( Som-Som | 2017. 12. 20., sze – 10:05 )

Szerintem nem ártana ezt a cikket kicsit frissíteni, mert néhány kisebb és legalább egy hatalmas koncepcionális probléma van vele.

"KDE és a Gnome például olyan desktop környezetet nyújt, mely sokkal inkább Windows-szerű, mint a tipikus Linux ablakkezelők és a parancssor."

A Gnome 1 és KDE eddigi kiadásai valóban hasonlítanak a Win-hez. A Gnome 2 és 3 Shell azonban aligha. Másrészt elég nehéz meghatározni, hogy mi a tipikus ablakkezelő, hiszen az 1982-ben készült Unixos Blit is lehet tipikus. Vagy az 1988-ban, a Win 2.0 idejében készült, de annál sokkal modernebb, VDU a Win95, KDE és Gnome 1, sőt a mai okoskütyü GUI-k előfutára. A történetből persze kihagytam a XEROX Alto-t és a Mac-et, mert nem a Unix családhoz tartoznak, másrészt ezek inkább a Win 1.0-3.x példaképei. Mindenesetre a mai Linux GUI-k többségét inkább lehet a VDU/CDE-ből vagy a MacOS-ből eredeztetni, mint a Winből.

"Ha GUI-t akarsz, akkor valószínű, hogy azt külön kell telepíteni, és nem egy "mindent az egyben" csomagot kapsz."

Hát ez sem mai :)

"A Linuxnak olyan felhasználókra van szüksége, akik akarják a Linuxot... a szoftverrel történő buherálásra"

Manapság akarja a fene buherálni. De ha kell, van rá lehetőség.

"A Windows lehet biztonságos és stabil operációs rendszer"

Nem. Ameddig nincs konténerizáció benne, addig nem. Szerezz be egy filmet, ami szándékosan úgy van kódolva, hogy a VLC egy hibáját kihasználva valami ártalmasat tegyen. Linuxon van lehetőséged telepíteni és 1 paranccsal (`sudo firecfg`) aktiválni a firejail-t. Nyisd meg a filmet VLC-ben Linuxon és Winen is. A Linuxnak valószínűleg semmi baja sem lesz...

"telepítsél fel egy jó víruskeresőt"

Ezt már sokszor kiveséztük. Minden szoftver biztonsági hibáktól hemzseg. A víruskereső pedig egy plusz szoftver, ami rendszergazdai jogokkal fut.

És akkor a koncepcionális hiba: A szoftverek mindenhol ott vannak, államigazgatásban, fegyverrendszerekben, közműveknél, közlekedésben, az iparban és a lakásokban. A zárt forrás a politikai bizalomhiány és a keserű tapasztalatok alapján egyértelműen a felhasználója ellen fordított fegyvernek számít. Tök mindegy, hogy az Intel procik ME-je, az Amazon Alexa, Kaspersky vírusölő, kínai alkatrész vagy mi. A nyílt, szabványos interfészek önthetnek bizalmat egyes zárt kódú rendszerekbe, de ezek igen ritkák. Tehát az open source alapvető mozgatórugója manapság más, mint amit a cikk ír.