon, hogy neki van nagy esélye rá, hogy az legyen.
A kérdés nem az, hogy szabvány volt-e, vagy sem. Hanem az, hogy ott volt-e mindenütt vagy sem. A válasz a "nem" volt. Ha tényleg minden böngészőben ott lett volna, akkor az érv megállta volna a helyét, függetlenül attól, hogy a WE hivatalosan szabvány-e, avagy sem.
> Az pedig, hogy mi mennyibe kerül... nézd. A Mozilla egy cég, nem jótékonyság. Ott is fejlesztők dolgoznak pénzért, és igen is, ha nekik kényelmesebb kivezetni valamit, mint támogatni, akkor az az ő döntésük.
Ez tény, de az ilyen jellegű "döntések" a userbázisukba kerültek. Megérte a kényelmet választani? A választ rád bízom.
> De a Mozilla alapítvány is. Támogattad-e őket anyagilag, hogy legyen miből fejleszteni két párhuzamos extension architektúrát? A fanyalgók, fröcsögők vajon hány százaléka fizetett egy fillért is azért, hogy az egyébként ingyen kézbe kapott eszköz fejlesztési költsége megtérüljön?
Ez viszont csúsztatás és - újfennt - személyeskedés. Ráadásul még teljesen indokolatlan is, hiszen sohasem használtam Firefoxot. A régi Opera az elsődleges böngészőm most is és azóta is, amióta csak a netre szabadultam 2002-ben (leszámítva az első pár exploderes hónapot). Még a webes tesztelésre is a forkjai vannak felrakva (IceWeasel és PaleMoon), mert nem kérek sem a pulseaudioból, sem a GTK3-ból, sem a telemetriából. Kérdem én: akkor mégis miért is fizetnék én egy büdös fillért is azért, amit nem is használok?
Így nem sok értelme van ennek a vitának; én a JS-t, meg a Mozilla döntéseit és műszaki megoldásait kritizálom, te pedig egyre inkább engem. Még ha tényleg hülye is vagyok, attól tán megváltozik a világ és nem a JS lesz a web rákja? Hát de. Innentől kezdve pedig hótt irreleváns, hogy a trécéhá agyilag mennyire sivár...