Magyar nyelven a konzol !

Fórumok

Ezt a konzolt szeretni fogod! Újdonságok a v10.1-ben :

* [AVI/Xvid videó, 0.48 perc]

Lejátszás/Playing] [(1440x900)

Lejátszás/Playing
] [(1000x622)

Lejátszás/Playing
] [(800x500)

Van valakinek tudomása hasonló dologról más oprendszeren?

Személy szerint érdekes ötletnek tartom és nekem tetszik. Véleményetek a magyarul "beszélő" konzolról?

Hozzászólások

OFF!

Te tony!
Az a felkiáltójel fél a szavaidtól, hogy olyan messzire elugrott?

Szakemberek véleménye éppen olyan erősen érdekel, mint egyszerű felhasználóé.

Mindenütt jó, de legjobb a szabad szoftver !

Mielott valaki megnyitna, a videon a kovetkezo lathato (typo-ktol tekintsunk el):

blackPanther KDE4 desktop
- feljon egy kdialog (= xmessage), hogy amit latunk, az advanced felhasznaloknak lesz
- lathatatlan kez futtat egy konsole-t, es beirja, hogy szereti a yakuake-t
- legordul a yakuake, benne nehany tab, az aktivban voros prompt; [root@localhost BUILD]#
- lathatatlan kez beirja: 'frissites forrasok'
- kiderul, hogy a parancs mas nyelven is elerheto ('updating repos')
- 'frissites csomagok'
- kozben promptban angolul kommentalja lathatatlan kez, hogy mit csinal eppen, de annyi wit nem szorult bele, hogy a vegrehajtas helyett ne visszatorolje az egesz sort, hanem vagy kezdje hashmarkkal, vagy usson Ctrl-c-t.
- (na, itt mar 200% sebesseggel nezem a videot, mert most vegig fogjuk nezni, ahogy lejonnek ftp-rol a csomagok...)
- kesz

Hint: bash_completion az opciokhoz (a tippet BSD licenc alatt adtam)

PS. 'szolgaltatas rendszernaplo ujraindit'

most nem azér', de mire ezt végigolvassuk, meg vagy megértjük/vagy nem, addig a videó egy kicsit más megvilágításba helyezi a témát, és pont leszarjuk, hogy a kéz éppen látható-e vagy sem, az érdekel amit a film mutat, amit a szerző mutatni szeretne.

service sysklogd stop

--
Sony Vaio &

Azt gondolom, hogy egy olyan embert aki már használt Linuxot és egy olyat is aki nem szeretne szállítói függőséget, jobban meggyőzhetővé lehetne tenni egy apt-get magyarosítással.

az egesz magyaritasnak nincs ertelme, mivel ha atkerul az adott illeto egy masik nyelvu rendszer ele, akkor meg lesz halva, mivel par idiota, aki annyira hiperaktiv lesz, hogy kiszedje az angolt - mert az sokat foglal - es csak a honositott fos lesz benne, innentol kezdve az egyseges feluletnek annyi...

minek kell meg a parancssort is szetcseszni ...

windowsban sincsenek a parancsok leforditva, mert igy egyseges...

es ez tapasztalat, hogy ha hoznak hozzad egy lengyel, orosz vagy japan windowst, akkor tudod, hogy a parancssor legalabb szabvanyos, es meg tudod csinalni a gepet, ezzel ellentetben ha az is az anyanyelvukon lenne, akkor vert hugyozva tudnad csak megcsinalni, ha meg tudnad csinalni. Es mielott valaki elkezdene, igen ilyeneket csinaltam, es az elobb emlitett nyelveken voltak a gepek.//a 3-bol 1 hasznal csak latin betuket, a tobbit meg ismerjuk ;) es a parancssor mindenhol latin volt es angol szoveggel
___
info

Az isten szerelmeert. Ez NEM magyar office. Az a legundoritobb dolog amit valaha lattam (hogy le vannak forditva a fuggvenyek). NE. Kerem NE kezdjuk el ezt is elb.szni. :/

ps.: Ubuntu-n remek dolog a magyarositas, de mikor belenyultak APT-be es hasonlo programok szovegeibe, ott nagy ballepest kovettek el. SSH-n keresztul csak kerdojeleket latok az egeszbol. Mokas.

Attól, hogy neked vannak negatív tapasztalataid, még nem következik az, hogy mindenütt hibás a magyarosítás. Nekem dicsőségnek hat, ha az anyanyelvemen tökéletesen működik a rendszerem.
Próbáld ki a párducban, talán ott nem lesz kérdőjel.

Mindenütt jó, de legjobb a szabad szoftver !

szerintem tökmindegy, milyen linux van a másik oldalt, ha a megjelenítő nem ismeri az utf-8-at, vagy a megjelenítési betűtípusban nincsenek benne.

Amennyiben a blackpantherben lehet választani a hu_utf8, hu_iso8859-2, hu_iso8859-15, hu_ekezettelen, valamint a hu_lebego\"e\'kezetes locale-ok közül, igazad lehet mondjuk ;)

—-—-—
int getRandomNumber() {
	return 4;//szabályos kockadobással választva.
}		//garantáltan véletlenszerű. xkcd

At kell nezni mindket gep beallitasait, valami nem jol van belove. Tuti. Ezer mas embernek megy, szerintem nem a kubuntu a szar (ekhm... pontosabban ebben az esetben valoszinuleg nem az a hibas)
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

+1
Francnak kell magyar UI úgy általában, nem mert nem tetszik, hanem mert csak a baj van vele.
A szakkifejezéseknek nincs egységes, elfogadott, szabványos magyar alakja; jobb esetben megszokás, rosszabb esetben "épp ami eszembe jut" alapján megy a fordítás. Volt már hogy angol szótárból "fejtettem vissza", hogy megértsem azt az agyatlan zagyvaságot amit a kedves magyar fordító kreatívkodott a programba.

Annál rosszabb nincs amikor percekig keresel egy funkciót mert valami ezredik (teljesen irreveláns) mellékjelentés alapján költött rá magyarítást valami szerencsétlen.

A terminal egy technikai dolog. A magyaritasa botorsag. Semmitol se lesz hozzaferhetobb vagy magyarabb egy rendszer attol, hogy ilyeneket hasznal a user.

Mi a helyzet pl a kernel uzeneteivel vagy a programnyelvekkel?

Demo!


ha [ $(kivagyok) = "majom" ]; akkor
tesz visszhang "Majom vagy, testver!"
egyebkent
# your identity is unknown
tesz visszhang "Nem vagy majom, akkor mi?"
kesz

Arrol van szo, hogy egy egyszeru felhasznalonak nem gyakran kell a konzol.

Nem eletszerubb-e, hogy hetente egyszer rabok egy ikonra a desktopon (ha nincs eppen automatikus update szolgaltatas a gepen), mintsem hogy magyar parancsokkal frissitgeti a rendszeret konzolbol?

Ha valaki melyebben hasznalja a rendszert, elobb-utobb talalkozik a man oldalakkal, amik nincsenek es soha nem is lesznek magyaritva. Mint emlitettem, a shell, a programnyelvek es a kernel/driverek mindig angol nyelvet hasznalnak.

Ez ugyanaz a tema, amiert az orvosoknak is kialakult a szakmai nyelve - a laikusnak normalis esetben nincs szuksege erre a tudasra, szakmai szinten viszont a tobbnyelvuseg megneheziti az egyuttmukodest.

Ezt komolyan magyarazni kell?

Nem magyarul szól, hanem lefordított tulajdonneveket használ. Nincs hozzáadott érték. Nem az a kérdés kevesebb e, hanem az, hogy több e. Erre a válasz az hogy nem több. A kevesebb problémája: kereshetőség, köznapi nyelvi keveredés, idegen nyelvi környezetbe találva (tudom csak magyar ember létezik a földön) megoldhatatlan változatosságot jelent.

Próbáltál már Ubuntu hibaüzenetekből rájönni, hogy is hangozhatott angolul, mert úgy még tud is segíteni a Google? Kevesen vagyunk mi ahhoz, hogy minden problémára kész 'Hogyan' legyen róla a neten, akkor már egyszerűbb angolul megtalálni.


magyaritas.h:
#define ha if (
#define akkor )
#define kiir printf
#define egesz int
#define foprogram main
#define ciklus for
#define IGAZ 1
#define HAMIS 0
#define igazhamis int
#define visszaad return
#define maradek %

main.c:
#include "magyaritas.h"
#include "stdio.h"

igazhamis prim(egesz szam) {
egesz i, db=0;
ha szam < 2 akkor visszaad HAMIS;
ciklus (i=2; i < szam/2; i++) {
ha szam maradek i == 0 akkor db++;
}
visszaad db == 0;
}

foprogram() {
egesz i;
kiir("Prímek 1-től 100-ig: ");
ciklus (i=1; i < 100; i++) {
ha prim(i) akkor kiir("%d, ", i);
}
kiir("\n");
}


--- a/magyaritas.h
+++ a/magyaritas.h
@@ blahblah @@
+#ifndef MAGYARITAS
+#define MAGYARITAS 1
+#define kar char
 #define ha if (
@@ blahblah @@
 #define maradek %
+#endif // MAGYARITAS

--- a/main.c
+++ a/main.c
@@ blahblah @@
-foprogram() {
+egesz foprogram(egesz argszam, kar** argtomb) {
 egesz i;

--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

Ez gáz. Aki eljut a console-ig - mélyterminál :D - az vegye a fáradtságot és tanuljon meg legalább annyira angolul, hogy azt a kevés szót ismerje, amit itt használni kell. Ráadásul a "frissites forrasok" éppannyira nem magyar, mint az update repos. Sajnos észre kellene venni, hogy a magyar nyelvhez nem elég lecserélni a szavakat. Teljesen más a nyelv szerkezete, ehhez teljesen új szövegértelmezőre van szükség. A fenti parancs úgy volna helyes: "források frissítése" avagy "frissítsd a forrásokat". Csak ezzel az angol nyelvre kidolgozott szövegértelmező rutinok nem tudnak mit kezdeni.
Tehat vagy írjon valaki egy teljesen új shellt, mely képes megbírkózni azzal a problémával, hogy nem feltétlen igével kezdődnek a mondatok, vagy hagyja a fenébe az egészet. Szerintem.

Ave, Saabi.

Rossz helyen küzdesz már megint. Mivel hazánkban ilyen tömeges a helyesírás-képtelenség ezért azt gondolom, erről nem a lakosság tehet, hanem az MTA. Nyelvünk már nem a lakossági használatra fejlődik, hanem tudományos felhasználásra. Ha nem így lenne, akkor többen tudnánk helyesen írni.

Ráadásul a fél ország piros-fehér csíkos kendőkbe takarózva siratja az elveszett nemzetet, ugyanakkor nem tudják hibátlanul leírni miattuk is elveszett anyanyelvünkön nagyapjuk-nagyanyjuk nevét, de még a saját postai címüket sem.

(természetesen sarkítottam, ha ez egyeseknek nem jönne át)

Tovább rontja a helyzetet, hogy amit megtanultunk, de nem csinálunk rendszeresen, azt előbb-utóbb elfelejtjük. Véleményem szerint felnőtt korban a helyesírás elsajátításának egyetlen jó módszere van. Sokat kell írni és olvasni(!), és a leírt szöveget többször átnézni, de még jobb, ha egy hozzáértővel kijavíttatjuk.

A mostani helyesírási helyzet kialakulásának egyik oka, hogy legtöbb internetes fórumon szó nélkül elmennek a legsúlyosabb hibák mellett is. Így a hibás írásmód rögzül az "elkövetőben" és az olvasókban is. Sőt nem az a ciki, ha valaki nem tud helyesen írni, hanem az, ha valaki jelzi a hibákat. Az a menő, ha megsértődünk azon, hogy kijavítják a hibáinkat. Aztán csodálkozunk, hogy nem tudunk helyesen írni.

-----
Dropbox tárhely igénylése: https://www.getdropbox.com/referrals/NTI2MzM2MjA5

A mostani helyesírási helyzet kialakulásának másik oka meg az, hogy túl vannak bonyolítva a szabályok, és az átlagos egyfejűnek túl sok gondolkodásba/tanulásba kerülne a szabályok alkalmazása, így inkább a gondolatait ahogy esik alapon írja le. Ami a durva: a célszemélyek így is megértik. Akkor meg minek kellene bonyolult szabályokkal vacakolni?

Egyetértek, hogy nagyon sok szabály túl van bonyolítva, de azok általában azok a szabályok, amiket még a legjobb helyesírók sem mindig tudnak fejből, utána kell esetleg nézniük, illetve hibás alkalmazásuk ritkán zavaró más számára. Ezek azok a szabályok, amikből remek helyesírásversenyt lehet rendezni.

Szerintem a messze leggyakrabban elkövetett helyesírási hiba a -val/-vel rag teljes hasonulásának nem ismerete - érdekes módon csakis akkor, amikor kötőjellel csatoljuk a ragot az előző szóhoz. Ez a helyesírási szabály semmi másról nem szól, mint arról, hogy 1+1=2. Arról, hogy ha hosszan ejtjük a mássalhangzót, akkor írásban is tükröznünk kell ezt (éppúgy, mint ha nem is rövidítettük volna a szótőt, vagy nem lenne kötőjelre szükség). Tegye fel a kezét, aki szerint ez bonyolult!!! Senki? Helyes! :) Akkor mégis miért van az, hogy szinte senki nem bírja alkalmazni ezt a szabályt? És hol rejtőzik a probléma gyökere? Nagyon kíváncsi vagyok, és tényleg nem tudom. Remélem, nem ott, hogy az 1+1=2 szabály bonyolult.

Érdekes!
Szerintem a legtöbb probléma a "gengszterváltást" követő általános oktatási színvonal mérhetetlen süllyedésében leledzik!
Amikor tömegesen (!) képzik a írni-olvasni alig tudó (funkcionális) analfabétákat, s utána a középiskola szintjén próbálkoznak az alapok megtanításával (értsd: olvasni, számolni, és igen: helyesen írni), akkor nem kell csodálkozni a fennálló helyzeten. (Nem mellékesen: itt Szegeden, 2008-ban az egyik elit gimnáziumba is kellett felvételit írni, pl. matematikából. Munkatársam gyereke is megírta, felvették, de menetközben kíváncsi lettem a tesztre, elérhető volt, letöltöttem, az adott idő alatt megoldottam, s ledöbbentem! Valamikor ált. isk. 5-6. osztályos korunkban tanultuk tananyagként azt, amit - fejből írom - nehéznek tartottak a mostani nebulók. Bár szvsz volt közte olyan példa, amit fejben, ránézésre is meg lehetett oldani erőlködés nélkül, ergo: számolni sem kellett hozzá...)
Persze minden elismerésem azoknak, akik megpróbálják ezt korrigálni, de többségében köszönet helyett "leugatás" a sorsuk (szenvedek is a munkahelyemen a sok primitív bunkó közt).
Pontosan ebből a negatív mentalitásból adódik - többek között - a "szióka", "ubi", "nari", "szép napot!", stb. idegesító, magyartalan, fülsértő, bosszantó, stb. használata!
Röviden: ez nem a nyelv fejlődése, hanem tudatos (?) rombolása.
S hallani híreket, hogy az 1984 óta változatlan - A magyar helyesírás szabályai - "11-es" kiadást a MTA szakemberei évek óta reformálgatják, de lassan-lassan napfényre kerül a munkájuk. Nem óhajtok prejudikálni, de hallani nagyon rossz dolgokat, de majd látjuk!
Azzal végképp nem értek egyet, hogy süllyedjünk a NEM helyesen írók szintjére, pl. egyszerűsítéssel, mert akkor előbb-utóbb visszatérünk az ősember szintjére...
Egyébként is Lenin elvtárs már korábban megmondta: tanulni, tanulni, tanulni! :-)

En a rendszervaltast koveto par evben kezdtem el a tanulmanyaimat, es meg viszonylag jo oktatast kaptam, legalabbis en meg az osztalyom meg tudott folyamatosan olvasni (ez a mai generaciorol nem mondhato el), es a szorzotabla se jelentett tul nagy problemat.

Manapsag szornyulkodve latom, hogy gimnaziumbol reg kinott emberek olvasnak szo-ta-gol-va, meg mondat kozepen felbehagyva. Szornyu, verlazito.
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

+1
a tananyag folyamatosan csökken, gimnáziumban a fizikatanárom elég borúlátó is volt emiatt… Kellemetlen volt, amikor az óra alatt mondta, hogy „ez nagyon érdekes lenne, de nem mondhatom el, mert nincs a tananyagban”, és még rosszabb, hogy az osztályomnak jelentős része egyet is értett vele, pedig a gimnáziumomat jónak mondták.
Nálam egyébként mivel ilyen felvételivel nem találkoztam, a középszintű matematikaérettségi veri ki inkább a biztosítékot. :-/ Ijesztő.

Változatlanul úgy tartom, hogy az igénytelen szöveg nem annyira a nyelvet rombolja (szerintem bővíti, bár rossz irányban), hanem az igénytelenül kommunikáló tekintélyét. Ettől függetlenül hozzátartozhat mondjuk az identitásához is, hogy olykor elejt egy „jajjdecuki”-t.
Ugyanemiatt nem tartom helyesnek én sem az egyszerűsítést, mivel ezzel elvész – vagy legalábbis szűkül – a lehetőség, hogy az embereket megkülönböztessük nyelvhasználatuk alapján.

Azt viszont nem tudom, mi a probléma a „szép napot”-tal, inkább idiolektusnak, és az átlagos használattól eltérő lévén figyelemfelkeltőnek tartom.

—-—-—
int getRandomNumber() {
	return 4;//szabályos kockadobással választva.
}		//garantáltan véletlenszerű. xkcd

"ez nagyon érdekes lenne, de nem mondhatom el, mert nincs a tananyagban" ROTFL. Mar miert ne mondhatna el tananyagon kivul eso dolgokat?! Max nem kerheti szamon, de ettol meg szolasszabadsag van, azt mond el, amit akar! Ez igy hulyeseg...

A "barinok a cukyban" temahoz: Az, hogy egy ember 1-2x elejt ilyen szot (vagy csak 1-2 ilyen szot hasznal permanensen), az nem minosit. Az minosit, ha folyamatosan igy beszel.

Mittudomen, neha belolem is kicsuszik, hogy milyen "e'di" valami, noha nem beszelek ilyen stilusban.
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

mondjuk inkább úgy, hogy az említett tanerő minden lehetőséget felhasznált arra, hogy hangsúlyozza az oktatás jelenlegi siralmas állapotát, és szerintem jól tette. Tanóra keretein túl aztán az érdeklődőbbek rákérdeztek. Így hallhattam gimnáziumban a Taylor-sorokról (kb. akkor kezdtem el én is sajnálni, hogy a középiskolai matek annyira lebutított).

—-—-—
int getRandomNumber() {
	return 4;//szabályos kockadobással választva.
}		//garantáltan véletlenszerű. xkcd

"Azzal végképp nem értek egyet, hogy süllyedjünk a NEM helyesen írók szintjére, pl. egyszerűsítéssel, mert akkor előbb-utóbb visszatérünk az ősember szintjére..."

Sőt, gondoljuk tovább a dolgot! Nem lenne jobb, ha a mostaninál is több értelmetlen/elavult törvényünk, fölöslegesen bonyolult előírásunk, senki javát nem szolgáló szabályunk, satöbbink lenne? Hiszen akkor nem csak finoman lenézhetnénk az ezeknek a betartására tojó embertársainkat, hanem az állam nevében aktívan meg is szopathatnánk őket! Milyen szép is volt, amíg a rendőrök az izzókészlet miatt cseszegethették az autósokat, s most már ezt is elvették tőlünk!

Szerintem is a helyesírás egyszerűsítése lenne az utolsó szög nem csak a nemzet, de az egész emberiség koporsójába. Aztán már jönnének is a lovas gorillák hajtóvadászni ránk.

jajcsi, de cukcsy vagy! hogy így törödsz más okkal de viszont am pár hejesírási hubától még nem lesz értetlen az irás, a hejedben nem trollkodnák !!! :P

Szerintem mindenki magát minősíti, amíg nem korlátozza a megértést (és szvsz a legtöbb ember nyelvi parsere ennyi fuzzinesst tolerál...), elég kirívó esetekben szóvá tenni.

—-—-—
int getRandomNumber() {
	return 4;//szabályos kockadobással választva.
}		//garantáltan véletlenszerű. xkcd

"Véleményetek a magyarul "beszélő" konzolról?"

Szimplán okádok tőle.

--
trey @ gépház

ÁTLAG()
PLAFON()
PADLÓ()
Ez tök jó, de az excellen kívül máshol használhatatlan

AVG()
MAX()
MIN()
Ez pedig talán minden SQL-en megvan más szintaktikával, de ugyanaz a függvény név ugyanazt csinálja.
Ez így egyszerűsítés, a magyarítás itt bonyolítás.

Mert a fordítások többnyire annyira gázok, hogy érteni se értem mit akarnak mondani. Se nem érthető, se nem egységes. Engem hátráltat. Ha pedig egy particionáló programban valamit rosszul csinálsz egy sikeres (mellé)fordítás vagy félreértés miatt, az már nem csak esztétikailag problémás, hanem kurvára.

--
trey @ gépház

Meg se lepodtem melyik ceg csinalta :).Megszerencse,hogy ez nem fog elterjedni.Ha lehetseges akkor en az ISO szabvany szerinti 15924 tipusu karakter keszletet szeretnem hasznalni a parancssorba (Magyar rovasiras).
(Osszeeskuveselemelet:szerintemfeketerszarosszefogotpoliverznehasznaljunkangoltmertazrosszelvevel)
--
1 leszel vagy 0 élő vagy hulla!

Nos akkor röviden: nem a konzol van magyarítva, hanem a csomagkezelés konzolban.
Amiért ez nekem tetszik, hogy egy kezdő magyarul is meg tudja mondani a rendszernek, hogy milyen műveletet szeretne végrehajtatni. Egy kezdőnek ez nagy segítség. Ha jól emlékszek egyik hozzászóló azt kereste, hogy nem az a lényeg, hogy mivel kevesebb, hanem, hogy mivel több.
Ez az ami miatt több, hogy egy kezdőnek nagy segítség lehet.
Nagyon mókás volt olvasni egyébként a szakmainak ható, ugyanakkor butaságokkal megtűzdelt (okádás,nem office, stb) írásokat :-)
Köszönöm a vidám perceket :-)

Mindenütt jó, de legjobb a szabad szoftver !

Pontosan. ;)

Nincs magyar C++/C/C# syntax.
Nincsenek magyar bash aliasok. (egyelore? :/)
S hat.. nem KENE magyar Office fuggvenyeknek lennie. (Amugy igen is zavar mikor odaulok egy gephez es semmit nem fogad el, mire rajovok hogy ez teljesen erthetetlen magyar parancsokat fogad csak el. A HA ill. DARAB pl meg oke. De vannak nagyon google fordito szaguak is, amiktol viszont falra maszok. (pl DARABTELI ? Teli a darab? fasza.))

Kezdő nem azt akarja, hogy "frissítés csomag", hanem hogy elkezded begépelni:
"Kérlek frissítsed a csomagjaimat", és a gép a mondat gépelése közben folyamatosan mutatja, hogy hogy folytatná a mondatot, aztán minden válaszlehetőségről leírná, hogy micsoda és miért jó és mit lehet vele elrontani.

A kezdők megsegítése szerintem túlmutat azon, hogy az interfészt magyarítjuk szinte szórul szóra. A kezdő amúgyis GUIhoz fog szerintem először nyúlni, ha anno nincs a Suséban yast, akkor ma jó eséllyel nem linuxozok. A kezdőnek segítségre van szüksége, egy olyan interfészre, amely tanácsokat, információkat ad naki, és ez nem merül ki abban megért a 3-4 parancson kívül még 3-4 darabot, ami ugyanaz másik nyelven. Lehet, hogy jó az irány, amiben haladsz, de én kétlem.
Kezdők számára mindenképp GUIban gondolkodnék, ezzel szemben Te a terminált tolnád a képükbe magyarul, ami a jól implementált grafikus interfészekkel ellentétben nem nyújt fogódzót.
Esetleg ha nem kiabál rögtön segítségért, beírja, hogy man, help, segítség, segitseg, ?, vagy nyomogatja az F1-et. De nem ezt szeretnéd szükségtelenné tenni?

—-—-—
int getRandomNumber() {
	return 4;//szabályos kockadobással választva.
}		//garantáltan véletlenszerű. xkcd

Nem vagyok benne biztos, hogy "kezdő" alatt tényleg a kezdőre gondoltok, nem pedig az egységsugarú felhasználóra. Sokszor összeolvad a kettő, sokszor azonban élesen szétválnak.

Szerintem nem az számít, hogy ki kezdő és ki nem. Vannak azok a felhasználók (hívhatjuk akár egységsugarúnak is), akiket nem érdekel a gép lelkivilága. Nekik grafikus programokra van szükségük. Ha a rendszer nem képes az alapvető dolgokhoz (például disztrib által nyújtott szoftverek telepítése vagy frissítése) grafikus felületet nyújtani, akkor az adott rendszer egyszerűen nem való ennek a célközösségnek. Van úgyis rengeteg más, és ezek a felhasználók bizony fognak is találni más (MáS?) megoldást.

Vannak továbbá azok, akiket érdekel a rendszer működése, meg szeretnék tanulni többek között a parancssort is (még ha akár totálisan kezdők is). Ők meg igenis tanulják meg az angol parancsokat. A számítástechnika megértéséhez valami minimális angol tudás nélkülözhetetlen (kár lenne tagadni, a számítástechnika nyelve az angol). Magyarított felület határozott véleményem szerint sokkal jobban hátráltatná őket, mint segítené (például interneten valami problémára rákeresésnél, levelezőlistán érdeklődés során stb.).

Egyébként érdekességként a coreutils 5.1 changelogjából (2003):
printf, seq, tail, and sleep now parse floating-point operands
and options in the C locale. POSIX requires this for printf.

Tehát régen ha másfél másodpercet akartál várni, és magyar volt a locale, akkor a "sleep 1.5" parancsot nem fogadta el a rendszer, helyette "sleep 1,5"-öt kellett beírni. Javították szerencsére. Szemlátomást nem vagyok egyedül azzal a véleménnyel, hogy a lokalizált parancssor egy hatalmas baromság. :)

Semmivel nem tudnál rávenni hogy használjam, nem kell mindent lefordítani, van ami jobb angolul. Például a konzolba pötyögés.

+1 trey hányingeréhez

Éljenek a magyarbashul írt, ezáltal totál hordozhatatlan shell szkriptek (izé, bocsánat... kagylóirományok!) Tényleg, mennyivel sokkal jobb, mint az a szkript, amelyik világszerte mindegyik linuxon futhatna :p

"Szemlátomást nem vagyok egyedül azzal a véleménnyel, hogy a lokalizált parancssor egy hatalmas baromság. :)"

Nektek és a korlátolt gondolkodásotoknak, meg az itt felhozott indokoknak, valóban az. Csak, hogy nem nektek készült. Meg az egész elképzelés a működéséről, ahogy itt mindenki képzelődik és elméleteket gyárt az egyszerűen, nevetséges. Aki az ötletet adta már ilyen formában használja és több mint elégedett PONT.

Nem tudom, hogy honnan vettétek ezt a sok agyament lokalizált-konzol stb, baromságot, de hülyére röhögtem magam. És valóban, biztos igazatok van, hogy azoknak akik érdeklődnek, azoknak a:

"sudo apt-get install csomag" vagy "sudo apt-get update csomag" sokkal jobb és maga a tökély, mint a:
telepites csomag (frissitesnel automata!)

Köszönöm a kellemes perceket, lehet folytatni az ész osztást. :D)

Ui: engedjetek meg egy friss idézetet az egyik olyan felhasználótól akinek ez majd "nem" kell:
" Tárgy: black panther
« Címzett: v3cŧ0r
« Továbbítottad vagy válaszoltál erre a levélre. »
« Válasz idézettelIdézet VálaszVálasz Üzenet törléseTörlés
«szia! Én már 6 éve küszködök a linuxok világába. Köszönöm szépen, hogy megterveztétek a «BlackPanther rendszert. Végre sikerült találnom 1 olyan disztribúciót ami nem túl bonyolúlt «számomra, sok mindent támogat és kapok hozzá segítséget is."

Még várok kicsit és majd leírom a sztorit, hogy lássa mindenki a végén, hogy az egész eszmefuttatás mekkora baromság.

Az más kérdés, hogy ennek a sztorinak az eredményeként a magyar parancsokra IS! hallgató csomagkezelés, a már haladó felhasználóknak is szimpatikus volt. És ha később a program változik a parancs akkor is megmaradhat. Így nem kell a programnevekkel bíbelődnie senkinek.

Egyébként a rendszerhez elérhetőek a hagyományos parancsok is, vele párhuzamosan. Akár még az a fos apt is .D)

Szerintem érdekes ötlet.
A kedves fentebb hangosan fikázók nagy része valószínűleg még az első háromkerekű biciklijét próbálgatta akkor,
amikor (ha jól emlékszem) a hajdani BIT-LET újság "Gépnyerő" játékán egy HOMELAB HC3 volt a főnyeremény,
ami a szokásos angol BASIC-nyelvű parancsok mellett alternatívaként MAGYARUL is megértette ugyanazt...
lázasan álltam neki azonnal a ZX Spetrumomra is hasonló bővítőt készíteni...
-
"Attempting to crack SpeedLock can damage your sanity"

Nektek és a korlátolt gondolkodásotoknak
Hehh, most nem is tudom, sírjak vagy nevessek... :) Azt mondod, hogy a "sudo apt-get install csomag" helyett a "telepites csomag" az forradalmian új jóság, miközben mondjuk egy használható grafikus (és mellesleg magyar, ékezetekkel) csomagkezelő ötlete az korlátolt?

Az idézetből számomra az derül ki, hogy a BlackPanthernek van legalább 1 elégedett felhasználója (az már nem derül ki, hogy ennek a magyarított parancssorhoz bármi köze volna-e). Nos, nem lepődtem meg, egészen biztos voltam benne eddig is, és maradok is, hogy a BlackPanthernek ennél lényegesen több elégedett felhasználója is van. Továbbra is fennállnak viszont kétségeim a magyar parancsok tekintetében (ó bocsánat, még csak nem is magyar, hiszen a magyarban ékezeteket is használunk, ragozunk, és más a szórend, mint azt mások már kifejtették).

Ömlik a sértődöttség tengere, kiszakadt a gát.... (bocs nincs rossz akarat, ez jutott eszembe)
Örülök, hogy nem haszontalan a munkád, de nekem ezt nem kell bizonyítanod, magadnak sokkal fontosabb, ha nem igaz, csak hitegetés, akkor magadnak hazudsz. Nem tudom hol állsz életvitelben, de előbb utóbb rájössz ez a legnagyobb gáz. Nem nem gondolom, hogy ez hitegetés lenne, csak neked mondom, mert az igazat csak te tudod.
Nincs ebben észosztás, konkrét egyértelmű ellenérvek hangzottak el. Nem az a kérdés, hogy ha ismeretlen rendszert pistike hogyan tudja e megtanulni, semmivel nem egyszerűbb vagy bonyolultabb apt-get install helyett a telepites csomag megtanulása, de ezért az ár az univerzalitás elveszítése ami túl nagy ár TULAJDONNÉV fordításért. A jól kiválasztott példa pedig leplezi az elképzelés mögött lévő hibás elgondolást (chmod, man, tar, df, ls, umount, stb) ezek nem angol szavak, ezek nevek, a programok nevei.

Látom nem esett le még senkinek sem a leg hasznosabb funkciója egy kezdő számára annak, hogy magyarul is lehet a konzolba írni.
Ez nem más, mint amikor nem jön be az X felület és csak konzolból lehet bármit is telepíteni, vagy törölni, hogy a grafikus felület helyre álljon. Ebben az esetben elérhetetlen lehet egy grafikus beállítási lehetőség, ám a konzol ekkor is segítségünkre siethet és akinek magyarul könnyebb megjegyezni a dolgokat, az hamarabb fog boldogulni a hiba elhárításával.
Remélem ehhez még lesz aki hozzáfűzi azt, hogy dehát sosenem is van ilyen, meghát aki nem tudja inglisül az hótt hülye és nem való nékije ilyen bonyesz renccer, meghát a globalizáció sem lesz így jó...stb,stb,stb...

Jobb, ha megbékéltek vele, hogy akinek erre van szüksége az örömmel fogja használni, akinek nem tetszik annak nincs joga becsmérelni, hiszen ennyi erővel minden rendszer nekünk nem tetsző részeit fikázhatnánk annak ellenére, hogy vannak akiknek ez örömöt okoz.

Mindenütt jó, de legjobb a szabad szoftver !

Szánalmas. <- ez egy kifejező szó a viselkedésedre, vedd bántásnak nyugodtan.

"Jobb, ha megbékéltek vele, hogy akinek erre van szüksége az örömmel fogja használni, akinek nem tetszik annak nincs joga becsmérelni, hiszen ennyi erővel minden rendszer nekünk nem tetsző részeit fikázhatnánk annak ellenére, hogy vannak akiknek ez örömöt okoz."

A kezdő hozzászólásodat is beidézném:
"Személy szerint érdekes ötletnek tartom és nekem tetszik. Véleményetek a magyarul "beszélő" konzolról?"

Akkor most mit vártál, az lett volna az elfogadható megoldás, ha mindenki beírja "+1" vagy "nagyszerű"?
Sajnos, az emberek ilyenek, akkor is lehúznak ötletet, ha jó. Nos ez sajna irtó messze van a jó ötlettől.

megkene mar erteni h az informatika az angolul beszel. normal (nagymami nagypapi aki jutubol csetel rokonnal) usernek siman eleg ha az UI tud magyarul

arrol nem is beszelve hogy a 21 szazadba aki nem tud angolul (nem anyanyelvi szintrol van szo) (esetleg franciaul, nemetul az euba) elvan veszve

Lóóóógika:Amiért nem fekete Párduc, azért magyar a konzol.

Akvárium van-e otthon? :)

Hát persze, hogy jó ötlet

Találat http://uhu.linux.hu ./ Packages
Letöltés:10 http://uhu.linux.hu ./ Packages [13,3KB]
Letöltés:11 http://uhu.linux.hu ./ Packages [3119B]
Találat http://uhu.linux.hu ./ Packages
Letöltés:12 http://uhu.linux.hu ./ Packages [4595B]
Találat http://uhu.linux.hu ./ Packages
Találat http://uhu.linux.hu ./ Packages
Letöltve 52,8KB 1s alatt (50,4KB/s)
Csomaglisták olvasása... Kész  

Sőt, az alapvető man pages magyarul is, és angolul is.
A parancsokat meg lesz szíves mindenki angolul kiadni.

Akadtam már össze totálisan magyarul beszélő Excellel.
Aki ezen edz, aztán munkát vállal - lehet, hogy áll majd mint bolond a hegyen (függvények: nem SUM, hanem ÖSSZEG).
---
rögzített Helyettes Jelenléti ellenőr
(hálózati ólálkodó nem szakmabeli)

Hmm...FeketeParduc nevu csodalatos cegnel minden reggel bemennek es van egy bullshit generator? A legidiotabb dolgot amire meg senki se gondolt azt ok megcsinaljak :D.HOVD szavazason kellene olyan ,hogy az EV LEGIDIOTABB Projektje ha indultok igerem ratok szavazok.
Remelem sok idot pazaroltatok erre az egesz szanalmas projektre.De ha legkozelebb a kozoseg szamara is hasznos dologal rukkoltok elo akkor szoljatok am!
--
1 leszel vagy 0 élő vagy hulla!

Sok évvel ezelőtt volt olyan vélekedés, hogy a számítógép tömegessé váló használata jótékony hatással lesz majd a felhasználók angol nyelvtudására, mert rákényszerülnek a legfontosabb angol szakkifejezések, parancsok megtanulására. Ehelyett az lett, hogy mindent megkapnak "lefordítva". Ágyő, angol nyelv!

"Sok évvel ezelőtt volt olyan vélekedés, hogy a számítógép tömegessé váló használata jótékony hatással lesz majd a felhasználók angol nyelvtudására, mert rákényszerülnek a legfontosabb angol szakkifejezések, parancsok megtanulására"

Angol szokincsem nagy reszet ennek koszonhetem (meg a sok szakkonyvnek)

Ennek nem sok értelmét látom.

--
robyboy

Szerintem a Windows nem felhasználóbarát.
Ha az lenne, nem utálnám.

Nem olvasom vegig, biztos felbukkant mar valahol, de emlekezzunk meg a The Linux Kernel Translation Project-ről. Nem tudom, vajon sajnáljam-e hogy 2.6.9 az utsó kernelük.
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.