( renard | 2017. 05. 01., h – 20:55 )

Nézd, ez így nehéz lesz, de teszek egy utolsó próbát. Az alább újra olvashatod, amit te megpróbálsz félremagyarázni. Ha elolvastad, kérlek, mondd meg, mikor állítottam azt, hogy biztosan minden úgy volt régen, ahogy a történelmi filmekben látható.

Történelmi filmekben is megfigyelhető, hogy a középkorban tegeződtek az emberek, feltehetően azokban a filmekben nem véletlenül olyanok a párbeszédek, amilyenek, nyilvánvalóan megpróbáltak korhűek lenni, amennyire az lehetséges a fennmaradt írásos emlékek alapján.


> szerinted "filmben úgy van" => "valóságban úgy van"

Segítek. Nem azt állítottam, hogy minden úgy volt, ahogy a történelmi filmekben van. Azt állítottam, hogy törekszenek a hitelességre, és ezt annak alapján tehetik, amiket az adott korok kutatói a felszínre hoztak. Te nem tudod, hogy létezett-e x évvel ezelőtt a magyar nyelvben a magázódás, mert nem néztél utána, de megkérdőjelezed azt, hogy a történelmi filmekben megpróbálnak úgy beszélni (értsd: tegeződni), ahogy az írásos emlékek alapján az feltételezhető.

Újra megkérdezem: szerinted miért tegeződnek a középkorban játszódó filmekben? Úri hóbortból gondolják ezt a forgatókönyvírók? Esetleg felkértek tanácsadókat, olyanokat, akik az adott korok szakértőinek számítanak? Talán véletlenül? Sorsot húztak? Nos? Mit válaszolsz?


A filmes példád azért rossz, mert ott a fizikus nem arra figyelt, hogy a mútban játszódó jelenetekben korhűen ábrázolják-e a dolgokat. Fizikust azért szoktak felkérni szakértőnek az igényesebb forgatóírók, rendezők, producerek, hogy ne legyen nagyon tudománytalan a történet. Az általad felhozott film alapján - remélhetőleg - nem fogják azt gondolni az emberek, hogy tudunk a múltba utazni, viszont talán orbitális baromságokat sem hallottak, legfeljebb olyan feltételezéseket, amiken a mai kor tudósai is vitatkoznak még egymással - de ez is csak feltételezés a részemről, mivel nem láttam a filmet.


> Ah, most már mindent értek. Aki a filmek tanácsadója, az tudja pontosan az igazságot, aki fenntartásokat fogalmaz meg, féltékeny és irigy és egyebek.

Én pont azt írtam, hogy egy csomó dologban nem lehetünk biztosak, amik évszázadokkal ezelőtt történtek, mivel csak arra tudunk hagyatkozni, amiket sikerült fetárni. Azt is írtam, hogy sokszor még a feltárt dolgok értelmezése sem egyértelmű, nem egy esetben vitatkoznak rajta a kutatók. Amúgy meg igen, van olyan, hogy a vita féltékenységből, irigységből ered, de ez nem jelenti azt, hogy minden vita esetében ezek a kiváltó okok. Van olyan is, amikor valaki csak kötekedni akar.


Egyébként te a feltételes mód tanításakor hiányoztál az órákról?