Változások: ezekről mind tudtam. Ezek mind alapvetően pénzügyi átalakítások (a (leendő) hallgatók szemszögéből), amelyekről most itt értekezünk. Én azt mondom erre, hogy dolgozzanak, tanuljanak, hogy ne kelljen fizetniük, illetve kevesebbet kelljen.
Nem jár alanyi jogon a felsőoktatás, ezt tisztázni kell. Én már régóta azt mondom, hogy nem kell ennyi diplomás. Minek? "Egyszerű" szakmunkásokból jó kis hiányt sikerült az elmúlt kb. tíz évben összehozni, hiszen mindenkinek diploma kell. Nem kell ezzel is a nyugatot meg a zeut majmolni, hogy mittomén 50%-os legyen a diplomás arány. Kva jó, ha okosak vagyunk, csak ki fogja nekünk a kenyeret megsütni, ha nem lesz senki se pék?
Ezekkel az intézkedésekkel, legalábbis a céljaival egyetértek, a megvalósítás módjával és részleteivel már kevésbé.
De, én is fizettem be pénzt. Egyrészt a "hivatalos" munkámmal, másrészt én is fizettem tandíjat (tandíjat azért a szakért, amivel most keresem azt a kis pénzemet, és amivel most adót csalok - tehát egyszer már fizettem, 700k körül, majd ha a be nem fizetett adóm lesz 700k, akkor a magánóráim után is befizetem az adót :)))). Nem a szüleim fizették (mi se vagyunk egy politikus-családhoz hasonló anyagi szinten - édesanyám érettségivel közalkalmazott, édesapám dísznövénykertész), hanem én. Ha én valamilyen szinten képes voltam, más is képes lehet. Lehet, hogy most nehezebb, mint 10 évvel ezelőtt, de "az élet nem habostorta, Pelikán"...
Szemcukorka: nem tudom, az országban mi van még, én csak szegedi helyzetben vagyok valamennyire jártas. Szerintem ha keresgélsz, biztos találsz még példákat az országban (néhány éve valamelyik főiskola az új hallgatóinak laptopot adott - a laptop helyett meg kifizeti a tandíjának egy részét oszt' kész).