( _Franko_ | 2011. 11. 03., cs – 16:49 )

Egyertelmu: az allam latja, hogy milyen penzre es hogyan lenne szuksege az orszag uzemeltetesehez, dontse el o (es veletlen sem valami EU-s szerv).

Ezt már sokan és sokfelé megpróbálták és káosz lett a vége. Ezért került lefektetésre, hogy a politika nem szól bele a pénzügyekbe. Az a szomorú valóság, hogy a pénzintézetek terveznek 30-50 évre, az államok pedig egyik napról a másikra.

Es akkor nem lenne olyan sem, hogy az allami penzeket kesve kapod meg, mikozben az AFA-t meg be kell fizetned napra pontosan. Lehetne ezt esszel kezelni, bar nem biztos, hogy megtennek.

Naív elképzelés. Egyrészt nem azért fizet késve, mert nincs pénz, hanem azért, mert nem jó helyen van. Másrészt megmagyaráznád, hogy miért szedjen az állam bármilyen adót, ha tud pénzt is létrehozni?

Ha az állam így hozna létre pénzt, abból az lenne az eredmény, hogy az államnál nem lesz pénz -- mert ugye többet fizet ki, mint amennyi bejön -- az állampolgároknál pedig egyre több és több pénz lesz. Több pénzből pedig jobban egymásra tudnak licitálni a piacon, ezért minden drágább lesz. A pénznek nem szabad felhalmozódnia sehol, mozognia kell, különben baj van.

Az az inflacio, ami az Euro zonaban van, Nyugaton jol mukodhet, de nalunk egeszsegtelenul alacsony.

Érdemes lenne ezt bővebben kifejtened, mert így ebben a formában értelmezhetetlen.

Vagy inkabb vegyen fel az allam kolcsont kulfoldrol ahelyett, hogy penzt bocsatana ki?

A pénz alapvetően nem vagyontárgy, hanem csereeszköz. Csereeszközt pedig csak annyit lehet és kell létrehozni, amennyire a piacon a javak cseréjéhez szükség van. Kevesebb és több is káros belőle.
--
http://wiki.javaforum.hu/display/~auth.gabor/Home