( uid_194 | 2015. 01. 06., k – 08:54 )

Clojure vagy Haskell, szerintem.

Scala hibrid, es tul nagy a kisertes, hogy az ember ne funkcionalisan programozzon benne, ami tapasztalatom szerint rettento nagy gat. A Scalanal kemenyebb vonalas nyelvek sokkal alkalmasabbak tanulasra. (Raadasul a Scala szintaxisa nem epp a legegyszerubb...)

Erlangot sem javasolnam elso nyelvnek, mert bar sok elonye van, nagyon erzodik, hogy telekom iranybol szuletett. Kesobb erdemes vetni ra egy pillantast, de kezdesnek nem ezt javasolnam.

Haskellnek az egyik nagy elonye, hogy kimeletlenul funkcionalis, es ezzel rakenyszeriti az embert a tanulasra. Ez igencsak hasznos. Raadasul a Learn You a Haskell For Great Good cimu konyv zsenialis. A nyelvhez van kismillio library, egesz jo kozosseg, es hasznos tutorialok. Viszont az erosen tipusossaga, es a pure functional volta ugyanugy lehet hatrany is, mint ahogy elony. (En Haskellel kezdtem a funkcionalis programozast, bejott, de az eros tipusossagot sokszor ereztem gatnak. Hasznosnak hasznos, de ahhoz, hogy az ember ne erezze akadalynak, mar rutinbol kell tolni a nyelvet, az pedig sok ido.)

A Clojuret en azert javasolnam, mert egyreszt praktikus (tok jo Java interop), masreszt funkcionalis, de nem annyira erosen, mint a Haskell (pont Java interop miatt). A teljes java okoszisztemat lehet hasznalni, zsenialis libek vannak hozza (core.async, core.logic, ring, stb), jo dokumentacio, csomo howto, es rem egyszeruen megtanulhato, ha az ember nem fel a LISP nyelvektol. A #clojure IRC csatorna, a levelezolista, es a kozosseg ugy altalaban segitokesz nagyon. Tanulasnal ez szerintem szinten fontos szempont.

Mind Haskell, mind Clojure piackepes. Haskell talan elterjedtebb (leven oregebb nyelv is), viszont Clojure talan konnyebben tanulhato, de ez beallitottsag kerdese (en pl mar Clojure elott kedveltem a LISP nyelveket, igy nem teljesen nullarol kezdtem). Clojure mellett szol meg az is, hogy kulonosebb erolkodes nelkul lehet olyan Clojure libet/alkalmazast irni, ami Javabol is kivaloan hasznalhato, ez pedig nagyot dob a hasznossagon es piackepessegen.

--
|8]