elektronika tanulás

Fórumok

Hi!

Szeretnék egy kicsit elektronikával foglalkozni, de ehhez az kell, hogy előbb megtanuljam (alapok, mi mire jó, stb.). :)

Pontosan én sem tudom még, hogy mit szeretnék, de jó analógiának tűnik a shell scriptelés. Van egy csomó ötletem, apróságok, amiket nyilván nem én találtam fel, de el tudnék velük molyolni.

Tudtok könyveket, esetleg tanfolyamot ajánlani?

Hozzászólások

"elektronikával foglalkozni" és "shell scriptelés" nekem nem jönnek össze. Mármint a szkript irás programozas azaz "software" -hez kötődő tevékenység, az elektronika meg vastagon "hardware".

Szóval mit is szeretnél tanulni?

Igen, csak ha egy scriptben leirkálsz mindenféle random parancsokat, attól legfeljebb syntax errort kapsz, de ha egy elektronikát fogsz random összegányolni, abból jó eséllyel lesz füst, szikra, netán tűz is.

Ja, még egy:

látványosan világít a LED, ha jól kötöd be, de első próbálkozásnál valószínűleg csak egyet (egy utolsót) fog villanni. Az én időmben az izzó hibatűrőbb eszköz volt.

mazohisták! én egy hangmodulátort csináltam elsőnek, pár tranyó meg három poti keverte a hangokat. Az egész egy sokol-rádióban volt belerakva, kocsányon lógott minden. Elvittem suliba bohóckodni, a tanár meg belerugott a táskába ahogy elment mögöttem. Persze az bekapcsolt a kilógó karos kapcsolónak köszönhetően, akkor kaptam életem első és utolsó ötösét :D)

Analóg, vagy digitális elektrót akarsz tanulni? Szerintem először ezt döntsd el.

Aztán, ha nagyon alapok, akkor goto könyvtár, és nézegess elektronika könyveket. "Bibliának" a Tietze-Schenk-féle nagykönyvet szokták mondani, de egy rakás jó kezdő könyv van.

Ha meg kapcsolások, példák, stb., akkor szerintem hobbielektronika.hu-n sok okosságot találsz. Van kezdők rovat is, ha jól emlékszem.

Forrest M. Mims - Getting Started in Electronics
Burány Nándor - Az elektronika alapjai (jegyzet)
Az előbbi az abszolút alapokat tárgyalja, és szvsz egy kezdő számára nagyon jól. A másodikhoz is csak középiskolás fizika kell.

Első elektronikai könyvem ez volt: Janusz Wojciechowski Ismerkedés az elektronikával
Nagyon alap szintű és egy kis fizika iránti érdeklődéssel megérthető minden.
A második könyvem R. Szvoreny Ismerd meg a tranzisztort.
Régi könyvek, -biztos vannak újabbak is, én ezekből tanultam-, próbáld meg antikváriumokban megvenni!
Ez a két könyv hobbi illetve amatőr szinten elégséges. Hangfrekvenciás áramköröket (erősítőket) és tápegységeket tervezni megfelelő tudást ad. Ja tanulni, gyakorolni persze kell hozzá. És nem árt egy csomó mások által tervezett áramkört is olvasni! A könyvekben benne vannak az ehhez szükséges ismeretek.
A digitális áramkörök, pedig egy újabb témakör.
--
не закурить! (Ne gyújts rá!) не куриться! (Ne dohányozz! Ne füstölögj!)

esetleg hobbielektronika.hu-n nézz körül vannak cikkek a nagyon alapokról, mi az ellenállás, kondenzátor, stb..., sok topic alapdolgokról, illetve nagyonegyszerü kapcsolásoktól a bonyolultakik sokminden, illetve sok segítőkész ember.

Hello!

Én a sok szép és jó könyv olvasgatása mellett azt is javaslom neked hogy kezd el megismerkedni a forrasztó pákával ,mint egyik legfontosabb munkaeszközzel,ha még nem kezdtél el. Hiába a sok szép színes szagos tankönyv meg jegyzet ha az elektronikát nem tudod összerakni vagy javítani, az elméleti tudás nem túl sokat ér.Kezdésnek létra meg kocka forrasztása jó sok huzal darabból. Na ezekkel ha megépíted meg tanulsz rendesen forrasztani. Utána ha már van egy kevés elméleti alap akkor jöhetnek a műszerek megismerése.Gyakorlat nélkül az elektronikák lelki világát elég nehéz megtanulni és megérteni hiába fújod oda-vissza az ohm törvényt vagy a Kirchoff(remélem jól írtam le) törvényeit.
Bár kérdés hogy mennyire akarsz bele mélyedni a dologba,mert ha csak a hobby elektronika újságban láttal egy nagyon jó kis fényorgonát és azt akarod megépíteni ahhoz nem kell nagy tudás csak egy minimális kézügyesség.

Üdv.

ps.:Majd elfelejtem.Megélni ebből az iparból ne akarj ha csak nem szeretnél valamelyik elektronika bérgyártó cég humanoid robotja lenni (debug technikus),mert manapság ilyen munkalehetőségek vannak.

Hali!
Csak egy-ket jotanacs: ha mar ugy is koczkulsz, szerintem eloszor digitalissal kezdj, mert az egyszerubb - en ugy vettem eszre, hogy annak igazabol nincs is elektronika szaga, csupan logika kell hozza. Gyakorlatilag ugyanaz mint a programozas: az egyik IC kimenetet a masikba bekotod es a logikai felteteleknek megfeleloen fog az ertek valtozni. Persze ezt is az alapoknal kell kezdeni, hogy ha mar elektro, legalabb nagyjabol tudd, hogy mi miert tortenik.
Legeloszor nezd at az alap alkatreszeket (ellenallas, induktivitas, kondenzator, egyszerubb felvezetok, mint pl. dioda, tranzisztor), majd a digitalis alapokat tanulmanyozd: flip-flop, shift regiszter. Ha mar ezekkel tisztaban vagy, akkor nagyon nagy vonalakban megertheted a proci alapvetu mukodeset is.
--
Azt akarom, hogy az emberek ne kenyszerbol tanuljanak, hanem azert, mert tudni akarnak.
Ui.: Kezdo Linux-os vagyok, emberi nyelven valaszoljatok! Koszi! :)

Azért nem árt "rögtön" megismerkedni az "illesztés" fogalmával...

Tehát ajánlanám S.Tóth Ferenc:Rádió és televízió műszerész szakmai alapismeretek kézikönyvét.

illetve http://www.elektronline.hu/ (bár nem tudom milyen, a google hozta fel)

----
Hol van a kígyónak farka? Minek annak az a nagy karkötő?

tényleg mindenkinek köszi a sok tippet, abszolút csak hobbi szinten szeretném megismerni a dolgot.

tizensokéve újságból összeraktam magamnak egy HBO dekódert (még működött is). ránézésre nem volt nagy trükk, csak magamtól sosem tudtam volna megtervezni. vmi olyasmi szintre szeretnék legalább eljutni, hogy akár magamtól is megtervezhetném (most biztosan sokan röhögnek, hogy az tök primitív dolog, de kellene célok :) )

Mindegy, hogy analog vagy digitális elektronikának vágsz neki, szerintem szerezz be egy dugaszos próbapanelt (breadboard). Forrasztás nélkül csak az alkatrészek beledugdosásával tudsz áramköröket tesztelni. Nagyon megéri!

Ha a digitális felé hajlasz akkor szerintem ismerkedj meg a PIC mikrovezérlőkkel. És akkor akár USB-n keresztül is tudod vezérelni az áramkörödet a számítógépről.
A PIC is gyakorlatilag egy egyszerű számítógép. Programot kell bele írni (ASM, C, Pascal, Basic, stb nyelveken) és annak megfelelően fog működni.
-- Ubuntu --

Azért PIC szerintem még messze van, de célok persze kellenek.
Az én tapasztalatom szerint nem mindegy, hogy analóg vagy digitális. Az analóggal sokkal több a szívás, nekem pl. sose jött be. Az informatikához meg amúgy is a digitális áll közelebb.

Nekem volt gyerekkoromban egy elektronikai építőjátékom. Kezdésnek szerintem nagyon jó. Kis paneleken különböző alap alkatrészek (ellenállás, dióda, tranzisztor, led) amiket egy műanyag táblára fel lehet rakni és összedrótozni. Talán annyiból jobb, mint a próbapanel, hogy kicsit "otrombább" kialakítás, könnyebb vele dolgozni. Mondanám, hogy pár sörért eladom, de szerintem lassan rákap a 10 éves unokaöcsém (tiszta hülye! fejébe vette, hogy olyan kocka lesz mint én :)

Lényeg a lényeg: egyszerű tranzisztoros kapcsolásokkal érdemes elindulni. Nekem a kedvencem a villogó (polgári nevén astabil multivibrátor) volt. (Ez lenne az, + Rc1 és Rc2-vel 1-1 led sorba kötve.)

Magyarul meg az ebookz.hu oldalon van sok letölthető írás, csak regelni kell.

Akár analóg, akár digitális, azért érdemes tudni, mi a dióda, tranyó, ic.
A digitális áramkörök a tranyók kapcsolóüzemét használják ugye, és az elektronikának ez csak egy szűk, speciális területe.

A már említett hobbielektronika.hu, meg könyvek++.....

Nekem az első komoly amatőr munkám( ami ért is valamit)
egy 3 W-os Hi-Fi csöves erősítő volt. :)
Anno ~ fél havi fizuért adtam el.
Nagyon szépen szólt.

Aztán vettem egy zsigulit és jöttek az autós kapcsolások. :)
fesz-szabályzó,
kontaktus nélküli gyújtás vezérlés, a tirisztoros gyújtáshoz,
fordulatszám mérő, akkuőr, stb.....

Vegyél egy Ladát és a lehetőségek tárháza nyílik meg előtted! :)