( saxus | 2018. 08. 21., k – 10:17 )

Ami eddigi tapasztalataim a témában:
- Interjúalany #1: szakmailag nem igazán ugrotta meg a lécet, ezt interjú végén közöltem volna főnökkel a kiértékeléskor, de ő inkább gyorsan felvette, mert hogy fú, női programozó. A helyzet a próbaidőszak második hetén vált számomra tarthatatlanná, hogy gyakorlatilag semmit nem tudott önállóan megoldani.
- Interjúalany #2: szakmailag megugrotta a lécet, csapatba viszont nem tudtuk volna beilleszteni. Fizetésben kb. 30%-al kért kevesebbet, mint amennyi reális lett volna.
- Interjúalany #3: szakmailag rezgett, de ez inkább a tapasztalat (és a korábbi helyen a fejlődési lehetőségek) hiánya miatt volt valószínűleg. Viszont a fizetési igényét ehhez mérten be tudta lőni. Felvettük volna egy kicsit más, gyakornokibb jellegű pozicióra, mert azt láttuk rajta, hogy tanulna, de végül talált másik munkát.

- Jelenlegi helyen van női fejlesztő, itt kezdett mint gyakornok, halad előre, nem látnám, hogy el lenne nyomva, de erről őt kellene megkérdezni.

- Ismerősök, ex-kollégák plusz nagyobb multi világszinten többszázezer alkalmazottal: folyamatos panasz arról, hogy ha valaki nő, akkor gyakorlatilag instant felveszik, még akkor is, ha szakmailag elégtelen, fizetik a képzést nekik, stb. Természetesen férfiaknak ugyanez nem jár.

- Nem IT, de mérnökszakma: beszélgetés során mondja, hogy nagyon kevesen maradtak a piacon a női ismerősei közül, sokan elmentek inkább hivatalokba. (Nyilván piaci árhoz képest szarért-hugyért)

- Rengeteg nő _választ_ olyan szakmát, ami őt jobban érdekli, jobban motiválja, mint a mérnőkszakmát. (Persze, van kivétel, ld. jelenlegi kollegina, aki céltudatosan megy mérnök szakra) Ezen szakmák sokszor nem épp a leginkább agyonfizetett szakma, pl. tanár, óvónő, ápoló. Mikor két fizut érintő panasznál szóvá teszed, hogy erről a helyzetről ők is tehetnek, mert elmennek a jelenegi - jellemzően állami bértáblás - fizuért is dolgozni és a munkáltatónak nem kényszere, hogy növellje a fizetésüket beleesnek debizonyhogyaférfiaknyomjákelanőket loopba.

- Ha valakivel leállsz erről vitázni, jellemzően a következő párbeszéd zajlik:
1) jön, hogy a nők kevesebb fizetést keresnek és, hogy mennyire hallgassuk meg őket, hogy mennyire el vannak nyomva.
2) közlöd, hogy erre több tanulmány van, ami bizonyítja, hogy nem igaz, hogy szakmán belül akkora szakadék lenne és, hogy a fizubeli különbségek sokszor egyéni döntések következménye.
3) jön valami random bullshit, hogy pl. biztos szexista, nőelnyomó férfi volt a tanulmány készítője (még csak véletlenül sem a tartalmával vitatkoznak).
4) Közlöd, hogy nő is volt a szerzők közt,
5) "vannak szexista nők is". És így tovább pattern szerűen.
n-1) közlöd vele, hogy nem vagy hajlandó asszisztálni ahhoz, hogy saját magából csináljon áldozatot majd a felelőségét rádterelje.
n) sértődés, hisztis elvonulás :)

Mindazonáltal nem állítom, hogy ne lennének bizonyos esetek, ahol tényleg van kihasználás, elnyomás. Mindazonáltal erre ugyanazt tudom mondani, mint a korrupcióról: mutogathatunk azokra, akik a pénzt elfogadják, de az az igazság egyik fele, kellenek hozzá azok is, akik adják a pénzt. Ugyanilyen ez is: ha valaki pluszt ajánl fel egy kiadós cumiért, dugásért, stb., annak etikája vitatható, de a döntés, hogy belemegy-e a másik kezében van. Lehet relativizálni ("jaj, de akkor kirúghatja", stb.), csak minek.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™