( hajbazer | 2017. 05. 03., sze – 22:47 )

Sajnálom, ha számodra úgy tűnik, hogy mindenből tökéleteset akarnék piacra dobni. Mondanom sem kell, nem erről van szó. Hanem arról, hogy vannak triviális problémák, amikre amúgy nem nagy kunszt (és nem is végtelen türelmet igénylő feladat) gondolni, de megoldani már kevésbé akarjuk, mivel az ellentmondana a profitmaximalizációnak, meg egyéb berögzött dogmáknak.

A környezetszennyezésből fakadó problémák a nyakunkon vannak és azok, akik létrehozták őket, nem igazán hajlandóak megoldani. Nem látom az olajcégeket megújulókra átállítani a gazdaságot, pedig a megújulókban is rengeteg pénz van, lásd Tesla, SolarCity, dán példák, német példák stb. Viszont amíg csak a hipster vállalatok és a hipster fogyasztók állnak át, addig várhatjuk a sültgalambot, ami sajnos nemsokára szó szerint lesz értendő, ha a légkör kellőképpen felmelegszik ahhoz, hogy az ember számára a Föld ma még élhető régiói élhetetlenek legyenek.

A fejlődés visszafogása simán gyilkosság.

Az a "simán gyilkosság", hogy a jelenlegi rendszer lehetővé teszi, hogy 10,9% alultáplált legyen úgy, hogy 1,8 milliárd tonna élelmiszer megy a szemétbe évente (Magyarországon). A fejlődést nem visszafogni kell, hanem realizálni. Az nem fejlődés, hogy harmadannyi idő alatt írok egy bloatware-t python-ban, mint C-ben, majd egy 2007-ben gyártott gépen háromszor lassabban fut, mint egy 2010-ben gyártott gépen. Az növekedés. A 2010-ben gyártott gép igaz, hogy egy optimális szoftvert is háromszor gyorsabban futtat, a hardverplatform saját magára nézve fejlődött. Ugyanakkor a szoftverem nem fejlődött, hanem növkedett, mivel a fejlesztés költségét megspóroltam és ráhátékáztam a kínai rabszolgákra, akik legyártották nekem a 2010-es gépet. Nem beszélve a felhasználókról, akiknek futhatna a 2007-es gépen is azonos sebességgel, ha C-ben írtam volna, de nem fut, mert python-ban bloatware-t írtam. Persze, ha majd upgrade-elnek a 2010-es gépre akkor már úgy fog futni mintha C-ben írtam volna. Ez minden, csak nem fejlődés. Egy szoftvert általában kevesek írnak és sokak használnak. Ha a kevesek (fejlesztőék) spórolnak a fejlesztési idővel, bloat nyelvet használnak, nem optimalizálnak, azzal az ebből származó hátrányt és többletfogyasztást a felhasználók számával sokszorozzák meg, amit önző és arrogáns viselkedésnek nevezünk.