( kovzol | 2012. 01. 04., sze – 23:49 )

Szerintem is. A diákoktól jogszerűen nem várható el, hogy 2 hónap alatt tanulják meg a linuxos környezetet és az alkalmazásokat, arról nem is beszélve, hogy nem lenne, aki megtanítsa. (Az informatika tanárok között sajnos nagyon kevesen értenek a Linuxhoz, ennyi idő alatt nekik is nehéz lenne váltani.) Nem 2 hónappal, hanem 2 évvel ezelőtt döntenie kellett volna a diáknak, hogy a Linuxot választja!

Szerintem felesleges ez a mostani felhajtás a szabad szoftveres közösség részéről. Legyünk realisták: mi a legkézenfekvőbb forgatókönyv? Minden marad a régiben, az állam nem vesz licenceket, mert erre nincs pénz, és "természetesen" illegális szoftverekkel fog menni az érettségiztetés, hisz ez mindenkinek a legkényelmesebb. Az meg miféle szankciót vonna maga után, ha egy iskola törvénysértően jár el? Ugyan ki büntetné meg ezért az iskolákat? Az illegális szoftverhasználatért az iskolák fenntartói, az önkormányzatok vagy az állam lesz a felelős végső soron, őket meg nem fogja perelni magyar felügyeleti szerv, hiszen egy csapatban vannak.

Egyedül azok a szoftvercégek pampoghatnak, akiknek a szoftvereit a magyarok mostantól jogszerűtlenül használják, de ez Magyarországon kit fog érdekelni? Az államot biztosan nem. Ha az ország vezetése a külföldi érdekeltségű bankoknak ajtót mer mutatni, felrúgva hosszú távú szerződéseket, miért félne mondjuk a szoftvercégektől? Fordítsuk le egyszerűen: ha el tudjuk lopni a szoftvert (ahogyan a '80-as években is történt), akkor el is fogjuk lopni; a legegyszerűbb, ha ti, külföldiek, ezt elfogadjátok. Vagy lehet esetleg vitatkozni, hogy mennyit engedtek el a díj feléből, ahogy egy ismert vezetőnk próbált ultimátumot adni nemrégiben egy ismert külföldi tulajdonú bankcsoportnak.

Mindenesetre minden tiszteletem azoké, akik hisznek abban, hogy Magyarországon a szabad szoftver az oktatási szférában komoly tényezővé válhat - és ezért tesznek is, mondjuk dokumentáció írásával vagy tanfolyamokkal. Titkon azért nekik szurkolok! ;-)