( Arbiter | 2010. 11. 24., sze – 21:11 )

"A konkrét esetben a vagyon nagy része állampapírokban (=államadósság) van, ami semmivé válik, ha a gazdaság összeomlik."

Ez nem egészen így van. Az állam sosem megy csődbe, úgy mint egy magánszemély, vagy szervezet. Az állam mindig ki kell fizesse az adósságát, ez alól legfeljebb a kölcsönadó mentheti fel, ekkor elengedik egy részét, vagy egészét.
Ez annyira így működik, hogy pl. a Szovjetunió összeomlása után annak "jogutódja", Oroszország is fizetett a neki hitelező államoknak. Ha másképp nem ment, műtrágyával, földgázzal, vagy harckocsival, de fizetett.

Állampapírt nemcsak a magyarországi nyugdíjalapok vesznek, hanem külföldi intézményi befektetők is. Ha az állam valamiért nem fizetné ki nekik lejáratkor a tőkét és a kamatokat, utána senki nem vásárolna magyar állampapírt, amitől viszont valóban bedőlne a államháztartás.

Az egészben az a nevetséges, hogy arra buzdítanak, lépj ki a mnyp-akból, mert kockázatosak az instrumentumok, amikbe a pénzedet befektették. Mibe is fektették be? Magyar állampapírba. Tehát az állampapír kockázatos, és ezen keresztül az államháztartás is az. Ha így van, akkor hogy áll meg az az érv, miszerint az államháztartás részeként működő nyugdíjrendszerben nagyobb biztonságban lenne a lóvé?