( Hiena | 2018. 05. 13., v – 22:17 )

Kedves kolléga, ha szólíthatlak így, mert a hozzászólásaid alapján úgy érzem, hogy te is termékfejlesztési területen dolgozol.
A minimális élettartam az, amit az adott eszköznek normál használat mellett adott meghibásodási ráta mellett teljesítenie kell tudnia. A maximális élettartam, viszont az az élettartam ami az adott eszköz alkatrészeinek egy naptári perióduson vagy extrém igénybevétel mellett a minimális élettartamáig, adott meghibásodási ráta mellett kell tudnia.
Pl. Egy nyomtató esetében a tervezett minimális élettartam a legyen mondjuk. a garancia időtartama plusz egy kicsi, két év és egy hónap, napi 20 oldal, 30%-os oldalkitöltöttségi ráta melletti nyomtatása esetén. Ebben az időszakbak a megengedett meghibásodási ráta mondjuk 2,5%.
Ugyanezen nyomtató tervezett maximális élettartama 100%-os kitöltési tényező mellett folyamatos üzemben, 10%-os meghibásodási rátánál ugyancsak 2 év. A nyomtatott oldalszámokból kalkulálva ezen nyomtató, 10%-os meghibásodási ráta melletti normál üzemi maximális élettartama lesz nagyjából 15 év.
Ezzel szemben valós maximális élettartama 7 év, 30%-os meghibásodási ráta mellett a tápegységében található kondenzátor elöregedése miatt.
Mint látható van egy normál igénybevételi élettartam és egy legrosszabb igénybevételi élettartam, és egy élettartam ami a berendezés alkatrészeinek az elöregedéséből adódik.
A gyártástechnológiai szórásokból, a mechanikai és elektronikai igénybevételekből adódó öregedési jelenségekből, több erősen nemlineáris meghibásodási ráta görbét lehet megrajzolni.
A termék életciklusának a meghatározásakor kerülnek kijelölésre azok az élettartam idők, igénybevételi és meghibásodási ráták amit figyelembe kell venni a készülék megtervezésekor.
Ezek sok esetben nem is egzakt mérések alapján kerülnek meghatározásra, hanem az adott cég üzletpolitikája, különféle szabványok mentén.

Az általad említett nyomtatós témában amit nem vesznek figyelembe az, az idő. Egyik munkahelyemen, használtunk HP Deskjeteket egy speciális betéttel, etikett nyomtatásra. Ezek a nyomtatók 16 órában, heti 5 napon át nyomtattak, 4 karakternyi információt, bankjegykártyányi lapokra, napi 1200-1600 oldalnyit. Durván fél év után, minő meglepetés, a laptovábbító görgők nem tudták felvenni a kártyákat. Gyors levegőpisztolyos kifúvatás és ment vissza gariba a nyomtató. A szervizben közepes sokkot kaptak, mert olyan kopásokat találtak amilyent korábban nem láttak. A következő meglepi az volt, amikor kiolvasták az oldalszámot a nyomtatóból. Itt nagyon nem stimmelt nekik a matek. Végül kicserélték a nyomtatót azzal a kikötéssel, ha eláruljuk nekik mit csinálunk vele. Hol volt a hiba? A nyomtató tervezésekor, normális, szabvány nyomtatási anyagokat vettek figyelembe. Csak éppenséggel a laptovábbító görgő a lap felvételekor kopik a legjobban. Esetünkben, pont egy olyan üzemállapotot sikerült találnunk amire senki nem tervezte a nyomtatót, mert normál üzemben fizikai képtelenség lett volna ilyen oldalszámot nyomtatni vele.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "