Megint felmerül a kérdés, hogy ki ellen akarunk titkosítani.
Egyrészt ha ezek komoly fenyegetést jelentenek a személyes szabadságunkra nézve és tarthatunk tőle hogy olyanok kezébe kerül nagyobb hatalom ez által, aki vagy akiknek nem szeretnénk, akkor az ez ellen való fellépést nem forrás kód auditálással kell kezdeni imho, hanem támogatni az olyan szervezeteket és demonstrációkat, amelyek célja a privát szféránk védelme.
Részemről elgondolkodtató, hogy ha egyre jobban elkezdünk titkosítani mindent minél alacsonyabb szoftver rétegektől kezdve, akkor a kizárólagos hatalom egyre jobban monopolizálódik és egyre jobban tolódik kevesebbek kezébe. Kérdés hogy ez jobb-e? Mert azért hiszem hogy ha egyre bonyolultabb a technológia, és a megértése, továbbfejlesztése vagy innovációja egyre nagyobb szellemi és anyagi tőkét kíván, akkor a szoftver is megint csak a még gazdagabbak felé hajtja az információ által hordozott hasznot és hatalmat.
Persze minden másnál is ez a helyzet, csak most a szoftver szemszögéből nézve kérdezem, hogy jót fog-e hozni az egyre szélesebb körű titkosítás? Az eddigi jobban elosztott torta nem tartott-e valamivel jobb / rosszabb egyensúlyt? Melyik jobb nekünk átlag embereknek? A hatalom központosítása, vagy felosztása? A központosított hatalomnál hihető-e hogy a nagyobb és erősebb tesó majd jobban meg tudja védeni a kicsiket? Ha igen akkor nem jobb a backdoor az állam részéről?