( Ritter | 2015. 03. 25., sze – 04:29 )

Van egy tippem arra, hogy eddig brüsszeli tarkónvágást megelőzendő követelte meg a Microsoft a SB kikapcsolhatóságát. A kulcs most a brüsszeliek kezében van, hogy ezúttal ők kényszerítsék ki a kikapcsolgató Secure Bootot, ha most a Microsoft holmi ingyenes Windows updates szemfényvesztés mellett akar becsempészni ilyen megszorításokat a PC világba.
Persze nem kötelező a kikapcsolhatatlan SB, de jól ismert a Microsoft és PC gyártók közötti titkos szerződések mondjuk úgy 'kultúrája'. Csak az upgrade lesz ingyenes de új gépre továbbra is licencelnie kell oem Windowst a gyártóknak. Egy kis licendíj kedvezmény netán ingyenes licenc, hozzá esetleg ingyen Office 365 egy évre cserébe lezárt SB-ért. Jó deal ez mindenkinek csak a felhasználónak nem. Majd az lesz amit fentebb írt Lacyc ugyanaz a modell drágább lesz ha "igényt tart" a vásárló kikapcsolható SB-ra.
A 'Snowden felvilágosodás' utáni világban egyéb aggályokat is felvet a kikapcsolhatatlan SB.

Mrceeka vállalati patriotizmusával nekem nincs bajon. Legalább képvisel itt a hupon valaki egy nemhivatalos Microsoft nézőpontot is.
Ha Brüsszel nekimenne a lezárt SB-nek és a Microsoft visszavonuló közben odavágna a konkurenciának azzal, hogy legyenek akkor hasonló játékszabályok a mobil világban is, és sikeresen megvédene egy ilyen álláspontot az nem is lenne rossz. Régi iPhoneokra, amikre már nincs iOS frissítés egyszerűbben lehetne Androidot telepíteni. Mert az jogos követelés az Appletől, hogy OSX-et ne lehessen PC-re telepíteni csak Macintoshra (habár a legnagyobb EU tagállam Németország jogrendje ezt pont lehetővé teszi hint: PearC) de, hogy iPhonera és iPadre nem vagy csak nagyon körülményesen lehet más OS-t tenni már nincs rendben. Az megint méltányolható ha ilyen esetben garanciavesztés van, de a lehetőséget meg kell adni más rendszer telepítésére mobil eszközökön is. Macintoshra is lehet Windows, Linuxot telepíteni OSX mellé, akár helyette is.

Erről jut eszembe. A Windows 10 megjelenésével együtt sok új Androidos mobilon meg fog jelenni egy Windows (Phone) install ikon ami lecseréli az Androidot és még a garancia is megmarad. Elvárható PC-n is, hogy legalább megmaradjon az eddig nyíltság. Reméljük egyetlen mobil sem fog téglává válni Windows telepítés miatt, ha mégis az a gyártó baja lesz. És nem árt ha lesz Android reinstall ikon is WP-n, hátha megbánja a döntését a tulajdonos.

Ha már Európában vagyunk, Linux Mint vagy LFS mellett ott vannak olyan oktatásban használt operációs rendszerek is mint a Minix. A PC kezdetektől nyílt platform volt, így tudott naggyá lenni a Microsoft is. Ennek a nyíltságnak a fenntartását ha kell törvényekkel és rendeletekkel kell kikényszeríteni.

Szerintem a Valve és Steam nem oka ennek a lépésnek. Ha keresztbe akarna tenni a Microsoft pont fordított taktikát kellene csinálnia: csak kikapcsolhatatlan SB PC-re engedélyezni a Windows 10-et. De ezzel magának több kárt okozna mint a Steam üzletnek.
Nem lehet majd SteamOS-t telepíteni sok PC-re jelen állás szerint.
1. Lehet viszont Ubuntut, arra pedig Steam-et ha kell autostart-big-screen-nel. Aki maga telepít OS-t valószínűleg meg tudja oldani.
2. Még vonzóbbak lesznek az év vége-felé érkező Steam Machinek. Out-of-box PC-konzolok de mellette akár Windows is telepíthető rájuk, továbbá BSD, bármilyen Linux, akár LFS is. Még ott is megvehetik ahol egyébként nem lenne piaca a Steam Machinenak, például egy computer laborban. Korábban is volt már példa arra, hogy PS3 konzolokat használtak olcsó de erős cluserhez.
3. Egy ma optimális Steames PC-n úgyis három operációs rendszer van: 32-bites Windows XP a régi játékokhoz amik elhasalnak Vistától felfele pláne 64-biten; 64-bites Windows 7/8 az újabb win-only címekhez; SteamOS vagy más Linux azokhoz a játékokhoz amik már jobban mennek Linuxon.

Tényleg kedvelem a Valveot a Steammel, de azért szerintem nem a legnagyobb alkalmazásbolt. PC-n a legnagyobb de a Google Play vagy Apple appstore lényegesen nagyobb a Steamnél.

A Microsoft Windowsba integrált boltját viszont körökkel előzi, hiába na, kutyát nem érdekelnek a metrós alkalmazások.
Az is tény azonban, hogy a Valve közel sem akkora cég mint a Microsoft. Szerintem a Microsoft óriási öngólt rúgott magának a Windowsos bolttal (sok egyéb öngól mellett). Belátható időn belül nem fog annyit hozni a Wines boltja mint amekkora kárt okozott a Windowsos ökoszisztémával korábban szimbiózisban élő Valve Linux felé fordulása. Az egykor elképzelhetetlen ma már valóság. Nagy AAA címek sorra jönnek ki Linuxra, az indie játékok között korábban is magas linuxos arány tovább nő.

A Canonical most valóban bekaphatja. Csak remélni tudom, hogy nem személyes konkurense a Linux Mint miatt akkora pártolója a Secure Bootnak.