( vl | 2010. 07. 03., szo – 13:01 )

A gond az, hogy az Oracle latvanyosan sorvasztgatja a Solaris-t es rajta keresztul az OSOL-t is. Kezdodott az ominozus patchszerver problemakkal, folytatodott azzal, hogy az ingyenes Solaris, mint olyan megszunt, es most itt az OSOL problema is.

Én ezt betudom egyfajta dilettantizmusnak (aminek azért igen nagy ára is tud lenni), amely messze nem csak a termékmenedzsment környékén tapasztalható, csak ezt kívülről nem sokan látják. Kérdés, hogy ki tudják-e nőni ezt belátható időn belül, vagy addigra "kőkövön hírmondója se marad" (http://napirajz.hu/archives/2010/03/29/IDETEVEDT/).

Az, hogy van megfogalmazott koncepció, amely a profit elsődlegességét emeli ki, az egyfelől jó, mert legalább lehet tudni az irányzékot, másfelől nem annyira jó, mert eddig nem ebbe az irányba ment a szekér, és ez ugye fájdalmas tud lenni egyeseknek.

Az, hogy a koncepciót nem vitték végig, ezért csak tippelni lehet, hogy a végén pl. mit csinálnak a opensolaris-szal, na az gáz, főleg, mivel a mostani gondolatmenet extrapolálása végén nagyjából az van, hogy a solaris is el fog pusztulni, még akkor is, ha ezt nem szeretné Larry. Ugyanis évi 5-10 ezer új telepítéssel nem lehet minőségi oprendszert fejleszteni, akkor sem, ha az a kevés felhasználó baromi sokat fizet érte (amit nyilván nem fognak, mert annyira azért nem lesz frankó - már ha csak az rdbms bugfixálási gyakorlatát nézzük).

- Teljesen uzleti stuffa akarja alakitani az Oracle a Solaris-t. Ez esetben nincs szukseg OSOL-ra, illetve ingyenes tesztelokre. Ezt azert mondjuk akar be is jelenthetne.

A mostani kinyilatkoztatások kb. ezt az irányt jelölik. Viszont ez a halálát jelenti majd a solarisnak (is), mivel elfogynak a bétateszterek.

- Megiscsak jo neki az OEL, foleg mert jo tesztagyul szolgalhat az RDBMS-enek, es azert Oracle-t a legtobben meg mindig Linuxra (es persze Windowsra) tesznek, az egyeb platformmal probalkozok szama sokkal kisebb (talan meg a AIX-esek vannak szamottevo szamban).

A nagyobb, kritikusabb, terheltebb rdbms példányok között alulreprezentált a linux és a win (és ezzel párhuzamosan felülreprezentált a solaris). Persze itt a darabszám kisebb, de az ügyféltől beszedhető profit nagyobb. És ebben elég jól működik Larry gépezete: amiből ömlik a zseton, azt a tyúkot nem vágják le. Mondjuk a csirkeinfluenza attól még elviheti :)