( _Franko_ | 2010. 05. 15., szo – 16:31 )

Egy hardverrel adott feladat hatékonyan elvégezhető, amennyiben arra létezik hatékony szoftver, nevezzük el A-nak. Ha egy másik B szoftver ugyanazon hardveren kevésbé hatékonyabban végzi ugyanazt a feladatot, az nem a hardver gyengeségét jelenti, hanem azt, hogy B szoftver kevésbé hatékony.

Ez teljesen triviális állítás. Tegyük hozzá, hogy a B szoftver olcsóbb, mint az A szoftver, mert a minőséget meg kell fizetni. Ha a B szoftver B hardveren azonos teljesítményt nyújt, mint az A szoftver az A hardveren, akkor már csak az a kérdés áll fenn, hogy a B hardver drágább-e annyival az A hardverhez képest, mint az A szoftver a B szoftverhez képest. :)

Lehet sírni, hogy bezzeg tíz-húsz éve mi volt, de... 15 éve egy scene-t legjobb minőségben a PoVRay 14 órán át renderelt és kb. 250W volt a számítógép fogyasztása, ma pedig ugyanazt a pov fájlt elővéve (és aktualizálva) kb. 5 perc alatt rendereli a PovRay miközben 100W a laptop fogyasztása. 15 éve egy renderelt képhez 3.5kWh volt szükséges, ma ugyanehhez 0.008kWh kell és ez számít, ha akkuról kell üzemelni.

Napról napra jobb minőségű szoftvereket kapunk, és ennek pusztán az az oka, hogy a felhasználók igénye a mobilitás, az akkumulátorok pedig szűken tudnak energiát szolgáltatni... és a hatékony platform nagyobb üzemidőt jelent... :)
--
http://wiki.javaforum.hu/display/FREEBSD