( tamaas | 2011. 01. 31., h – 08:34 )

Az a baj, hogy elég szarul kommunikálták ezt az egészet. De ez nem is meglepő a fidesztől...

Ha eleve azzal kezdik, hogy "nézzétek, ha magánnyugdíjpénztár van és oda fizettek az állami helyett, s emiatt üres a nyugdíjkassza, amit pénz híján minden évben újabb hitelből kell feltölteni, amit persze majd úgyis ti fogtok kifizetni", akkor elgondolkodtam volna, hogy melyikkel járok jobban, ha ezeket a hiteleket fizetjük adóként x% kamattal és közben a befektetéseim a magánnyugdíjpénztárban hoznak y% hozamot (x vagy y nagyobb?) vagy azzal, hogy visszalépek az államiba, és így az állam kevesebb hitelt vesz fel, vagy tán semmit (legalábbis nyugdíjkifizetésekre), s a jövőmet a mostani felnövekvő generáció kezébe teszem.

Sajnos a magánnyugdíjpénztárakban sem bízom, de az államiban sem. A magánnyugdíjpénztárak esetén sem volt állami garancia (pedig úgy gondoltam, hogy jobb a magán, mert ha egy pénztár csődbe megy az állam ki tudja segíteni az ügyfeleit, de nem is akarta), az államinál meg majd minden akkor dől el amikor nyugdíjba megyünk. Egy olyan kormány fog dönteni melynek tagjai valszeg még meg sem születtek, vagy épp óvodások.

Ami nekem nagyon nem tetszik az a Selmeci G.-féle "nem jó befektetés a magánnyugdíjpénztár" porhintés. Az én portfólióm pl. csak a tavalyi évben 13,5% hozamot hozott. Persze tudom, hogy ezt bármikor el is bukhatom a tőzsdeindex hullámzásán, meg azt is, hogy ez a magas szám főleg a tőzsdeindex korábbi szar értékéről való helyreállásán múlott. De ennek ellenére most úgy tűnik, hogy nem volt nagyon rossz üzlet.

De aztán megfenyegettek, hogy a munkáltató által befizetett nyugdíjjárulékot elbukom, mert átnevezik adónak és nem kapok érte semmit. Majd kiderült, hogy ha netán elüt a villamos és lerokkanok, akkor nem kaphatok rokkant-nyugdíjat, mert azt is az állami rendszerben eltöltött évek alapján adják, és az innentől nem nőne. Legutóbb meg kiderült, hogy nyugdíjasként TB-t sem nagyon kaphatnék ha maradok a magánnyugdíjpénztárban, csak ha fizetek évi x Ft-ot.

Engem ez meggyőzött. Így nagyon sűrű anyázások közepette, de megyek az állami rendszerbe. Persze arra majd kíváncsi leszek, hogy a most felnövendő generáció (ismerve annak szociáliokulturális hátterét) mennyire fog nekem nyugdíjat fizetni... :(

Szóval ezen gondolatmenet során eljutottam odáig, hogy én bizony saját nyugdíjrendszert alapítok. Középkori módszerrel. Egyrészt próbálok pénz gyűjteni és befektetni valamibe. Másrészt törekedni fogok, hogy legalább 3-4 gyerekem legyen és próbálom őket úgy nevelni, hogy ha netán nem lenne rendes nyugdíjam, akkor öreg napjaimon legalább az egyikük segítsen a megélhetésben. Remélhetőleg erre nem lesz szükség, de ki tudja...

Üdv: Tamaas