( Hiena | 2017. 07. 05., sze – 21:42 )

A jelenlegi szavazati rendszerben, bemész, köszönsz, felmutatod az azonosító irataidat, kikeresnek a listában és kipipálnak, kapsz egy papírt és egy borítékot, a fülkében X-elsz egyet, papírt beteszed a borítékba, borítékot bedobod a ládába, köszönsz, kimész.
Ebben az esetben a szavazatod, baromira nehezen köthető hozzád, hacsak nincs személyre szabottan kipreparálva a szavazóhelyiség.
Online rendszernél, nincs ez meg. Pillanatok alatt összeköthető a szavazatod veled és a politikában nincs tiszta játék. Papír esetében nehéz tömegesen csalni, mert minden fél hozzáfér a papírhalomhoz és kedvére számolhat.

A másik, hogy a szavazás könnyítésével, csak azokat az inaktívakat mobilizálod, akiket a legkönnyebb befolyásolni. Akinek konkrét elképzelése van a jövőről és tenni akar érte, az felkel és elmegy szavazni. Aki beleszarik ebbe, nincs elkötelezettsége, az nem fog. Ellenben ez a réteg az akinek elég egy facebook post és ész nélkül likeolgat, klikkelget gondolkodás nélkül, mert milyen menő ha együttérzésből csíkosra cserélem a profilképem. És mindehhez fel sem kell állni a székből, elég csak egy pauset nyomni a letorrentezett Trónok harcában. Valahogy nem szeretném, ha ilyen emberek szavaznának a jövőmről.

Végül, de nem utolsó sorban, a népszavazás és a demokrácia csak egy szükséges rossz. Rengeteg esetben a hosszútávú közösségi érdek szembemegy az egyéni érdekekkel. Ilyenkor a cselekedeteik következményét belátni képtelen tömegek, és a tömegektől függő vezetők döntése sokszor a legártalmasabb. Legyen szó Paks II-ről, nyugdíjakról, vagy épp devizahitelesek megmentéséről.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "