( uzsolt | 2018. 03. 22., cs – 16:23 )

> Miközben több mint kétharmad arra szavazott, hogy ne ez a párt legyen kormányon
Még egyszer mondom: nem a negatív szavazatokat számoljuk, hanem a pozitív szavazatokat. De ennyi erővel: csak akkor alakíthasson egy párt(szövetség) kormányt, ha annak több, mint 50%-ot szerez? Mert ugyebár 49%-nál is 51% szavazott "ellene". Igazából szerintem neked az lenne a jó, ha összesen két párt lenne - így kb. mindig meg lehetne valakinek a több, mint 50%-a :)

Másrészt: miből gondolod, hogy aki nem a Fideszre szavaz, az pl. mind a "demokratikus baloldalt" akarja? Egy jelentős része a nem Fideszre szavazóknak a "demokratikus baloldalt" se akarja, és pl. a Jobbikra szavaz. Ha mondjuk a Jobbikot nem választhatná, akkor inkább a Fideszt választaná (mintha nemrég olvastam volna egy olyan felmérést, hogy a baloldal szavazói nagyobb hajlandóságot mutatnának, hogy átszavazzanak a Jobbikra, mint amennyire a Jobbik szavazói hajlandóak a baloldalra átszavazni - "nemes cél" érdekében (persze, lehet, hogy "megbízásra" készült ez a felmérés)). Hm, bocs, megtaláltam itt:

Az IDEA Intézet januári felmérése szerint a baloldali szavazók 45 százalékban támogatnák saját jelöltjük visszalépését a jobbikos induló javára, 34 százalékuk egy ilyen szituációban még át is szavazna a radikális jelöltre, ha ez szolgálná a kormányváltást. Ha megfordítjuk, ez az arány kisebb: míg a baloldali induló javára történő visszalépést csupán a jobbikosok 32 százaléka gondolja támogathatónak, addig 30 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy a Fidesz leváltása érdekében hajlandó lenne az átszavazásra. A Závecz Research pár hete publikált kutatása szerint is a baloldali pártoknál a legnagyobb az átszavazási hajlandóság: az MSZP szavazóinak kétharmada, a DK támogatóinak pedig több mint a fele voksolna egy másik pártra.

> Aztán majd a 2. fordulóban lehet taktikázni.
Kétfordulós választás esetén (ami ugyebár volt) meg az lenne a baj, hogy miért nem háromfordulós :D

De tényleg roppant egyszerű a történet: nagyobb támogatottságot (nem, nem ellenszavazatot) kell összeszedni, mint a gyűlölt Fidesznek van. Vagy jópár helyen kell egy olyan jelöltet állítani, akit többen támogatnának, mint a Fidesz jelöltjét (ld. pl. Hódmezővásárhely - ja, csak ezután esett le néhány pártnak, hogy össze kellene fogni???).