Hallgatói jogviszony mellett egyéni vállalkozás / bt / számlaképesség

Fórumok

A subject-ben szereplő állapotot szeretném elérni, mivel enélkül elég sok munkától esek el. Ezer ilyen topic volt már nyitva, de egyiket sem hallgató indította, így számomra nem mérvadó.
A jelenlegi státuszom: egyetemi hallgató (2 év múlva phd hallgató), nem rendelkezem ingatlannal, az egyetem a munkaadóm.

Az lenne a célom csupán, hogy számlaképes legyek, azaz olyan cégeknek, akiknek el kell tudniuk számolni IT-beli fejlesztésekkel, megfeleljek.

Kinek milyen _tapasztalata_/ötlete van?

Köszenet!

Hozzászólások

Ez engem is érdekelne, mert én is hasonló helyzetben vagyok. A következőket ajánlották nekem:

  • EVA
  • 7-es adószám igénylés (szabad szellemi foglalkozás, bérbeadók használnak ilyet)
  • Megbízási szerződés

Bár lehet hogy hülységet írtam, de még nem néztem utána.

EVA: kezdő vállalkozó nem válaszhatja
7es adószám: drága mulatság annak aki fizeti a számlát neked
Megbízási szerződés: szintén drága

Egyéni vállalkozói igazolványban kell gondolkodnod.
Tevékenységi kör: Amit az okmányiroda ajánl, ők meg tudják mondani mi az amihez szakképesítés hiányában is tudsz váll. igaz. váltani.

Tárhely bérbeadás: gondolom csak közvetítesz és nem Te adsz közvetlenül bérbe: tehát jutalékot számlázol

járulék: Ha hallgatói jogviszonyod fennáll: akkor 1950 FT EÜ. hozzájárulással megúszod + helyiadó (érdeklődj az önkormnázatnál. BEvétel 2 % kb. plusz évi 2000 FT kommunális adó

alanyi adómentességet kell választanod: mivel 4 millió alatt lesz a bevételed
általános adózási formát
mielött kiváltod a váll. ig. menj el könyvelőhöz hogy segítsen kitölteni, ha rossz helyre húzod az x-et (sokáig szívsz)
erkölcsi biz, illetékbélyeg, kb. 20.000 Ft.
könyvleési dij kb havi 5-10 e Ft.
ügyfélkapu kódot nyiss, ha más úgyis ott jársz az okmány irodába
Számla tömböt vállalkozói igazolvány felmutatásával tudsz vásárolni.

ajánlom figyelmedbe!
http://www.nyilvantarto.hu/new/kozos/index.php?k=vallalkozoi_hu&j=valla…

"Tárhely bérbeadás: gondolom csak közvetítesz és nem Te adsz közvetlenül bérbe: tehát jutalékot számlázol"
Igaz. Viszonteladnék.

"illetékbélyeg, kb. 20.000 Ft."
Ez még beleférne.

"könyvleési dij kb havi 5-10 e Ft."
Nos ez az amit nem tudnék finanszírozni. Sajnos nem biztos, hogy lenne annyi időm, hogy ennyi pénz termeljek a munkámból.

Könyvelési dij:
Kb. saccold meg hogy éves szinten mennyi bevételed lesz és ez hány darab számlán fog megjelenni... plusz kb mennyi kiadási zámlád lesz. NEm mnidegy hogy havi 250 db vagy havi 10. Ezen számok birtokában kérd meg a leendő könyvelőt, hogy szeretnél félévente könyveltetni nála és igy állapítsa meg a díjadat. Alkudozz... ha szerencséd van megesik a szive rajtad :) Nőt válassz.. Férfiak túl racinoálisak könyvelési dij terén :)

konyvelonel erdeklodtel mar? EVAs lehetsz 1 ev vallakozas UTAN.

A gond viszont lehet, hogy ott van, hogy egyéni vállalkozó csak akkor lehetsz, ha a megfelelő képesítésed megvan a tevékenységi kör folytatásához (szerintem). Pontosabban lehet van olyan, amihez nem kell, de egy informatikai szolgáltatáshoz igen. Szerintem minimum valami OKJ-s vagy középfokú végzettség nem ártana.
Van ilyened?
Amúgy szerintem az EVA-hoz is kell véleményem szerint vállalkozói engedély, max. más adózási szabályok vonatkoznak rá, egyszerűbb a járulékfizetés, adózás, bevallás, könyvelés...
Ezt az adószám kiváltást (adószám, nem az adóazonosító jel ami akár gyereknek is lehet) is meg kéne nézni, mert szerintem ott is csak bizonyos tevékenységi körnél lehet, ilyen pl.: szálláshely szolgáltatás.
Ha a megbízód azt mondja, neki webtervezésről kell a számla és az nincs a tevékenységi körödben, akkor nem adhatsz róla számlát!
Javaslom egyébként mondjuk a www.aktaforum.hu oldal fórumát, ott szerintem ha regisztrálsz, válaszolnak. Vagy ha gondolod, akkor nekem van tán ott regisztrációm és rákérdezek neked, csak azért írj egy kicsit bővebben, hogy van-e valamilyen végzettséged informatika terén.

Én még 2000-ben váltottam ki szellemi tevékenységhez adószámot. A tevékenységi kört meg kellett adni (egyedi szoftverfejlesztés, sokszorosításra szánt szoftverfejlesztés, webfejlesztés, stb. voltak). Semmilyen papír nem kellett hozzá, az adózás szempontjából nem számít, hogy értesz is-e hozzá, vagy csak csinálsz valamit.

Miután egyik könyvelő ezt mondott a másik azt, a törvények változtak, ezért jópár éve abba is hagytam. A lényeg, hogy tudsz venni rá számlatömböt, azzal tudsz számlát kiállítani, személyi jövedelemadó-bevallásban kell feltüntetni és adókedvezmény van rá (vagy csak volt, nem tudom).

A tevékenységi körnél azt jelölsz meg, amit csak akarsz azzal a kitétellel, hogy egyes tevékenységek feltételekhez kötöttek (kamarai tagság, engedélyeztetés, stb.). Pl. építészmérnök nem lehetsz végzettség nélkül, de szoftvert fejleszthetsz sík hülyén is. Én örülnék neki, ha ezen a téren is lennének ilyen feltételek és nem rontanák a helyzetet azok, akik csak gányolnak, de nem értenek hozzá.
A tevékenységi körnél még annyi van, hogy érdemes a cégalapításkor bejelölni mindent, amivel foglalkozni szeretnél (akkor is, ha csak később, vagy csak esetleg...), mert utólag jóval drágább ezt módosítani.