( zZsOlTi | 2016. 10. 08., szo – 20:20 )

Még mindig nem érted, hogy a licensz egy dolog, a jog meg egy másik dolog, ami a licensz fölött áll. Itt kezdj olvasgatni, aztán keresgélhetsz tovább:

http://www.jogiforum.hu/blog/2/101

http://www.hwsw.hu/hirek/48670/eu-birosag-oracle-usedsoft-szoftver-erte…

http://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2012-07/cp12009…

"Ezen irányelv szerint a számítógépi program valamely példányának a szerzői jog jogosultja által
vagy az ő hozzájárulásával az Unión belül történő első eladása kimeríti az adott példány Unión
belüli terjesztésére vonatkozó jogot. Ennélfogva az a jogosult, aki az Unió valamely tagállamának
területén forgalomba hozta a program egyik példányát elveszíti a jogosultságot, hogy tiltakozzon
ezen példány újraeladása ellen
."

http://www.origo.hu/techbazis/szamitogep/20100329-legalis-de-kockazatos…

Mondok egy példát:
Veszel egy autót, a kereskedő ír egy szerződést (=licensz) amiben benne van, hogy nem vállal garanciát az autóra. Aláírod. De ettől még lesz rá garancia, mert törvény írja elő, hogy márpedig a kereskedő köteles garanciát vállalni az autóra: akkor is ha piros hó esik, és akkor is ha 10 helyen aláíratta veled, hogy lemondasz róla. Semmilyen szerződés nem csorbíthatja a törvény által előírt garanciát.

Ehhez hasonló -precedens- döntést hozott az EU még 2012-ben egy használt szoftver kereskedő és az oracle közötti perben. Innentől pedig mindegy, hogy a gyártó mit ír a licenszben. Ha egyszer megvetted a szoftvert (mindegy, hogy mennyiségi licensz, oem, internetről letöltött vagy fizikai adathordozós példány, vagy bármi más) utána a licensz a "tiéd", a továbbiakban nem rendelkezhet fölötte a gyártó, nem tilthatja meg, hogy eladd. Ha ezt bármilyen módon korlátozza a licensz, akkor az semmisnek tekintendő. Ha nem használod, eladhatod. A dobozos OEM-et is. Az egyetlen necces dolog az előretelepített oem cucc, de nálam sokkal okosabbak azt mondják, hogy az is eladható. Kezd el keresgélni a témában, majd találsz egy csomó olvasni valót.