( xclusiv | 2015. 09. 02., sze – 12:05 )

Van értelmes mód a hálózatba való visszatáplálásra, csak drága.
Valójában nem éri meg senkinek (leszámítva persze azt, aki kiépíti), ha az állam nem kényszeríti a szolgáltatót arra, hogy mindig átvegye a termelt áramot drágán.

A létező elektromos hálózat arra van tervezve, hogy kis számú termelőtől elvigye az áramot nagy számú fogyasztóhoz. A rendszer elbír kis arányú (már bocs, de) parazitát, de ha az arányuk elér egy kritikus szintet, akkor az mindenkinek fájni fog. Mindenkinek nagyon sokba fog fájni...

És ott van még a tárolás problémája, vagyis túltermelés idején el kell tárolni az áramot, ami a technika jelen állása szerint nagyon drága és/vagy nagyon környezetszennyező. Leginkább és.

Valamint rendelkezni kell megfelelő áramtermelő kapacitással arra az esetre is, amikor a megújulók nem termelnek. És nem csak 1-1 éjaszkát kell áthidalni, hanem néha heteket, hónapokat is. Azt figyeltem meg, hogy Pesten a komolyabb szmogriadók jellemzően télen vannak. Vagyis ilyenkor nincs szél, ami elfújná a büdöset a város felől, de legalább a napelemek se termelnek lófaszt se.

Vagyis szép dolog a megújuló, de:
- vagy tessen otthon szigetüzemben csinálni,
- vagy ki kell építeni mellé a megfelelő "hagyományos" erőművi kapacitást is, és az elektromos hálózatot is át kell ehhez alakítani.

Az első esetben máris nem lesz olyan csodás a megtérülése a bulinak, sőt.
A második eset pedig elképesztően drága, amit szerintem azoknak a "kistermelőknek" kellene megfizetni, akiknek az érdekében az egész történik. A "megtérülés" ez esetben viszont erősen negatív lesz szerintem.