A hőről:
10 fűtésszerelőből 10 azt mondja, hogy ha 50 fokos vízzel felfűtöd a lakást, akkor ne 80 fokon fűts, mert nagyobb lesz a veszteség. Több gázt fogsz fogyasztani. A dolog azért érdekes, mert van X köbméter gáz ami hőenergiává alakul. Az ennyi KJ, mi a kérdés?
A probléma az, hogy 'A' szobát 2 perc alatt felfűtöd, termosztát kikapcsol, 'B' szobában szétfagysz. Vagy 'A' szobában gatyában is meleged lesz, mire 'B' szobában a termosztát lekapcsol. A probléma a gyors fűtéssel az, hogy hőmérsékleti különbségeket okoz a lassúhoz képest, ami általában túlfűtésként jelentkezik és ezt ki kell fizetni.
Ez egyáltalán nem elhanyagolható. Nálunk az emeleten termosztátos szelepek vannak a radiátorokon. Amint a kívánt hőfokot a radiátor eléri, a szelep fokozatosan bezár. Ebből kifolyólag a meleg víz áramlása az alsó hidegebb szinten felgyorsul, felül lecsökken, ami egyenletes fűtést tesz lehetővé a szintek között.
Amikor érezhető hőmérséklet-különbségek vannak szoba és szoba között, akkor a termosztátos radiátorszelep egy szezon alatt megtérül. Nem alakul ki az, hogy 30 fokra felmegy az emeleten a hőmérséklet, mire a földszinti termosztát kikapcsol. Nálunk harmadával kevesebb a fűtésszámla, mióta van redőny és termosztátos fej.