( hajbazer | 2018. 11. 23., p – 08:57 )

a zárt doc formátumával?

Igen. Még mindig értelmesebb binárisan letárolni valamit, mint XML-bloat-ba leírni és leZIPelni. Emellett, sokkal értelmesebb lett volna jól ledokumentálni és kinyitni az eredeti DOC formátumot. Csakhát szoftvermultiék költségoptimalizáció™ címen megspórolták a fejlesztői dokumentációt, így egyszerűbb volt átállni XML-bloat-ra.

(Kiegészítővel tud valamiféle docx verziót, de az ég óvjon tőle)

A FileFormatConverters teljesen jól működik 2007-es és 2010-es által készített DOCX, XLSX stb. formátumokra. Más kérdés, ha szoftvermultiék szándékosan nem frissítik, hogy mindenki megvegye az új Office-t és kidobja a régit, a jól működő számítógépével együtt. Mert bizony ugye ahhoz Windows 7, 8, 10 stb. kell, ahhoz meg új hardver. A fogyasztási kényszer és az erőltetett növekedés működik, kérem.

Conditional formatting?

Mikor használtál utoljára Word 2003-at? Régen lehetett. Mind Wordben, mind Excelben van conditional formatting. Színekre is lehet keresni, de ha jól emlékszem ez már Office 2002/XP-ben megvolt.

mind olyan, ami korábban nehézkesen/kódolással megoldható problémákra ad választ

A mondat helyesen: ami korábban kényelmeskedéssel és gányolással megoldani próbált problémákra ad választ. Továbbra is azt gondolom, hogy egy =IFERROR() -ra nem az a megoldás, hogy frissítek, majd kidobom a gépem, mert az OS-t is frissíteni kell alatta, hanem az, hogy normálisan átgondolom, hogy mit akarok leírni abba a kibaszott Excel táblába. Ha pedig erre képtelen vagyok, elolvasom a súgót. Ha utána se megy, önként és dalolva megyek a főnökömhoz beadni a felmondásomat, mert képtelen vagyok irodai programokat ésszel kezelni. Kényelmi fícsörökről beszélsz, amiért egy egész ökoszisztémát eldobnál. Ez aztán tényleg logikus™ és szükségszerű™.

a, és a 2003-as Excel memóriakezeléséhez képest a 2007-es verzióé nagyjából ég és föld

A 2003-aséval sincsen semmi baj. Csak vannak dolgok, amik koncepcionálisan túllőnek a Word/Excel funkcionalitásán, egységsugarúék mégis beleerőltetik az akaratukat, mert máshoz nem értenek, vagy lusták megtanulni használni. Például egy kiadvány, aminek már eleve Publisherben kellett volna nekiállni, nem Wordben, mert a Word dokumentumszerkesztésre (hivatalos iratok, dokumentációk, kézikönyvek stb.) való, nem kiadványszerkesztésre, vagy, ahogy te csinálod (megjegyzem, nagyon helyesen) LaTeX-ben, vagy TeX-ben. Például egy 100 000 soros Excel tábla, amit rég Access-ben kellett volna elkezdeni felvinni és az egyes adatreprezentációkat lekérdezésekkel, vagy könnyedén tervezhető formokkal elkészíteni. Az Excel nem adatbázis, hanem táblázatkezelő és lehet, hogy szoftvermultiék javítottak a memóriakezelésen (amit nagyságrendileg csak egy 100 000 -es táblán érezni effektíve), mert rájöttek, hogy birkáék képtelenek ésszel használni a termékeiket, de ettől még ez nem ok és nem is lesz ok egy teljes ökoszisztéma (Windows XP) és számítógép eldobására, majd vadiúj vásárlására, mikor jóval egyeszerűbb és ésszerűbb módon megoldható a probléma: Meg kell tanulni használni a szoftvereket!

Nem vagyunk egyformák, nm azonosak az igényeink

Ez persze így van, de én sokkal nagyobb problémának tartom a régi rendszerekben hiányzó (nagyrészt kényelmi) feature-öknél azt, hogy bár az ezek által nyújtott funkcionalitás a régin is alacsony komplexitással megvalósítható, mégis mindenki mindent azonnal akar és elvárja a kényelmet a rendszerétől. Azt a fokú kényelmet, hogy ne is kelljen megtanulnia használni, vagyis hát az új verziók kijöttével egyre kevésbé. Ha pedig megkapja az újtól™, megveszi és kidobja a régit. Meg hát amúgy is fejlődni™ kell, meg haladni™ a korral. Holott a régin is egységnyi idő alatt meg tudná csinálni, ha megtanulná normálisan használni. Mindezért pedig rövidtávon az advanced userek (akik alól kihúzzák a talajt ribbonokkal, csiligány UI-okkal), hosszú távon a jövő generációi fizetnek busás árat, a tönkretett környezet, a kiszipolyozott nyersanyagok miatt.