Tovább erősítette pozícióját a Linux a TOP500-ban

Címkék

A TOP500.org nemrég publikálta a legfrissebb TOP500 szuperszámítógép listáját. A 2009/06-os összesítésben a szuperszámítógépeken futó operációs rendszerek közt a Linux tovább erősítette amúgy is előkelő pozícióját.

TOP500 OS család megoszlás - 200811

TOP500 OS család megoszlás - 200906

A fenti ábrákon jól látható, hogy míg 2008 novemberében az első 500 szuperszámítógép közül 439 darab futtatott valamilyen Linux-alapú operációs rendszert, addig ebben a hónapban már 443-ra nőtt a Linux-powered szuperszámítógépek száma. Ez azt jelenti, hogy a TOP500-ban a Linux-alapú operációs rendszerek 88.6%-os részesedésre tettek szert.

A korábban nagy elánnal beharangozott Windows 2008 HPC továbbra sem tudott komoly eredményt elérni, gyakorlatilag jelenléte a maga 1%-os részesedésével elhanyagolható a TOP500-ban.

A témát tovább feszegetik a itt. A TOP500-as gépek paramétereiről egyéb lekérdezések készíthetők itt.

Hozzászólások

kíváncsi lennék mi a csodát csinálnak Window$ 2008-al. még ha HIGH PERFORMANCE COMPUTING, (HPC++ meg ++ is) vb makrókat írnak rá?
vagy norton bath extendert használnak?

esetleg néhány milliárdot m$ c++-ra költöttek?

Nem tudom, de ha én lennék a Microsoft megfelelő embere akkor besuvasztanám _bármi áron_ a TOP500-ba termékemet (hiszen ez a HPC gépek Formula 1-e). Ingyen adnám, vagy még fizetnék is érte, hogy ott legyen. Ha ebből indulok ki, akkor nem tartom kizártnak, hogy ezen rendszerek (vagy az 5 közül néhány) ilyen "reprezentációs" célokat szolgáló valamik ott.

--
trey @ gépház

a gond az, hogy ettől még nem fogják alkalmazni, mert a lehető legtöbbet kell kisajtolni a kurva drága hardverből. márpedig ehhez teljes kontroll kell a rendszer felett, a szállítónak és az ügyfélnek egyaránt. itt kijön a nyílt forráskód előnye, mert ez már önmagában érték a nagy HPC-vevőknek -- debuggolás, patchelés, tuningolás, akár kernelszinten.

ehhez persze érdekes adalék, hogy BSD viszont szintén non-existent. ez azt jelzi, hogy igenis fontos, hogy legyen mögötte hatalmas vállalati és közösségi támogatás, és a HPC-ben ezt a Linux érte el, így fel tudta váltani a UNIX-okat. a windows HPC a too little too late esete, ugyanakkor a Microsoft nem fogja hagyni, az biztos.

---------------
mpu.buzz.hu

nem akarom megzavarni ezt a melyenszanto elemzest amit a kollegaddal muveltek de van egy olyan aprocska problema hogy a top500 elso 10bol 5on nem futhatna windows akkorse ha zamborizt kerjuk meg h rakja fel mert PPC architectura(illetve pont a roadrunner egy hibrid megoldas de ez mar telleg tulmutat a hup keretein)

aztan mar csak olyan dolgok maradnak minthogy a celfelhasznalas applikaciok sem MS platformra irodtak sajnimajni igy nehez lenne pl. a Los Alamosi(http://www.lanl.gov/) sracokat meggyozni hogy ugyanmar portoljak cuccot binux enterspajz kermelrol windowsra

aztan, miutan az ibm hazon belul reszeli a takonykernelt igy kerulnek bele olyan device driverek amiket ugyancsak nehezkes volna portolni windowsra -nyilvan olcsobb felvenni 10 linuxtaknyolot mint 10 windows kernel fejlesztot-

koltseg tekinteteben sem erhet nagy meglepetes minket, lehet h kimatekoztak h a linux a legolcsobb(milyen meglepo), tudod vannak ilyen penzugyi izek bizonyos helyeken

a poen az az egeszben hogy ami ezeken a gepeken fut az lehet h nem gpl licensz ala esik es nem is fogja soha egyetlen ilyen intezmeny se megosztani a kommunitivel azokat az applikaciokat amiket hasznalnak, ilyen szempontbol mindegy h linux van alatta

masik gondolatom az volna ezzel kapcsolatban hogy mibol gondoljatok h az MS mindenhol ott szeretne lenni minden platformot le akar gyalulni? ez ilyen 80as evekbol bennetek maradt szovjetunio erzes h mink vagyunk a fold urai? vagy hogy?

--
.

Szerintem kevered a fogalmakat, mondjuk tőled ez nem szokatlan. A saját írásod alapvetően a te tulajdonod, és bár elég regisztráltam a hupra, nem emlékszem olyan mondatra, hogy "lemondok a szerzői jogaimról - checkbox"

De a válasz elől sikerült kitérned. Miért is olcsóbb linux apira kernel drivert írni, mint win apira?

Nem lehet hogy azért cserélték le a vasat alatta, mert nem volt igény 456 782 567,05 word dokumentum egyidejű editálására, esetleg az excelben nem volt annyi sor és oszlop, aminek a kitöltögetése lekötötte volna a gép 2 percnyi idejét, így a fennmaradó 1 000,- évnyi gépidőt valamivel ki kellett tölteni, de nem akartak még 6 000 000,- pagemakert, vagy 60 000,- photoshop-ot vásárolni?

Sajnálom, hogy a mondandómból neked csak ennyi jött le és nem az, hogy talán a Desktop Windowst kellene a helyére tenni, mert abból még bevétel is van és talán nem kellene 15 000 embert elküldeni, meg mobiltelefon előfizetések megszüntetésén rugózni. Nem tudom észrevetted-e, hogy az MS görcsöl a böngészők, a keresők, a social networking, a supercomputing és még egy rakás egyéb területen, de igazán sikert a desktop és a játékkonzolok közt tudott elérni. Kíváncsi lennék egy belső elemzésre, hogy mennyi pénz ment el a felvásárolt cégekre, aminek a termékeit később megszüntették, vagy a kutatás-fejlesztésre költött összegekre, amiket olyan területbe pakoltak, ami soha nem térült meg. Nekem az a bajom, hogy úgy tűnik az MS egyszerre akar Google, Facebook és IBM lenni. Kicsit olyan "sokat markol keveset fog" (nem a pénzügyekre értem) jelleget kezd ölteni ez a cég.
Ha mondjuk mellé teszem a Google-t, akkor ott azt látni, hogy amibe belekezdenek, az az esetk nagy részében sikeres szolgáltatássá válik, míg az MS pont fordítva akar sikert elérni. Már befutott alkalmazás területeket céloznak, de nem nagyon tudnak olyan pluszt felmutatni, amitől az emberek váltani akarnának. Hunger, melyik stratégia jobb szerinted?

mobiltelefon előfizetések megszüntetésén rugózni

Igen, tényleg mélységesen felháborító, hogy aki nem a cég termékét futtató készüléket használ (ergo se a tesztelésében, se a jobbátételében nem hajlandó részt venni, tehát nem hűséges, nem a cég érdekeit tartja szem előtt), annak a privát telefonhívásait nem számolja el a cég.

de igazán sikert a desktop és a játékkonzolok közt tudott elérni.

Hát persze, hisz a nagyvállalati szervereken is többnyire Linux fut, nem?

Meg az Exchange-alapú levelezés is csak a Microsoft saját hálózatában működik, mindenki más Postfixet használ helyette POP3-mal.

Ha mondjuk mellé teszem a Google-t, akkor ott azt látni, hogy amibe belekezdenek, az az esetk nagy részében sikeres szolgáltatássá válik

Jaja, mint például a YouTube is. ;)

Kicsit se kettősmérce amit csinálsz.

Már befutott alkalmazás területeket céloznak, de nem nagyon tudnak olyan pluszt felmutatni, amitől az emberek váltani akarnának.

Vagy igen, ahogy az xbox példája is mutatja.

melyik stratégia jobb szerinted?

Egy jó cég több lábon áll (lásd MS sokirányú üzleti modellje), míg ha a Google lufi kipukkan és az emberek hirtelen elvesztik a bizalmukat a keresőóriás felé (mert mondjuk letagadhatatlanná válik, hogy az NSA tolja bele a legnagyobb pénzt, hogy cserébe komplett profilokat kapjanak a felhasználókról), akkor elég gyorsan el kezd tudni zuhanni a népszerűségük és a bevételük. (De persze nem fog ez bekövetkezni, mert az emberek túl ostobák ahhoz, hogy a magánéletüket megfelelően fontosnak tartsák és a helyén kezeljék)

> annak a privát telefonhívásait nem számolja el a cég.

... takarékoskodásra hivatkozva.

> Hát persze, hisz a nagyvállalati szervereken is többnyire Linux fut, nem?

Deszktop munkahelyhez, deszktop szerver illik.

> Jaja, mint például a YouTube is. ;)

Azt még nem építették le, mint a soapbox-ot.

> míg ha a Google lufi kipukkan

Az MS lufi az már most le van eresztve, a Google lufi kipukkanásával meg majd ráérünk akkor foglalkozni.

> az NSA tolja bele a legnagyobb pénzt, hogy cserébe komplett profilokat kapjanak a felhasználókról

A MS-nak meg nem ad ugyanezért pénzt. Csúnya, rossz NSA.

"Igen, tényleg mélységesen felháborító, hogy aki nem a cég termékét futtató készüléket használ"

Ez a logika csak ott sántít, hogy akkor eddig miért lehetett. Érdekes módon amikor csökken a profit, akkor lesz csak ennyire fontos az WinMob-only szemlélet? Ugye csak viccelsz?!

"Hát persze, hisz a nagyvállalati szervereken is többnyire Linux fut, nem?"

Igazad van, az enterspájz kimaradt a listából!

"Jaja, mint például a YouTube is. ;)
Kicsit se kettősmérce amit csinálsz."

Kiemelted a sok sikeres Google project közzül az egyiket ami veszteséges. Ha egymás mellé állítanánk a két céget, akkor hány ilyen bukta vagy a felé tartó projectet lehetne felsorolni az MS oldalán? Segítsek: IE vergődése, Soapbox, Office Live, Silverlight, Bing, AdCenter, Mesh Live. Folytassam? Hogy is van ez a kettős mérce dolog? :)

"Már befutott alkalmazás területeket céloznak, de nem nagyon tudnak olyan pluszt felmutatni, amitől az emberek váltani akarnának.

Vagy igen, ahogy az xbox példája is mutatja."

Remek példa! :)
A Nintendo Wii-t meg se tudja közelíteni az eladásokban az Xbox360 (majdnem 20%-kal), míg a PS3 mostmár ott lohol közvetlenül a nyakában (kevesebb, mint 8%-kal lemaradva). Mindezt úgy, hogy a game dev. üzletág évek óta veszteséges az MS-en belül!
Wii: 51M
X360: 31M
PS3: 23M

"Egy jó cég több lábon áll"
Pontosítsunk! Egy jó cég több olyan lábon áll, ami profitot termel. :)
Mondjuk a bevételeivel egyelőre nincs gondja az MS-nek, de továbbra is úgy gondolom, hogy ezt nem a HPC területen fogja tovább növelni!

"Google lufi kipukkan"

LOL! jelenleg minden jel erre mutat. :D

"mert mondjuk letagadhatatlanná válik, hogy az NSA tolja bele a legnagyobb pénzt, hogy cserébe komplett profilokat kapjanak a felhasználókról"

Forrás megjelölése vagy csak füvezel és jó az anyag?! :)

Érdekes módon amikor csökken a profit, akkor lesz csak ennyire fontos az WinMob-only szemlélet? Ugye csak viccelsz?!

Válság van -> ha kevés a tesztelő ember, akkor fel kellene venni néhányat -> az új alkalmazottaknak fizetést kellene adni -> növekednének a kiadások, holott csökkenteni kellene őket -> mert válság van.

Nehéz megérteni Mr. Cégvezető?

Segítsek: IE vergődése

IE vergődése? :)))

Miért, mert már nem 99% az IE használat, hanem csak 70%? Apám micsoda vergődés! :))

Soapbox

YouTube is veszteséges, az MS még időben inkább kiszáll. Vajon ki bukik kevesebbet, az akinek fel kellett vásárolni a túlárazott YouTube-ot másfél milliárdért és utána is tolni bele a sok száz milliókat, vagy aki összerakta a videomegosztót házon belül a már rendelkezésre álló technológiákból és próbaképp dedikált hozzá egy jóval kisebb gépparkot?

Office Live

Bezzeg a Google Docs, mi? Az aztán termeli a profitot, hajaj! :))

Silverlight

Rendkívül nagy bukó projekt, miközben kézzel-lábbal implementálják Linuxra is. Biztos azért teszik, mert akkora bukás.

Bing

Heh, 26 napja megy a szolgáltatás, de te már eldöntötted, hogy bukás. Gratulálok, abszolút elfogulatlan hozzáállás.

AdCenter

Mekkora bukás? Mekkora veszteséget termel? Forrás?

Mesh Live

Mekkora bukás? Mekkora veszteséget termel? Forrás?

Hogy is van ez a kettős mérce dolog?

Igen, jól bemutattad az elfogulatlanságodat... :))

A Nintendo Wii-t meg se tudja közelíteni az eladásokban

A Linux sem a Windows-t eladásokban. Akkor a Linux bukás?

Forrás megjelölése vagy csak füvezel és jó az anyag?!

Arról én nem tehetek, hogy nem látsz tovább a 2D Mahjong játékaidnál.

De nyugodtan felvázolhatod a hatalmas gazdasági ismereteiddel, hogy hogyan is lett egy kis 1994-ben indult garázscégből ekkora óriás igen rövid idő alatt, miközben 2000-ig még csak az - állítólag hatalmas profitot termelő - AdWords sem létezett.

Nem is kapott 25 milliós tőkeinjekciót azoktól a rejtélyes befektetőktől, akiknek közük van a USSS-hez és US Army-hoz, pedig egy nulla raktárral működő online könyvesboltot könyebben ellehetett akkor képzelni nyereségesnek, mint egy kereső oldalt. Arról már nem is beszélve, hogy amikor Google kapta a 25 misit, akkor már valahogy 108 milliárdos volt a tőkéje, pedig AdWords még sehol.

> amikor Google kapta a 25 misit, akkor már valahogy 108 milliárdos volt a tőkéje, pedig AdWords még sehol.

Értelmezhetetlenül nagy számok ezek, megpróbálom magamnak lefordítani. Tehát van 108 ezer forintom, és valaki adna még 25 forintot, hogy ... Jó biznisz, de köszönöm, engem nem érdekel.

Ezzel azt akartad mondani, hogy a MS csak azért akart beszállni a keresőbizniszbe hogy ő is kapjon ugyanezekből a pénzekből?

"Válság van -> ha kevés a tesztelő ember, akkor fel kellene venni néhányat -> az új alkalmazottaknak fizetést kellene adni -> növekednének a kiadások, holott csökkenteni kellene őket -> mert válság van."

Értem. Tehár korábban azért lehetett !WinMo telefont használni, mert a válság előtt volt pénz QA emerekre az MS-nél, most meg már nincs.
Mostmár akkor el kellene döntened végre, hogy pénzügyi oka van a lépésnek vagy elvi. Amikor én mondtam, hogy pénzügyi, akkor te azzal jöttél, hogy ez elvi kérdés, most meg arra hivatkozol, hogy ezzel spórolni tudnak. Szóval akkor eldöntöd, hogy a kettő közül melyik?

"Nehéz megérteni Mr. Cégvezető?"

Vita közben érvek hiányában csak így megy? :)

"IE vergődése? :)))
Miért, mert már nem 99% az IE használat, hanem csak 70%? Apám micsoda vergődés! :))"

Régen volt már az 70%. 2008 november környékén állt 66%-on és folyamatosan csökken. Év eleje óta további kb. 3-4%-ot esett.

"Rendkívül nagy bukó projekt, miközben kézzel-lábbal implementálják Linuxra is. Biztos azért teszik, mert akkora bukás."

Pár évnyi harc árán sikerült elérni a Flash 90-97%-os elterjedségével szemben, hogy már 27%-on áll a SL.

"Heh, 26 napja megy a szolgáltatás, de te már eldöntötted, hogy bukás. Gratulálok, abszolút elfogulatlan hozzáállás."

A Live keresőjét remélem túlszárnyalja majd, mert az volt csak az igazi bukta. Bár személy szerint én nem fűzök túl sok reményt hozzá, de ez csak az én szubjektív véleményem.

"AdCenter
Mekkora bukás?"

2007-es hír: A tegnapi hírek szerint az aQuantive-ot 6 milliárd dollárért, vagyis kábé 1111 milliárd forintért vette meg magának a Microsoft. A redmondi szoftvercég története során még soha semmiért nem adott ki ennyi pénzt. Ebből már érezhető, hogy a Microsoft semmiképpen nem szeretne kimaradni a következő évek online hirdetési bizniszéből. Sőt, egyben kimondhatjuk: korábbi próbálkozásuk, az AdCenter nem teljesítette elvárásaikat.

"Igen, jól bemutattad az elfogulatlanságodat... :))"

Te viszont "ugyanúgy" számokkal és tényekkel "érveltél" végig, mint én az Xbox360 esetében, ugye?! :)

"A Nintendo Wii-t meg se tudja közelíteni az eladásokban

A Linux sem a Windows-t eladásokban. Akkor a Linux bukás?"

A HPC szegmensben?! :)
Ettől még a Wii lenyomta az Xbox360-at és a PS3 is egyre inkább közelíti. Meg attól, hogy a Linux Desktop sehol nincs a Windowshoz, attól még nem lesz nyereséges a game dev. üzletága az MS-nek. Szóval hogy jön ez a Wii-hez?

"Arról én nem tehetek, hogy nem látsz tovább a 2D Mahjong játékaidnál."

wtf? Mi köze ennek ahhoz, hogy miket csinálok/csináltam korábban? Ennyi erővel felhozhattad volna, hogy előtte meg kórházi informatikával foglalkoztam. Ugyanúgy nincs semmi jelentőssége egy ilyen eszmecserében, mint ennek. Vagy csak személyeskedni akartál? Az más! ;)

"De nyugodtan felvázolhatod a hatalmas gazdasági ismereteiddel,"

Honnan tudod, hogy milyen gazdasági ismereteim vannak?

"hogyan is lett egy kis 1994-ben indult garázscégből ekkora óriás igen rövid idő alatt"

Igen, tudom! Az NSA pénzeli. Meg a CIA. Vagy az FSZB, esetleg maga Osama Bin Laden. :D

Szóval akkor eldöntöd, hogy a kettő közül melyik?

Hasonlatokat írjak, hogy megértsed?

Amíg jól megy a szekér, nem nézi a gazda, hogy mit csinál a lova.

Próbáld dekódolni, bár kevés a remény ezekután.

Vita közben érvek hiányában csak így megy?

Attól, hogy nem tudod értelmezni a leírtakat, még nem érvek hiányáról van szó, csupán értelem hiányáról, a részedről.

Régen volt már az 70%. 2008 november környékén állt 66%-on és folyamatosan csökken.

És? Még mindig a legelterjedtebb böngésző, miközben az EU mindenféle mondvacsinált okokra hivatkozva próbálja kitiltani a Windowsból. De hol itt az IE vergődése? Max. a kis agyadban.

Pár évnyi harc árán sikerült elérni a Flash 90-97%-os elterjedségével szemben, hogy már 27%-on áll a SL.

Miféle harc árán? :))
Már megint hülyeségeket írsz.

Jól van meguntam, a többire inkább nem is reagálok, neked felesleges.

Nem szégyen hogy nem tudod, de most hogy utánanéztem

Ezek szerint te nem tudtad, én csak rosszul emlékeztem. ;)
De sokat nem számít, mert ha későbbi a dátum, az méginkább azt támasztja alá, hogy garázscégből ilyen rövid idő alatt óriássá nőni képtelenség olyan befektető nélkül, amelyiknek nem számít a megtérülés. És vajon milyen befektető az, amelyik nem a megtérülésre alapoz? Költői kérdés, nem kell rá válaszolni.

> És vajon milyen befektető az, amelyik nem a megtérülésre alapoz?

Kimaradt, hogy rövid vagy hosszú távon. Helyesen tehát:

- És vajon milyen befektető az, amelyik nem a rövid távú megtérülésre alapoz?
- És vajon milyen befektető az, amelyik nem a hosszú távú megtérülésre alapoz?

Költői kérdés, nem kell rá válaszolni.

> de igazán sikert a desktop és a játékkonzolok közt tudott elérni.

Játékkonzol részleg már nem ráfizetéses? Mert ha ráfizetéses, akkor ezt még nem kéne sikernek venni.

> Kicsit olyan "sokat markol keveset fog" (nem a pénzügyekre értem) jelleget kezd ölteni ez a cég.

Valamit kezdeni kell az indokolatlanul sok bevétellel. Termékárat nem lehet annyival csökkenteni; a felesleget sem a dolgozóknak, sem a részvényeseknek nem lehet odaadni; marad az hogy pénzégető projektekre költik.

Nekem nem ez jött le a hozzászólás elolvasásából, hanem az, hogy ezen a piacon a PPC architektúra felé való tendálás és a már régen lefejlesztett és folyamatosan fejlesztés alatt álló, alapvetően UNIX-like környezetre alapozott applikációk eleve behatárolják a Windows HPC gyors előretörését, mert se az MS nem akar ekkora fejlesztésekbe belefogni, se azok a gyártók, akik már évek óta fejlesztik a jelenlegi UNIX-like platformra az applikációikat.

Arra azért vette valaki a fáradságot, hogy megnézze, hogy milyen CPU-t használnak leginkább a TOP500-ban? Vagy mindenki benyelte ezt a "főleg olyan CPU van amin a Windows nem fut" blöfföt? Én utánanéztem:


Xeon EM64T                        1
Opteron Dual Core  	         13  	
Xeon 51xx (Woodcrest)  	         49
Xeon 53xx (Clovertown)  	 40
Opteron Quad Core  	         28
Xeon E54xx (Harpertown)  	200
Xeon L54xx (Harpertown)  	 55
Xeon X54xx (Harpertown)  	  8
Xeon 52xx (Wolfdale)  	          3
Xeon 73xx (Tigerton)  	          3
Xeon 32xx (Kentsfield)  	  1
Xeon X55xx (Nehalem-EP)  	 22
Xeon E55xx (Nehalem-EP)  	 11
Opteron Six Core  	          2
------------------------------------
                                 436

Azaz a TOP500-ból 436 rendszer Windows futtatására alkalmas processzorokból áll.

Ennyit takemeaw blöffjeiről és elméletéről. A bemondásainak 90% ilyen blöff volt. Szerencsére vannak, akik szerint a hozzászólásaiból a szakmaiság árad. Az a baj ezekkel, hogy ezek vagy 1) IBM-nél dolgozó haverok 2) irc vagy ivócimborák. ;)

Közben máshol meg azt írják, hogy Top 500 List Dominated by x86, Linux

--
trey @ gépház

Nagyon leragadtál ennél a PPC témánál. Arról volt szó, hogy ott eleve nem is kérdéses jelenleg a Windows, de x86 processzor sem elég önmagában a Windows HPC elterjedéséhez, mert a már régóta használt *nix alkalmazásokat nem fogják portolni csak azért, hogy Windows lehessen alattuk.

Arra reagáltam, amivel a szál indult. Volt egy olyan vonulat, hogy a nem futna a Windows. Érdekes kijelentés, mivel az 500 darab rendszer 87%-a alapvetően alkalmas lenne a Windows futtatására.

Az alkalmazások hiányára pedig jött egy olyan felvetés itt, hogy a "szuperszámítók" árához képest letörpülne az adott maroknyi célalkalmazás portolásának költsége és valószínűleg meg is lépnék (ha más nem akkor a Microsoft, már csak a saját érdekéből is, sőt nem lepődnék meg ha már meg is csinálta volna a legtöbbnél) akkor, ha egy fikarcnyi értelme is lenne ennek (mondjuk bármiféle pluszt nyújtana).

Úgy tűnik, hogy eddig nem nagyon volt. De még beindulhat!

--
trey @ gépház

alapvetően alkalmas lenne a Windows futtatására.

Ezt a faszságot felejtsd már el. Az IBM RS/6000-220 PowerPC processzorral van szerelve, mégse fut rajta a Linux. Az, hogy a CPU önmagában támogatott még édeskevés a boldogsághoz.

ha más nem akkor a Microsoft, már csak a saját érdekéből is, sőt nem lepődnék meg ha már meg is csinálta volna a legtöbbnél

Persze, a Microsoft fogná magát és portolná az NNSA szoftverét. Igaz, hogy nem elérhető számára a forráskód, de bármennyi pénzt rááldozva akkoris megcsinálná, hisz neki ez presztízskérdés.

ha egy fikarcnyi értelme is lenne ennek (mondjuk bármiféle pluszt nyújtana).

De nem nyújtana többet annyival, mint amekkora erőforrásba kerülne a portolása, erről szól a történet.

Mellébeszéd.

De azért felteszem a kérdést, hogy ha az elsőhöz (legalábbis szerinted) a Windows 2008 HPC jelenleg édeskevés, a szoftvereket meg senki sem fogja portolni, akkor mi a farkat a Microsoft a HPC bizniszben, mi a farokra volt olyan optimista ezzel a "termékkel"?

--
trey @ gépház

Egyrészről ha teljesen új projektről van szó, akkor a Microsoft fejlesztői eszközeivel hatékonyabb lehet a fejlesztés. Másrészről pedig a TOP500-on kívül is van élet és a HPC-t nem csak speciális, tudományos számításokra lehet használni, hanem hétköznapibb, vállalati feladatokra is, ahol a Windows-alapú rendszer adott esetben szintén jobb választás lehet.

> jelenleg mi a gond vele?

Nem tudom, de az azért elgondolkodtató, hogy a lista fele 2009-es telepítés, amibe csak 1 db winHPC esik. Új termékről lévén szó, én arra számítanék, hogy a termék a ráillő piaci rést exponenciális növekedéssel tölti be, de erről szó sincs. (winHPC 2007: 1db, 2008: 3db, 2009: 1 db)

"mibol gondoljatok h az MS mindenhol ott szeretne lenni minden platformot le akar gyalulni?"
Valóban, miért is akarna ott lenni? Igazából a ópenszósz-fejlesztési mítoszt vették komolyan, és minden fejlesztő jókedvében, szabadidejében írta a Microsoft Windows HPC Server 2008 kódját - de persze a cég kapuin belül, viszont ingyen.

Amúgy minek zengedeznének dicshimnuszokat, ha nem azt tennék, amit tagadsz?
http://www.expresscomputeronline.com/20081215/market02.shtml
http://www.microsoft.com/casestudies/Case_Study_Detail.aspx?CaseStudyID…
http://www.prnewswire.com/mnr/microsoft/35913/

(Vicces módon az előnyök között sorolják fel a "végfelhasználók" non-M$ inkompatibilitását. Bravó!

_____________
烏邦土 - 乾屎橛

Szerintem nem úgy vesznek szuperszámítógépeket, hogy először kiválasztják a vasat, aztán telepítenek rá valamit. :) Mondjuk úgy, bekérnek 3-4 potens cégtől egy ajánlatot, amelyek komplett megoldással jelentkeznek, kapnak kódot is, hogy nézzék meg, mire képesek vele. Ez alapján dönti el egy IBM, hogy x86-tal, PPC-vel, Cellel vagy hibrid megoldással indulnak-e.

Ezekre a gépekre rácsiszolják a kódokat, azt is hidd el. Egyszerűen azért, mert egy ekkora gép dollár százmilliós nagyságrend, a tudósok órabére ehhez képest semmi. Ha Windows lenne a platform, arra is portolnák

A Microsoft pedig ott akar lenni, hidd el. Üzletileg jelentős szegmens a HPC, a teljes szerverpiac ötödére becslik értékben (a gépek értéke alapján), nyilván jelentős üzleti lehetőség volna, éves szinten milliárd dolláros nagyságrend. Másrészt pedig stratégiai jelentősége van, hiszen létezik egy olyan számítástechnikai szegmens, ahol egy rivális platform, konkrétan a Linux kinőtte magát, és kemény méretgazdaságosságot ért el, háttérországot épített ki, ha úgy tetszik, ami fenyegetést jelent.

Nem olyan bonyolult ez, olyan, mint amikor egy RTS-ben valaki erőforrásokhoz jut.

---------------
mpu.buzz.hu

"aztan mar csak olyan dolgok maradnak minthogy a celfelhasznalas applikaciok sem MS platformra irodtak sajnimajni igy nehez lenne pl. a Los Alamosi(http://www.lanl.gov/) sracokat meggyozni hogy ugyanmar portoljak cuccot binux enterspajz kermelrol windowsra"

Hogyhogy? Hiszen annyival stabilabb meg jobb lenne Windows-al...

"aztan, miutan az ibm hazon belul reszeli a takonykernelt igy kerulnek bele olyan device driverek amiket ugyancsak nehezkes volna portolni windowsra -nyilvan olcsobb felvenni 10 linuxtaknyolot mint 10 windows kernel fejlesztot-"

Persze, de azok a taknyolások olyanok is, nem érnek semmit, meg az api változások miatt állandóan javítgatni kell őket. Sokkal értelmesebb lenne Windowst használni.

"koltseg tekinteteben sem erhet nagy meglepetes minket, lehet h kimatekoztak h a linux a legolcsobb(milyen meglepo), tudod vannak ilyen penzugyi izek bizonyos helyeken"

A Windowsnak sokkal kisebb a TCO-ja, nem tudtad?

>> továbbra sem tudott komoly eredményt elérni
egyelőre annyit, hogy - választ adva arra a kérdésre, hogy technikailag megfelő-e ilyen jellegű feladatra - a top10-ben volt

"Windows HPC Server 2008-at is fel fogja használni"

Ha hozzád bekopog az MS, hogy adna egy kis pénzt, nomeg egy rakás gépet, amin a mérnökök tudnak majd pasziánszozni, miközben várnak a légcsatornás eredményekre, te nemet mondanál? :)

"...handing C++ to the average programmer seems roughly comparable to handing a loaded .45 to a chimpanzee."
-- Ted Ts'o

> Windows kezdi beérni a 40 éve fejlesztett Unixokat. :)

Ha ez egy beérős cég lenne, akkor esetleg. De ritkán az. Pld: msn nem érte be az aol-t, xps nem érte be a pdf-et, soupbox nem érte be a youtube-ot, zune nem érte be az ipod-ot, silverlight nem érte be a flash-t, live search books nem érte be a google-t, robosanta nem érte be alice-t, windows mobil nem érte be a symbian-t, ... :)

De, de... DE MÉG BEÉRHETI!!!

Hiszen a technikai fölény mindig náluk van, mindenhol máshol csak taknyolók dolgoznak, ahogy ezt bennfentes kollégánktól, minden tudás forrásától megtudhattuk.
(Köszönjük ezt, tudjuk, nem vagyunk rá méltóak!)

"...handing C++ to the average programmer seems roughly comparable to handing a loaded .45 to a chimpanzee."
-- Ted Ts'o

Igazad van. Gondolom a redmondiak már bőszen kilincselnek tovább, hogy jöhessen az újabb vas, amire lehet Windows 2008 HPC-t telepíteni. Nem trollkodni akartam, csak arra próbáltam rávílágítani, hogy nem nagyon megy ez a szegmens az MS-nek, akárhogy fogadkoztak anno. Inkább a Desktop-ra kellene ezeket az erőforrásokat használniuk. De nyílván ez csak az én egyéni véleményem.

AIX a 25., 26. es 27. helyen talalhato, ezek relative uj telepitesek, 4.7GHz-es POWER6 CPU-val szerelt, Power 575 tipusu, 2U vizhuteses supercomputing node-okbol allnak, es Europaban hasznaljak oket idojaras-modellezesre.

Az elso 10 helyezettbol 3 IBM PowerPC architekturan fut (Linux-szal).

ez a stat szvsz izgalmasabb. úgy értem, hogy lehet az össz teljesítmény részesedése alacsonyabb, mint a darbszám szerinti, ha a top20-ben magasabb a részesedése, mint a top500-ban?

http://www.top500.org/overtime/list/33/osfam

--
j@j-r61:~$ man me
No manual entry for me

Vagyis nem tudtad igazolni az állításaidat, tehát blöfföltél. Nem az első eset, hogy ezt csinálod. Pont nemrég volt a fórumban is, hogy azt állítottad: "nem veletlenul terjedt el jonehany egyeb szakmai forumokon a hupperkodas mint fogalom", aztán amikor valaki példát kért erre tőled, akkor nem tudtál rá válaszolni.

Évekkel ezelőtt olvastam erről egy érdekes újságcikket az IBM-mel kapcsolatban. Ők azt a közgazdasági összefüggést ismerték föl, hogy "add a terméked kísérőtermékét ingyen, vagy nagyon olcsón, és akkor a terméked iránt is megnő a kereslet". No, hát ők erre használják a Linuxot - növeli a hardvereladásaikat, és ami még fontosabb: az IGS-hez a szolgáltatásokból befolyó pénzeket.

--
Wir sind erfasst, sind infiziert
Jedes Gespräch wird kontrolliert.

de ha még 60 gépet beüzemelnek, akkor egyeduralkodók lesznek a top500-ban, még akkor is, ha közben 490 windowsos gépet beüzemelnek :D

és mi lesz abból a 490-ből nyomtatószerver, fájlszerver?
esetleg végre tesztelni fog a micro$oft velük, hogy a win7-el ne égjenek akkorát?

Nem! Tudom már a kínai elvtársaknak fognak tűzfalakat építeni az országuk elé, hogy a Cenzné meg az ura, megerősödhessen.

igeen a Cenzura!

Már régóta nem nézem a redmond-hoz köthető témákat. Nem számítottam rá, hogy ebben a topicban is ezt a mókát találom. Szupergépre összetaknyolt rendszert mer az ingyé van - most pár napig nem jövök erre, hátha még ezt is tudja valaki überelni.

A témához meg annyit, emlékeim szerint a szakemberek által készített rendszernek egy processzorral is akadnak nehézségei.